/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Producenci biomasy w proteście blokowali drogi

PAP

Autor: oprac. dja
Źródło: PAP
Data: 2013-04-05


Producenci biomasy, pod egidą Stowarzyszenia Polska Biomasa, zorganizowali w czwartek kilka pikiet na terenie kraju.

Producenci biomasy w proteście blokowali drogiProducenci biomasy w proteście blokowali drogiFot. Drewno.pl

Krzysztof Łukaszczyk z zarządu Stowarzyszenia Polska Biomasa powiedział PAP, że protesty zorganizowano przy drogach krajowych w Osjakowie (Łódzkie), Boczowie, Jordanowie i Skwierzynie (Lubuskie), Dorohusku (Lubelskie), Klemencicach (Świętokrzyskie) oraz Marcinkowie (Warmińsko-Mazurskie).

Organizatorzy zapowiadali kilkugodzinne blokady dróg. W większości miejsc uczestnicy pikiet co jakiś czas przechodzą przez jezdnię, wstrzymując na krótko ruch. "Nie zamierzamy utrudniać życia kierowcom, ale chcemy pokazać naszą siłę" - powiedział Łukaszczyk.

Łącznie w pikietach wzięło udział kilkaset osób. Organizatorzy protestu mówią, że działanie nie miało na celu sparaliżowanie ruchu, a jedynie zwrócenie uwagi na problem. Przypominają, że jeszcze niedawno koncerny energetyczne zachęcały ich do produkcji biomasy na cele energetyczne, teraz zrywają umowy na dostawy biomasy, wykorzystywanej w technologii współspalania. W ocenie protestującym zagraża to tysiącom miejsc pracy.

"Zwiększaliśmy produkcję, zaciągaliśmy kredyty, mieliśmy wieloletnie umowy i leasingi na ich podstawie, braliśmy dotacje z UE. Teraz okazało się, że wartość zielonych certyfikatów spadła, a koncerny wycofały się z umów, rozwiązały je, praktycznie z dnia na dzień" - mówił PAP Piotr Kowalewski, jedne z organizatorów demonstracji.  

12. marca br. delegację reprezentującą kilkuset producentów biomasy protestujących przed Ministerstwem Gospodarki w Warszawie, przyjął wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz. Na jego ręce złożona została petycja, obie strony uzgodniły, że spotkają się w celu szczegółowego omówienia sytuacji w sektorze biomasy. Zdaniem protestujących działania rządu nie są wystarczające.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz