/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Polsko-rosyjskie rozmowy o współpracy w leśnictwie

Autor:
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2013-05-26


Zacieśnienie współpracy w leśnictwie przedmiotem rozmów wiceministrów Polski i Rosji.

Polsko-rosyjskie rozmowy o współpracy w leśnictwiePolsko-rosyjskie rozmowy o współpracy w leśnictwieFot. Ministerstwo Środowiska

Wiceminister Janusz Zaleski spotkał się w Sankt Petersburgu z Władimirem Lebiediewem, wiceministrem  Zasobów Naturalnych Federacji Rosyjskiej, pełniącym jednocześnie funkcję Szefa Federalnej Agencji Leśnictwa. Rozmowy skoncentrowały się na współczesnych wyzwaniach w zarządzaniu lasami, które ze względu na rozwój polityk i trendów gospodarczych w Europie przybierają coraz częściej charakter ponad graniczny. 

W rozmowach zidentyfikowano potencjalne obszary współpracy dwustronnej pomiędzy Rosją a Polską. Pośród nich znalazły się prawne i praktyczne aspekty gospodarki leśnej, ochrona przeciwpożarowa, ochrona przed szkodnikami i chorobami, a także działania na rzecz różnorodności biologicznej lasów i genetyki. Rozmawiano także o możliwości współpracy naukowej i wymiany ekspertów.

Obie strony wyraziły przekonanie, że spotkanie to będzie początkiem nowej fazy współpracy pomiędzy Polską i Rosją. Także w świetle przygotowań do finalizacji trwających od dwóch lat negocjacji nad prawnie wiążącym instrumentem o lasach w Europie, gdzie obydwa kraje odgrywają szczególną rolę. Wiceminister Zaleski zapewnił, że Polska dołoży wszelkich starań, aby mająca się odbyć w Warszawie w dniach 10 - 14 czerwca br. finalna sesja negocjacji zakończyła się sukcesem i zadowoleniem kluczowych partnerów, do których niewątpliwie należy Rosja.

Udział przedstawicieli Lasów Państwowych, w tym dyrektora generalnego Adama Wasiaka skierował rozmowy na operacyjne aspekty funkcjonowania leśnictwa w zmieniającej się sytuacji na rynku drzewnym. Problematyka rozwijającego się rynku biomasy cieszyła się także obustronnym zainteresowaniem i  będzie przedmiotem przyszłej współpracy.  Leśników rosyjskich reprezentował Alexander Panfilov, wiceszef Federalnej Agencji Leśnej oraz przedstawiciele biur i instytucji regionalnych.

Wiceminister Zaleski był także gościem honorowym warsztatów międzynarodowych na temat „Technologii przyszłości w leśnictwie”, które odbywały się w Sankt Petersburgu w dniach 22 - 23 maja 2013. 

Bogactwo zasobów przyrodniczych Rosji, w tym lasów ma niekwestionowane znaczenie dla Europy i świata. W warunkach obecnego rozwoju dostrzegane są także wyzwania w zarządzaniu tym bogactwem, podkreślił w wystąpieniu na otwarcie warsztatów wiceminister Zaleski.

Zorganizowane  we współpracy z sekcją  leśną Europejskiej Komisji Gospodarczej i FAO z Genewy spotkanie zgromadziło blisko 200 uczestników.

Polsko-rosyjskie rozmowy o współpracy w leśnictwie (Zdjęcia: 2)

Polsko-rosyjskie rozmowy o współpracy w leśnictwieMiędzynarodowe warsztaty "Technologii przyszłości w leśnictwie", które odbywały się w Sankt Petersburgu, zgromadziły prawie 200 uczestników.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz