/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Grupa Pfleiderer Grajewo w I kwartale zrobiła prawie 91 mln zł

Pfleiderer Grajewo

Autor:
Źródło: Pfleiderer Grajewo
Data: 2013-05-20


Grupa Pfleiderer Grajewo S.A. osiągnęła z działalności kontynuowanej w I kwartale 2013r. 354,4 mln zł skonsolidowanych przychodów wobec 362,4 mln zł w roku poprzednim. Wskaźnik EBITDA wzrósł w omawianym okresie o blisko 7% do poziomu 29 mln zł (bez uwzględniania kosztów doradztwa strategicznego).

Fabryka płyt wiórowych w WieruszowieFabryka płyt wiórowych w WieruszowieFot. Pfleiderer Grajewo

Zysk operacyjny z działalności kontynuowanej (po eliminacji tychże jednorazowych kosztów) zwiększył się o prawie 13% i wyniósł 18,4 mln zł. Grupa zakończyła pierwszy kwartał 2013 roku zyskiem netto na poziomie 15,6 mln zł wobec 0,6 mln zł w I kw.2012 roku. Ponadto Pfleiderer Grajewo sfinalizował transakcję zbycia aktywów przypisanych działalności w Rosji notując na tej operacji zysk netto w wysokości 91 mln zł. W wyniku transakcji Grupa otrzymała w pierwszym kwartale 680 mln zł netto wpływów gotówkowych. Zostały one częściowo wykorzystane na spłatę kredytu konsorcjalnego zmniejszając w rezultacie zadłużenie bankowe netto do poziomu 99 mln zł. Konsekwentnie nastąpiło zrównoważenie struktury bilansowej a relacja dług netto/ EBITDA znalazła się  na poziomie 1,0.

- Rynek znajduje się w fazie stagnacji. Pomimo tego, przy spadających cenach i zmienionej strukturze utrzymaliśmy wolumeny sprzedaży. Poprawa rentowności sprzedaży i wyników operacyjnych była możliwa dzięki redukcji cen surowców i utrzymaniu dyscypliny kosztowej. W kolejnych kwartałach powinny być widoczne efekty realizowanych projektów inwestycyjnych, takich jak nowa prasa do laminowania w Wieruszowie czy instalacja chemiczna w Kędzierzynie. Na tej podstawie, oraz przy założeniu poprawy sytuacji rynkowej w II połowie roku, możliwa jest poprawa wyników Grupy. Obecnie realizowany jest również projekt strategiczny mający na celu reorganizację działalności.  Pierwsze rezultaty tych działań powinny być widoczne, w II połowie tego roku  - mówi Wojciech Gątkiewicz, Prezes Pfleiderer Grajewo S.A.  

Spółka aktywnie wspiera sprzedaż działaniami marketingowymi związanymi z poszerzaniem oferty produktowej oraz aktywnościami o charakterze komunikacyjnym jak np. jak udział  w imprezach wystawienniczych dedykowanych branży meblowej (Meble Poznań). Na szczególną uwagę zasługuje unikalny projekt „Brzoza POLSKA!”. Powstałe w jego wyniku materiały z sukcesem zostały wprowadzone do kolekcji handlowej kilku najważniejszych producentów mebli w Polsce. Zyskał on również duże uznanie architektów i projektantów.

Grupa sfinalizowała transakcję sprzedaży aktywów rosyjskich, a to stwarza możliwość uporządkowania sytuacji finansowej i doinwestowania polskich spółek.

- Zamknięcie transakcji sprzedaży aktywów rosyjskich pozwoliło na spłatę nadmiernego zadłużenia i zmniejszenie obciążenia kosztami obsługi długu. Grupa odzyskała równowagę bilansową, a polskie spółki mogą przeznaczyć większe środki na modernizację majątku produkcyjnego, co ma olbrzymie znaczenie w kontekście spowolnienia gospodarczego i nasilającej się presji konkurencyjnej. Opracowany przez zarząd Plan rozwoju zakłada na przestrzeni najbliższych 4 lat znaczne zwiększenie obrotów i osiągnięcie rocznego wyniku EBITDA powyżej 200 mln zł. Ten plan zamierzamy zrealizować bez dokonywania przejęć i budowy nowych zakładów, wykorzystując jedynie możliwości rynkowe i dobrze gospodarując i rozwijając obecny potencjał – dodaje Rafał Karcz, członek zarządu, dyrektor finansowy Pfleiderer Grajewo S.A.  

Tylko w najbliższych dwóch latach Pfleiderer Grajewo zamierza przeznaczyć na inwestycje w polskie spółki kwotę w granicach 180 mln zł, wspierając tym samym realizację programu reorganizacji działalności i poprawy wyników finansowych. Lepsza organizacja dystrybucji wraz ze zwiększeniem zakresu pokrycia geograficznego, nowe produkty, nowe segmenty rynkowe oraz obniżenie kosztu wytworzenia w wyniku modernizacji parku maszynowego są podstawą tego programu.

***

Spółki wchodzące w skład Grupy Pfleiderer Grajewo należą do największych i najnowocześniejszych producentów płyt meblowych, blatów kuchennych oraz sztucznych oklein oklein w Polsce. Grupa posiada ponad 1/3 udziału w krajowym rynku płyty meblowej,  a także jest znaczącym eksporterem, głównie na rynki wschodnie.  Głównym odbiorcą produktów spółki jest branża meblarska, do której kierowane jest ok. 95% sprzedaży. Zdolności produkcyjne Grupy wynoszą 1.260 tys. m3 płyty rocznie, produkowanej w dwóch zakładach w Polsce oraz 250 tys. m3 płyty MDF, której produkcja została zainaugurowana we wrześniu 2007 roku w Grajewie. W strukturach Grupy funkcjonuje również firma spedycyjna JURA oraz Silekol Sp. z o. o., oferująca żywice klejowe dla meblarstwa. Spółka Pfleiderer Grajewo S.A. od 1997 roku notowana jest na GPW w Warszawie. W 1999 roku większościowy pakiet akcji nabył europejski lider branży produktów drewnopochodnych - spółka Pfleiderer AG z Niemiec.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz