/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Stolarze pilnie poszukiwani

Dni otwarte w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu

Halex

Autor: Małgorzata Wnorowska
Źródło: Halex
Data: 2013-05-20


Nie czekając na wyniki egzaminów gimnazjalnych w maju już 22 uczniów zapisało się w Elblągu do klasy kształcącej w zawodzie stolarza, podczas gdy do pozostałych klas jest to zaledwie kilku uczniów. Skąd takie zainteresowanie?

Podczas praktyk zawodowych w firmie Halex, właściciele starają się nauczyć młodych ludzi nie tylko jak produkować nowoczesne meble, ale również zarazić ich naszą pasją do rzemiosła i pokazać jak wiele satysfakcji daje ten zawód.Podczas praktyk zawodowych w firmie Halex, właściciele starają się nauczyć młodych ludzi nie tylko jak produkować nowoczesne meble, ale również zarazić ich naszą pasją do rzemiosła i pokazać jak wiele satysfakcji daje ten zawód.Fot. Michał Pawłowicz

Meblarstwo to jedna z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki. Pomimo kryzysu w Unii Europejskiej, Polska pozostaje wśród państw członkowskich trzecim dostawcą mebli. W ubiegłym roku odnotowała blisko 3-procentowy wzrost eksportu, którego wartość szacuje się na 6,6 mld euro. Na mapie polskiego meblarstwa Elbląg zajmuje szczególną pozycję jako stolica zagłębia meblowego. Tu prężnie działa kilkadziesiąt firm, które chętnie zatrudnią uczniów w zawodzie stolarza już w trakcie nauki zawodu.

- Od pierwszego roku nauki nasi uczniowie dwa dni w tygodniu spędzają na praktykach w okolicznych firmach meblarskich - mówi Joanna Pawlukowicz, z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika w Elblągu.

Szkoła ta, jako jedyna w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, kształci w  poszukiwanym zawodzie stolarza oferując naukę w 3-letniej szkole zasadniczej lub 4-letnim technikum technologii drewna.

- Mamy podpisane umowy o współpracy z producentami mebli tj. Wójcik, Halex, Zakładami Meblowymi Jan Walentynowicz, Henter, Grab czy KAM - dodaje Joanna Pawlukowicz.

Wpis do życiorysu zawodowego praktyk w takich firmach, znanych nie tylko w Polsce, stanowi poważny atut w staraniach o pracę i nie ma konieczności poszukiwania jej z dala od miejsca zamieszkania.

- Uczniowie, którzy odbywają u nas praktyki podczas nauki zawodu chętnie pozostają w naszym zakładzie i wiążą z nim swoją przyszłość także po uzyskaniu dyplomu - mówi  Henryk Tatkowski, właściciel firmy Halex, produkującej stoły, krzesła i ławy. - Podczas praktyk młodzież ma możliwość poznania nowoczesnych procesów produkcyjnych, w tym również pracy na maszynach sterowanych numerycznie, ale przede wszystkim pracuje w miłej rodzinnej atmosferze. Staramy się nie tylko nauczyć młodych ludzi jak produkować nowoczesne meble, ale również zarazić ich naszą pasją do rzemiosła i pokazać jak wiele satysfakcji daje ten zawód.

23 maja podczas dni otwartych w  Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług gimnazjaliści będą mogli zapoznać się z ofertą szkoły i poznać przedsiębiorców, u których odbędą praktyki podczas nauki zawodu. Prócz zawodu stolarza, szkoła oferuje także kształcenie w zawodzie cieśli, montera suchej zabudowy i robót wykończeniowych, dekarza, montera sieci i urządzeń sanitarnych czy - najbardziej obleganego przez dziewczęta - zawodu fryzjera, a na poziomie technikum: technika technologii drewna, technika systemów i urządzeń energii odnawialnej i technika usług fryzjerskich.

Na stoiskach zorganizowanych przez współpracujących ze szkołą przedsiębiorców będzie można uzyskać praktyczne informacje dotyczące produkcji, perspektyw rozwoju zawodowego. Atrakcją na stoisku firmy Halex będzie konkurs z nagrodami, w którym zawodnicy zmierzą się we wbijaniu dybli w wywiercone w drewnie otwory.

Dni otwarte w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu (Zdjęcia: 2)

Podczas praktyk zawodowych w firmie Halex, właściciele starają się nauczyć młodych ludzi nie tylko jak produkować nowoczesne meble, ale również zarazić ich naszą pasją do rzemiosła i pokazać jak wiele satysfakcji daje ten zawód.Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu to jedyna szkoła na całe zagłębie meblowe kształcąca uczniów w zawodzie stolarza.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Wspaniała mądrze wdrożona inicjatywa.

popieram elbląskie Firmy, współpraca jest ważna i owocna dla 2 stron, szkolenie praktyczne dwa razy w tygodniu to duży wkład w naukę teoretyczną.
Elbląska Firma Techtrans popiera. Absolwenci to pewna praca i zawód.

techtrans.com.pl [8]Odpowiedz na ten komentarz2013-05-23 07:41:46

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz