/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
OCHRONA DREWNA

Impregnacja i konserwacja - jak dbać o drewno

AkzoNobel

Autor:
Źródło: AkzoNobel
Data: 2013-04-24


Drewno to piękny i praktyczny materiał, dlatego bardzo często jest wykorzystywane do budowy całych domów lub przyozdabiania fasad murowanych. Niestety nieodpowiednio zabezpieczone szybko się niszczy i może bezpowrotnie stracić swój pierwotny urok i właściwości. O tym jak impregnować i konserwować drewno mówi Nikodem Kowalski, ekspert marki Sadolin - AkzoNobel.

Impregnacja i konserwacja - jak dbać o drewnoImpregnacja i konserwacja - jak dbać o drewnoFot. AkzoNobel

Poszarzałe drewno
Niezabezpieczone drewno wystawione na działanie słońca po kilku miesiącach zaczyna szarzeć. Dzieje się tak dlatego, ponieważ promieniowanie UV niszczy ligninę – składnik łączący komórki drewna. Niepołączone komórki drewna zaczynają się kruszyć, przez co osłabiają powierzchniowo jego strukturę. Poza utratą naturalnego koloru drewno staje się bardziej porowate i podatne na niszczące działanie wody i grzybów.

Aby uchronić drewno przed niszczącymi czynnikami, konserwację drewna powinniśmy zacząć od zeszlifowania papierem ściernym jego poszarzałej warstwy. Do tego celu polecamy zastosować szlifierkę mechaniczną. Ostatni szlif wykonujemy przy użyciu drobnoziarnistego papieru (ok. 180) celem wygładzenia powierzchni drewna. Gładka powierzchnia lepiej odprowadza wodę, utrudnia osadzanie grzybni oraz jest mniej podatna na zabrudzenia.

Po zakończeniu obróbki drewna możemy przejść do aplikacji preparatów zabezpieczających. Konserwację powinniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 warstw bezbarwnego impregnatu technicznego, który zabezpieczy drewno przed rozwojem biokorozji oraz insektami. Jeżeli zależy nam na podkreśleniu naturalnej barwy drewna warto wykorzystać nowoczesne impregnaty. W przypadku konserwacji surowego drewna nie zaleca się stosowania impregnatów koloryzyjących jako pierwszej warstwy, ponieważ ze względu na większą zawartość żywic oraz pigmentów mają gorszą zdolność penetrowania drewna.

Po zabezpieczeniu drewna przed rozwojem biokorozji, musimy nanieść kolejne preparaty, które zabezpieczą je przed czynnikami atmosferycznymi – wodą oraz promieniowaniem UV. Wybierając produkt należy zwrócić uwagę na poziom zabezpieczenia, jaki oferuje. Dla osiągnięcia optymalnych rezultatów rekomendowany jest impregnat powłokotwórczy lub lakierobejca.
 
Na rynku dostępne są lakierobejce o różnym stopniu połysku, tak więc ich zastosowanie nie musi wiązać się za każdym razem z uzyskaniem świecącej powłoki. Ponadto, w przypadku nowoczesnych preparatów z najwyższej półki, utworzone przez nie powłoki lakiernicze równomiernie zużywają się w czasie i nie łuszczą się. Te lakierobejce dzięki wysokiej zawartości żywic tworzą elastyczną, odporną na wahania temperatur powłokę.

Korozja biologiczna – grzyby i algi
Niezabezpieczone substancjami biobójczymi i jednocześnie narażone na dużą wilgotność drewno, stanowi doskonałe miejsce do rozwoju grzybów i alg. Zainfekowane drewno łatwo rozpoznać po zmienionej barwie oraz - w zaawansowanych stadiach infekcji – po wykwitach powierzchniowych. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac powinniśmy sprawdzić, czy infekcja jest tylko powierzchniowa – wówczas mamy jeszcze co ratować – czy też drewno jest głęboko spenetrowane przez grzybnię i nosi już oznaki zbutwienia (jest miękkie, ma zmienioną barwę, zaczyna kruszyć się) – wtedy nie pozostaje nam nić innego, jak szybka wymiana skorodowanych elementów.

Prace renowacyjne rozpoczynamy od usunięcia z powierzchni drewna wykwitów i narośli. W warunkach domowych możemy zrobić to na kilka sposobów. Pierwszy – zeskrobać przy pomocy szpachelki. Drugi – usunąć wodą pod ciśnieniem. Trzeci – usunąć przy pomocy szczoteczki o twardym włosiu i wody z detergentem. Jeżeli stosujemy wodę, musimy odczekać min. 1 dzień, aż drewno wyschnie przed przystąpieniem do kolejnego etapu – szlifowania. Szlifowanie wykonujemy w standardowy sposób, aż do dotarcia do surowego i niezainfekowanego drewna. Uwaga: w przypadku usuwania grzybni należy bezwzględnie używać masek zabezpieczających, ponieważ grzybnie wydzielają toksyny bardzo niebezpieczne dla górnych dróg oddechowych.

W przypadku zabezpieczenia drewna wcześniej zainfekowanego grzybami, przed nałożeniem środków wykończeniowych, należy dokładnie nasączyć je impregnatem grzybobójczym, który zneutralizuje potencjalne, niewidoczne dla oka grzybnie, jakie mogą jeszcze znajdować się w głębszych warstwach drewna. Do tego celu warto wykorzystać środki, które charakteryzują się wysoką zdolnością penetracji drewna. Po dokonaniu tej czynności, kończymy zabezpieczanie. Dodatkowo warto zastosować lakierobejcę dekoracyjno-ochronną, tworzącą elastyczną powłokę, chroniącą drewno przed wilgocią.

Korozja biologiczna – sinizna
Nie wszystkie grzyby atakujące drewno prowadzą do jego rozkładu. Część z nich powoduje jedynie przebarwienia drewna tzw. siniznę drewna, która objawia się niebiesko-szarymi plamami na drewnie. Sinizna nie wpływa na wytrzymałość drewna, ale mocno i trwale zmienia jego estetykę. Ponadto towarzyszące siniźnie wykwity powierzchniowe przebijają mechanicznie powłoki utworzone przez preparaty do ochrony i dekoracji drewna, zmniejszając poziom zabezpieczenia i wygląd powierzchni. Renowacja powierzchni zainfekowanych sinizną jest trudna, ponieważ bardzo często sięga ona w głąb drewna. Jeżeli szlifujemy drewno i widzimy, że plamy nadal się utrzymują, oznacza to, że nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zastosować impregnat grzybobójczy, a następnie wykończyć powierzchnię barwnym preparatem, który zamaskuje niedoskonałości drewna.

Niechciani lokatorzy
Kolejnym problemem, z którym możemy spotkać się podczas renowacji fasad drewnianych są insekty. Ich obecność można rozpoznać po licznych otworkach w drewnie. W przypadku insektów postępujemy podobnie jak w przypadku stwierdzenia biokorozji, czyli określamy poziom zniszczeń dokonanych ich obecnością. Jeżeli na drewnie występuje dużo otworów i widać, że drewno ma mocno osłabioną strukturę, wówczas należy wymienić taki element
na nowy. W pozostałych przypadkach musimy zastosować środek zwalczający owady, a jednocześnie zabezpieczający przed ponownym ich działaniem. W tym wypadku nie wystarczy zwykłe naniesienie preparatu pędzlem na powierzchnię drewna, konieczne jest również wstrzyknięcie preparatu bezpośrednio do otworu żerowania. Jeżeli preparat nie posiada specjalnego aplikatora, możemy użyć zwykłej strzykawki lekarskiej. Ostateczne wykończenie w jednym z wielu kolorów, tworzymy poprzez nałożenie lakierobejcy.


***

Nikodem Kowalski jest Menadżerem ds. Szkoleń w AkzoNobel, największym producencie farb i powłok lakierniczych na świecie. Z branżą farb i lakierów związany jest od 17 lat. Posiada ponad 11-letnie doświadczenie w koordynacji i organizacji szkoleń. Z wykształcenia chemik, mgr Chemii i Technologii Polimerów, Politechniki Radomskiej.

Impregnacja i konserwacja - jak dbać o drewno (Zdjęcia: 2)

Impregnacja i konserwacja - jak dbać o drewnoNikodem Kowalski Manager ds. Szkoleń AkzoNobel

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Fachowo

Ten na zdjęciu z fachowością nie ma nic wspólnego , drewno elewacyjne sie maluje przed montażem , to podstawa.No chyba że nowa polska technologia to co innego.

Adam [101]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-25 15:27:38

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA