/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Forsal: Wzrost cen drewna to kłopoty w branży meblarskiej

Forsal

Autor: skrót pks
Źródło: Forsal
Data: 2013-04-19


W zeszłym roku krajowe firmy meblarskie sprzedały towary za 26,8 mld zł, o 2 mld zł mniej niż rok wcześniej. Z powodu spowolnienia gospodarczego popyt spada i na rynku krajowym i za granicą, gdzie sprzedaje się 80%. wyrobów, ale według producentów największym problemem jest polityka cenowa niemal wyłącznego dostawcy surowca – Lasów Państwowych. - pisze Forsal.

W tym roku może zostać zlikwidowanych nawet kilkaset firm meblarskich.W tym roku może zostać zlikwidowanych nawet kilkaset firm meblarskich.Fot. Drewno.pl

Choć w 2012r. ceny drewna spadły o ok. 3%, były o 40% wyższe niż w 2009r. Rentowność branży meblarskiej na przestrzeni ostatnich pięciu lat obniżyła się o połowę i dziś oscyluje w okolicy 3–3,5%. Nie pomagają nawet wybiegi mające na celu odchudzanie konstrukcji mebli o kilka milimetrów, co pozwalało zaoszczędzić 20–25% surowca, w sytuacji gdy słabnący popyt zmusza do stałego obniżania cen produktów.

Na polskim rynku działa ok. 24 tys. producentów, z których aż 23,5 tys. to mikro i małe przedsiębiorstwa. Od 2007r. pracę w małych i średnich zakładach branży drzewnej straciło już ok. 17 tys. osób, z czego ponad 6 tys. w zeszłym roku. Teraz mówi się o likwidacji kilkuset kolejnych firm. Zysk Lasów Państwowych wzrósł między 2008 a 2011r. ponad trzykrotnie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

...

Ciekawe te newsy ostatnio. Takie tematy - zwłaszcza u nas wymagąją jednak szerszej dyskusji...i nie zawsze bardzo przyjemnej. Trzeba rozumieć, że obecna sytuacja dla gospodarki europejskiej - także światowej wpływa na obniżenie popytu. Inna sprawa to funkcjonowanie organizacji LP w PL, która z jednej strony ma solidne i godne pochwały podstawy, jednak z drugiej strony zatrudnie ok.25 tys.osób (koszty) i musi realizować sprzedaż. System otwarty sprzedaży drewna przez internet ma wiele pozytywnych i nowoczesnych cech. Coż jednak z tego skoro drewna i biomasy w stosunku do możliowści sprzedaje się nadal zbyt mało i zwłąszcza w stosunku dla tej ostatniej bez zrozumienia calej ideii. Powoduje to brak powstawania małych ciepłowni i elektrociepłowni biomasowych lokalnie, gdy oferuje się czasami na przetragach ilości rzędu 50-100-200m3. Owszem etaty cięć w jednostkach rosną jednak mało dynamicznie. Owszem jak przychodzi do tak zasadnicznych tematów to LP zaslaniają się ustawą o lasach etc.. Decydenci na poziomie ministerialnym raczej tego nie rozumieją zatem wszystko pozostaje bez zmian.

Wrinks [157]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-19 12:54:52

Zgłoś nadużycie

drewno ze Wschodu

u mnie ceny i jakość korzystne !!! drewno ze Wschodu. Zapraszam !

Alicja [5]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-22 14:59:56

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz