/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Modernizacja suszarni MDF w zakładach Kronospan

Kronospan

Autor: Anna Kwiatkowska
Źródło: Kronospan
Data: 2013-04-30


Kronospan planuje kolejną proekologiczną modernizację. To jedno z działań, zmierzających do zminimalizowania wpływu Kronospan na środowisko. Modernizacji ma podlegać system ogrzewania suszarni MDF w zakładach Kronospan Szczecinek. Do wytwarzania ciepła będzie wykorzystywane ekologiczne paliwo - biomasa.

Na zdjęciu: wyłączone po pierwszej modernizacji emitory znad prasy MDF.Na zdjęciu: wyłączone po pierwszej modernizacji emitory znad prasy MDF.Fot. Kronospan

Na terenie zakładów zostanie wybudowany nowoczesny, proekologiczny generator gorącego powietrza wraz z wymiennikiem i elektrofiltrem. Generator o mocy 45 MWt będzie zasilany biomasą.

Modernizacja przyniesie konkretny, korzystny wpływ na środowisko:
- znacznie mniej pyłu emitowanego do powietrza atmosferycznego,
- zmniejszone wtórne pylenie,
- zmniejszenie emisji dwutlenku siarki,
- zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, pochodzącego z paliw kopalnych,
- mniejszy ruch aut, transportujących biomasę przez uprawnionych odbiorców poza teren zakładów.

Realizacja generatora związana jest również z realizowaniem unijnej oraz krajowej polityki, propagującej produkcję zielonej energii. Wiąże się również z promowaniem przez Unię Europejską programu eliminowania emisji gazów cieplarnianych z paliw kopalnych.

Po modernizacji głównym paliwem będzie biomasa. Gorące powietrze, wytworzone w generatorze zostanie oczyszczone w wysokosprawnym elektrofiltrze, dzięki czemu zmniejszy się emisja pyłu do powietrza.

Generator będzie wytwarzał gorące powietrze. Po oczyszczeniu w elektrofiltrze zostanie ono wprowadzone do suszarni włókna w dwóch liniach produkcyjnych MDF. Gorące powietrze, oczyszczone przez elektrofiltr zastąpi gazy spalinowe z palników suszarń MDF, które obecnie nie podlegają oczyszczaniu przed wprowadzeniem do komór suszenia.

W instalacji zostanie użyty elektrofiltr o wysokiej skuteczności odpylania, wykorzystujący technikę jonizacji pyłów w wysokonapięciowym polu elektrycznym. Jego zadaniem będzie odseparowanie pyłu z powietrza oraz dotrzymanie stężenia pyłu na maks. poziomie 20 mg/Nm3. Instalacja będzie posiadać wysokiej klasy zaawansowany system sterowania i zabezpieczeń.

Instalacja będzie spełniać wszelkie wymagania, określone w przepisach, dotyczących ochrony środowiska; m.in. standardy emisyjne, określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska.

Generator będzie zasilany czystą biomasą, stanowiącą uboczny produkt procesu sortowania i korowania drewna. Produkt ten nie spełnia definicji odpadu.

W nowym generatorze jako paliwo nie będą wykorzystywane odpady w postaci kawałków płyt, produkowanych w zakładzie.

Korzyści, płynące z modernizacji suszarni zostały opisane i wyliczone w  szczegółowym raporcie środowiskowym, który dla planowanej inwestycji przygotowała niezależna, specjalistyczna firma.

Kronospan sukcesywnie pracuje nad poprawą stanu środowiska w Szczecinku. Firma wypełniła  wszystkie punkty Porozumienia z Burmistrzem Miasta Szczecinek i nadal pracuje nad  realizacją nowych, proekologicznych inwestycji i modernizacji. Wszystko to w celu zmniejszenia uciążliwości dla mieszkańców.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA