/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

TimberOne: Koniec snów

TimberOne

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: TimberOne
Data: 2013-04-12


Zarząd TimberOne SA złożył w sądzie w Lublinie wniosek o upadłość likwidacyjną. Spółka, która miała inwestować dziesiątki milionów w produkcję drewna klejonego, termodrewna i pelletu od początku roku nie znalazła środków na spłacenie 100 tys. zł. Według komunikatu zarząd wyczerpał wszystkie możliwości pozyskania kapitału na budowę zakładu przetwórstwa drewna w Biłgoraju. odsetek od wyemitowanych obligacji.

Te marki produktów pozostaną wyłącznie w sferze marketingowych planówTe marki produktów pozostaną wyłącznie w sferze marketingowych planówFot. TimberOne

Plany TimberOne były ambitne. Inwestycja związana z uruchomieniem w Biłgoraju fabryki przerobu drewna szacowana była na 220 mln zł. Ponad połowa środków na inwestycje miała pochodzić z kredytu. Pozostałe fundussze miały zostać uzyskane od inwestorów oraz z dotacji. Według projektów fabryka miała przerabiać ok. 180 tys. m3 tarcicy i zatrudniać ok. 200 osób. Według planów prezentowanych w 2008r. - w 2013r. spółka miała zrealizować przychody na pozimoe 200 mln zł i zatrudniać ok. 200 osób. W roku 2014 miały pokazać się pierwsze zyski.

W 2010r. spółka informowała o pozyskaniu 39 mln zł z unijnych dotacji.

W lutym 2012r. na giełdowym rynku Catalyst zadebiutowały obligacje spółki. -Budujemy najnowocześniejszy w Europie Środkowo-Wschodniej zakład przetwórstwa drzewnego specjalizujący się w wytwarzaniu drewnianych elementów konstrukcyjnych. Łączne nakłady inwestycyjne związane z realizacją Inwestycji szacujemy na ok. 225 mln zł. Zakładamy, że rozpoczęcie działalności produkcyjnej nastąpi w I kwartale 2013 roku. Pozyskane środki z emisji obligacji pomogą nam przy realizacji budowy fabryki. - mówił Waldemar Wasiluk, Prezes Zarządu TimberOne S.A. podczas debiutu. W dwóch transzach emisyjnych udało się pozyskać od inwestorów ponad 5 mln zł.

W ciągu 2012 roku spółka ogłosiła kilka przetargów na zakup maszyn i urządzeń do obróbki drewna, a prace przy budowie fabryki miały ruszyć w pierwszym kwartale 2013 roku.

Tymczasem w styczniu 2013r. okazało się, że spółki nie stać na zapłacenie 100 tys. zł odsetek od wyemitowanych obligacji. W pierwszych dniach stycznia spółka otrzymała decyzję banku, który wstępnie zgodził się na sfinansowanie I etapu projektu. Według założeń TimberOne miał otrzymać długoterminowy kredyt inwestycyjnego do kwoty 25 mln zł, kredyt obrotowy do kwoty 7,5 mln zł oraz kredytu rewolwingowy do kwoty 3 mln zł. Mimo to spółka nie znalazła środków na wypłatę dla obligatariuszy.

- Nie jesteśmy w stanie podać konkretnej daty wypłaty kuponu. Główny powodem opóźnienia w wypłacie odsetek jest późna decyzja banku dotycząca dotycząca finansowania inwestycji. Początkowo miała ona do nas trafić w połowie listopada 2012r., ale ostatecznie otrzymaliśmy ją dopiero na przełomie roku. Od tej decyzji, potencjalni inwestorzy zainteresowani podniesieniem kapitału, uzależnili swoje kroki. Obecnie toczą się rozmowy z inwestorami strategicznymi (branżowi, podmioty prywatne), ale ten proces wymaga czasu. Szacunkowo można powiedzieć, że podjęcie wiążących decyzji to kwestia ok. czterech tygodni. Obligacje są zabezpieczone hipoteką na nieruchomości – tylko i wyłącznie na rzecz obligatariuszy.
- mówił w styczniu br. Zbigniew Zając, dyrektor finansowy TimberOne w wypowiedzi dla portalu StockWatch.pl.

Zarząd spółki przez kwartał prowadził rozmowy z potencjalnymi inwestorami i bankiem - jak się okazało bezskutecznie.

- Środki finansowe posiadane przez spółkę nie są wystarczające do dalszej realizacji inwestycji, zaś biorąc pod uwagę bardzo ograniczoną działalność operacyjną spółki, nie jest ona w stanie samodzielnie zdobyć niezbędnych w tym celu kapitału. Jednocześnie zarząd spółki uważa, że obecnie zaspokojenie wierzycieli spółki może zostać zapewnione właśnie na drodze postępowania likwidacyjnego obejmującego likwidację majątku. Spółka nie posiada bowiem obecnie środków finansowych na spłacenie bieżących zobowiązań, a praktycznie cały jej majątek ulokowany jest w nieruchomości i ruchomościach, których ew. upłynnienie będzie procesem powiązanym z nakładem czasu
. - napisał zarząd spółki w komunikacie informującym o złożeniu 28. marca w sądzie wniosku o upadłość likwidacyjną.

Obligacje TimberOne są zabezpieczone hipoteką na dwóch działkach, na których miał powstać zakład (powierzchnia 11,88 ha). Zgodnie z wyceną rzeczoznawcy z marca 2011 roku, wartość rynkowa obu nieruchomości to 19,69 mln zł.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz