/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
SUROWIEC DRZEWNY

Ukraina planuje ograniczyć eksport nieprzerobionego drewna

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2013-04-23


Ukraiński rząd pracuje na zmianą prawa, które ma doprowadzić do zmniejszenia eksportu nieprzerobionego drewna.

Import zrębek i trocin z Ukrainy do PolskiImport zrębek i trocin z Ukrainy do PolskiFot. Drewno.pl na podstawie danych Eurostat

Rządowy Komitet ds. Przemysłu i Inwestycji poparła projekt nowej ustawy "w sprawie ustalenia stawki ceł eksportowych na drewno". W projekcie zaplanowano wprowadzenie na okres pięciu lat podatku eksportowego na wywóz zrębków i trocin z drewna gatunków iglastych i liściastych (kody celne 4401210000, 4401220000) oraz drewna surowego (kod 4403).

Stawka celna na zrębki i trociny ma wynieść 20% wartości celnej towarów, ale nie mniej niż 7 euro za tonę. Cło na kłody ma sięgnąć 40%, ale nie mniej niż 17 euro za metr sześcienny.

Eksport surowego drewna z Ukrainy to ok. trzech milionów m3 rocznie. Nowa ustawa ma na celu stymulowanie inwestycji w przemyśle drzewnym. Po jej wejściu w życie, ukraiński rząd oczekuje m.in. spadku eksportu drewna nieprzetworzonego i wzrostu wpływów budżetowych.

Wprowadzenie ceł eksportowych może wpłynąć na wymianę handlową z Polską. Według Eurostatu, w ubiegłym roku z Ukrainy do naszego kraju trafiło prawie 248 tys. ton zrębek i trocin o wartości 23,6 mln euro oraz ponad 222 tys. ton surowca drzewnego w postaci kłód i dłużyc o wartości 11,957 mln euro.

Podobne działania kilka lat temu podjęto na Białorusi i w Rosji. Rosyjskie ograniczenia w eksporcie drewna silnie dotknęły fiński przemysł drzewny (zwłaszcza papierniczy), który w dużej mierze bazował na drewnie importowanym z tego kraju.

Ukraina planuje ograniczyć eksport nieprzerobionego drewna (Zdjęcia: 4)

Import zrębek i trocin z Ukrainy do PolskiImport drewna okragłego z Ukrainy do PolskiImport drewna opałowego z Ukrainy do PolskiImport tarcicy z Ukrainy do Polski

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

...

Newsy jakościowo doskonałe, jednak żyjąc w Polsce i mając świadomość tego jak rynek jest zbudowany - zaczyna boleć głowa. Niemniej nie uciekajmy od ich publikowania. Fakty są takie, że w Polsce podejście do podaży drewna tartacznego, zrębki i generalnie biomasy oraz zapotrzebowanie do spalania w ogormnych kotłach jest postawione na głowie...cdn.

Wrinks [157]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-23 09:10:59

Zgłoś nadużycie

Zastanawia mnie wartość jednostkowa jaka wynika z danych statystycznych. Tona ...

drewna okrągłego importowanego z Ukrainy to ok. 54 euro, drewna opałowego 49 euro, a tarcicy ok. 300 euro za tonę. Tu można uznać, że jest ok. (drewno opałowe to z reguły drewno połupane w szczapy. Ale skąd się bierze wartość zrębków i trocin na poziomie 95 euro za tonę?

Dominik Jabłoński [428]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-23 10:12:02

Zgłoś nadużycie

Być może stąd...

Że klasyfikowane są one jako materiał do przerobu- wyrobu płyt, są więc są materiałem cenniejszym niż trociny i zrębki. Spalanie w.w. surowców to głupota - już kilka firm w Polsce wyrabia np. klacki do palet traktując trocinę jako pełnowartościowy surowiec. Tak jak drewno S2B jest często droze od W0, gdyż jest już wstępnie przygotowane do produkcji, ograniczając koszty transportu, składowania, manipulacji itp.

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-24 17:49:50

Zgłoś nadużycie

2015

macie moze informacje jak wyglada aktualna sytuacja w sprawie cel na drewno z Ukrainy?

M.Rudawski [12]Odpowiedz na ten komentarz2015-02-06 09:47:59

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz