/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

EBOR rozważa przyznanie nowych kredytów na inwestycje Kronospanu

EBOR

Autor: oprac. dja
Źródło: EBOR
Data: 2013-05-14


Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju rozważa przyznanie kredytów dla koncernu Kronospan na inwestycje realizowane na Białorusi i w Rosji. Łączna wartość pożyczek może wynieść 190 mln euro.

Fot. Kronospan

Na Białorusi Kronospan planuje wybudować fabryką płyt OSB o rocznej zdolności wytwórczej rzędu 500 tys. m3. Powołana w tym celu spółka Kronospan OSB FLLC (w której Holding Kronospan posiada 99% udziałów) ubiega się o kredyt w wysokości 100 mln euro.

EBOR rozważa przyznanie kredytu w dwóch transzach - pierwszej w wysokości 65 mln euro, która przeznaczona ma być na realizację fabryki o wydajności 300 tys. m3 płyt OSB oraz drugiej (35 mln euro), która udzielona miałaby zostać w późniejszym terminie i wykorzystana do rozbudowy zdolności zakładu o kolejne 200 tys. m3. Łączny koszt projektu, który realizowany będzie w obwodzie mohylewskim na terenie Mohylewskiej Wolnej Strefy Ekonomicznej, skalkulowany został na 200 mln euro. Nowy zakład będzie pierwszą fabryką OSB na Białorusi. Jednym z głównych rynków eksportowych ma być Ukraina, która również nie posiada wytwórcy tego typu płyt.

Nowy zakład będzie zużywał do produkcji ok. 1,1 mln m3 drewna okrągłego. Głównym dostawcą, na mocy umowy inwestycyjnej z białoruskim rządem, mają być lasy państwowe. Według informacji EBOR, obecnie na Białorusi pozyskiwane jest tylko 70% z rocznego etatu pozyskania wynoszącego 9,5 mln m3.

W minionych latach koncern Kronospan uzyskał z EBOR m.in. kredyt inwestycyjny dla białoruskiej spółki zależnej Kronospan FLLC w wysokości 50 mln euro na budowę fabryki płyt wiórowych w Smorgoni (obwód grodzieński) o zdolności produkcyjnej rzędu 400 tys. m3 rocznie.

Drugim projektem Kronospanu, którego współfinansowanie aktualnie rozważa EBOR jest budowa fabryki płyt wiórowych w Shaksha na terenie Baszkirii (Republika Baszkortostanu) w Rosji. Inwestycję realizowaną przez spółkę Kronospan Bashkortostan LLC (w 100% zależną od Holdingu Kronospan) wyceniono na 180 mln euro, z czego połowa - 90 mln euro ma pochodzić z pożyczki udzielonej przez EBOR.

Rosyjska fabryka ma posiadać zdolność produkcyjną rzędu 500 tys. m3 płyt wiórowych z czego część ma być poddana dalszej obróbce - laminowaniu. Rocznie zakład ma opuszczać 15 mln m2 płyt melaminowanych.

Surowiec dla fabryki w Shaksha, 1 mln m3 drewna okrągłego,  będzie pochodzić z najbliższych okolic (promień 100km). Zdaniem inwestora nie powinno być z tym problemu, gdyż w Baszkirii pozyskiwane jest obecnie ok. 36% rocznego etatu pozyskania drewna, którego limit ustalono na 9 mln m3.

Grupa Kronospan firm jest światowym liderem produkcji płyt drewnopochodnych. Firma produkuje wyroby na bazie drewna w ponad 30 fabrykach zlokalizowanych w 27 krajach, m.in. w Polsce, Czechach, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech, Chorwacji, Serbii, Rosji, Białorusi i Ukrainie. Obecnie zatrudnia ponad 11.000 osób i ma przychody rzędu 3 mld euro rocznie. Spółka matka grupy o austriackich korzeniach to Kronospan Holdings East Limited z siedzibą na Cyprze.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA