/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Stora Enso sfinalizowała największą inwestycję w Polsce i Europie

Stora Enso

Autor:
Źródło: Stora Enso
Data: 2013-05-26


Oficjalne uruchomienie nowej maszyny wytwarzającej papier do produkcji tektury falistej, które odbyło się w Ostrołęce 23 maja, to namacalny dowód strategicznych zmian trwających w Stora Enso. Nowa linia produkująca lekkie papiery wyłącznie z makulatury, najcenniejszy obiekt Zakładu Papierniczego w Ostrołęce, została uruchomiona na początku 2013r.

Oficjalne uruchomienie linii papierniczej MP5  w OstrołęceOficjalne uruchomienie linii papierniczej MP5 w OstrołęceFot. Stora Enso

 „Nieustannie inspirujemy nowe sposoby myślenia, a nowa inwestycja w Polsce jest kolejnym krokiem w procesie naszej transformacji w generującego wartość gracza na rynku materiałów odnawialnych oraz firmę, która skupia swoją działalność na obszarach rynków rozwijających się” – powiedział Jouko Karvinen, Dyrektor Generalny Stora Enso, podczas oficjalnego otwarcia.

„Zapotrzebowanie klientów na nowoczesne, lekkie opakowania z tektury falistej rośnie w szybkim tempie. Rynek Europy Środkowej i Wschodniej będzie notować stały wzrost na poziomie 5% rocznie. Dzięki naszej nowej maszynie papierniczej MP5 wzmocnimy naszą pozycję na obszarze wzrastających rynków Europy Środkowej i Wschodniej, wspierając jednocześnie naszą strategię rozwoju produkcji opakowań” – powiedział Mats Nordlander, Wiceprezydent Stora Enso Renewable Packaging.

Nowa maszyna wytwarzająca papiery do produkcji tektury falistej – zrównoważona inwestycja

Zintegrowana sieć pozyskiwania makulatury należąca do Stora Enso w Polsce, nowa wydajna elektrownia zasilana w ponad 50% przy pomocy biopaliw oraz nowa supernowoczesna maszyna wytwarzająca papiery do produkcji tektury falistej o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię sprawiają, że zakład w Ostrołęce wyznacza europejskie standardy kosztów produkcji i oferty produktowej.

Stora Enso dysponuje w Polsce własnym systemem pozyskiwania makulatury, w którego skład wchodzą punkty zbiórki makulatury i sortownie na terenie całego kraju. Zebrany przez firmę surowiec do produkcji opakowań transportowany jest do tych placówek, gdzie jest oczyszczany z odpadów, a następnie formowany w bele. Gotowy surowiec przewożony jest następnie do zakładu papierniczego Stora Enso w Ostrołęce i zamieniany w nowe produkty – tekturowe pudła i opakowania.

„Niektórym makulatura kojarzy się jedynie z kolorowymi śmieciami, ale to właśnie ten surowiec napędza wielkie maszyny wytwarzające papiery do produkcji tektury falistej. Prawdziwy recykling to coś więcej niż tylko sortowanie. Polega on na tym, że z surowców wtórnych powstają w pełni funkcjonalne nowe produkty” – powiedział Jerzy Janowicz, Dyrektor Zakładu w Ostrołęce.


***

Historia Zakładu Papierniczego w Ostrołęce sięga 1959 roku, kiedy działalność rozpoczęły Państwowe Zakłady Celulozowo-Papiernicze w Ostrołęce.

Zakład w Ostrołęce jest największym zakładem Stora Enso w Polsce pod względem powierzchni. W skład kompleksu papierniczego w Ostrołęce wchodzą  Zakład Celulozy i Papieru, Zakład Tektury Falistej i Pudeł, Zakładu Worków Papierowych oraz Zakład MP5.

Zakład Tektury Falistej i Pudeł produkuje jedno i dwuwarstwową tekturę falistą o dowolnym typie fali, która jest następnie wykorzystywana do produkcji rozmaitych rodzajów pudeł klapowych i fasonowych.

Zakład Worków Papierowych jest jednym z najnowocześniejszych producentów worków w Europie Środkowej i Wschodniej, wyposażonym w trzy zaawansowane technologicznie linie produkcyjne. Asortyment obejmuje worki otwarte klejone, otwarte szyte, wentylowe, a także worki w rolach.

Nowa maszyna MP5 wytwarzająca lekkie papiery do produkcji tektury falistej  została uruchomiona na początku 2013r. Obecnie maszyna jest w fazie rozruchu, która potrwa do kilku miesięcy. Koszt inwestycyjny maszyny to 285 milionów euro, jej wydajność wynosi 455 tysięcy ton produktu rocznie.

Zakłady Stora Enso w Polsce posiadają certyfikaty ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001, FSC CoC oraz PEFC CoC (Odpowiedzialna Gospodarka Leśna), a zakłady produkujące opakowania z tektury falistej i kaszerowanej dodatkowo ISO 22000.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz