/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Nowe indeksy cen zielonych certyfikatów

Autor: oprac. dja
Źródło: TGE
Data: 2013-05-06


Z końcem kwietnia Towarowa Giełda Energii rozpoczęła publikację nowych indeksów cen dla zielonych certyfikatów na Rynku Praw Majątkowych.

Nowe indeksy cen zielonych certyfikatówNowe indeksy cen zielonych certyfikatówFot. Towarowa Giełda Energii

Oprócz dotychczas publikowanego indeksu cen z transakcji sesyjnych (OZEX_A) zostały dodane indeksy OZEX_A_TP i OZEX_A_POLPX.

Pierwszy z nich zawiera informacje na temat cen zielonych certyfikatów w transakcjach pozasesyjnych. Drugi jest indeksem pokazującym średnią cenę certyfikatów dla całego rynku bez względu na to, w jaki sposób została zawarta transakcja.

Transakcje na Rynku Praw Majątkowych  odbywają się codziennie od poniedziałku do czwartku - w poniedziałki i środy – pozasesyjne, we wtorki i czwartki –  sesyjne. Wszystkie indeksy będą publikowane we wtorki i czwartki.

Rynek Praw Majątkowych do świadectw pochodzenia dla energii elektrycznej wyprodukowanej w OZE funkcjonuje od 28 grudnia 2005 roku i jest podstawą stworzonego w Polsce systemu wsparcia producentów z odnawialnych źródeł energii.  Udział w Rynku Praw Majątkowych pozwala wytwórcom energii elektrycznej z OZE i kogeneracji korzystnie sprzedać swoje prawa majątkowe, a przedsiębiorstwom energetycznym zobowiązanym do zakupu tych praw, wywiązać się z nałożonego na nich obowiązku.

Zmiana sposobu publikacji cen zielonych certyfikatów była jednym z postulatów Polskiego Towarzystwa Gospodarczego Bioenergii POLBIO skupiającego producentów biomasy. Dotychczas publikowane indeksy zawierały informacje  o cenach uzyskiwanych wyłącznie podczas transakcji sesyjnych (zawieranych na giełdzie). Ze względu na mały udział tych transakcji w całkowitym obrocie zielonymi certyfikatami fałszowały one faktyczny obraz rynku.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz