/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Polskie lasy warte prawie bilion złotych

PAP

Autor: oprac. pks
Źródło: PAP
Data: 2013-03-22


20. marca odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa dotyczące polskich lasów. Jak powiedział przewodniczący komisji, Stanisław Żelichowski, ogłoszony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Lasu (21. marca) jest dobrą okazją, żeby tym razem reprezentanci leśnictwa przestawili parlamentarzystom kluczowe ich zdaniem problemy branży.

Polskie lasy warte prawie bilion złotychPolskie lasy warte prawie bilion złotychFot. Drewno.pl

Drzewostan oraz grunty polskich lasów są warte ok. 200 mld zł, ale biorąc pod uwagę społeczną, edukacyjną i gospodarczą użyteczność lasów, ich wartość sięga prawie biliona złotych - uważa prof. Andrzej Grzywacz.

-Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jaką wartość majątku narodowego stanowią lasy - mówił prof. Andrzej Grzywacz, szef Polskiego Towarzystwa Leśnego. -Najłatwiej policzyć oczywiście grunty i drzewostan. Biorąc pod uwagę tereny, z których pozyskuje się drewno, a także parki narodowe czy rezerwaty, wartość ta jest szacowana na ok. 190 mld zł. Jednak wartość lasów z uwzględnieniem ich funkcji kulturalnych, społecznych, edukacyjnych może być nawet kilka razy większa i sięgać 950 mld zł. Ciekawostką może być fakt, że szacunkowa wartość rynkowa rocznego zbioru grzybów w polskich lasach wynosi około 740 mln zł

-Prawie 30% powierzchni kraju, jakie zajmują lasy w Polsce, wymaga troski, planowania, ochrony, mądrego oszczędzania i użytkowania dla obecnych i przyszłych pokoleń. Polskie lasy to jest kawał majątku - podkreślił Grzywacz.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak dodał, że lasy w naszym kraju zajmują prawie dwukrotnie więcej powierzchni niż w innych państwach europejskich. - W Polsce lasów nie ubywa i są one coraz bogatsze - zaznaczył. Przypomniał, że lesistość kraju od 1945 roku wzrosła prawie o 10%.

Wasiak podkreślił, że lasy i związana z nimi gospodarka drzewna zapewniają pracę 370 tys. osób. Dodał także, że Lasy Państwowe edukują rocznie blisko 2 mln ludzi w trakcie np. wycieczek czy seminariów, a w ramach Międzynarodowego Dnia Lasu, który przypada w czwartek, regionalne oddziały Lasów Państwowych będą prowadziły w wielu szkołach kampanię edukacyjną nt. przyrodniczej i społecznej wartości lasów.

Wiceminister środowiska, Główny Konserwator Przyrody Janusz Zaleski podziękował leśnikom za ich zaangażowanie, wyrażając nadzieję, że Międzynarodowy Dzień Lasu będzie obchodzony w poczuciu dobrze wykonanej pracy.

21 marca został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Lasu decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 2006 roku. W tym dniu leśnicy, organizacje przyrodnicze i pozarządowe przypominają o znaczeniu lasów dla życia i zdrowia człowieka.

Polska po Francji, Niemczech, Szwecji i Ukrainie jest w europejskiej czołówce pod względem zalesienia. Lasy zajmują 29,2 proc. powierzchni naszego kraju (9,1 mln ha). Pod zarządem Lasów Państwowych znajduje się 7,6 mln ha, reszta podlega m.in. Parkom Narodowym czy gminom.

Jak szacuje ONZ, od lasów uzależniony jest byt ok. 1,6 mld ludzi na świecie oraz istotna część globalnej gospodarki.

Resort środowiska przypomina przy okazji, że lasy są świetnym "pochłaniaczem" CO2. Według badań przeprowadzonych na zlecenie Lasów Państwowych, w Polsce najlepiej spełniają to zadanie lasy sosnowe. Średnia roczna ilość gazu pochłoniętego z atmosfery przez las wynosi 21,5 tony na każdy hektar. Lasy zatrzymują również wodę, przeciwdziałając stepowieniu i poprawiając bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Zapytanie [1]

A kiedy, wzorem bogatych gospodarek, podkreślimy produkcyjną rolę lasu, cechy drewna jako surowca odnawialnego, udział w dochodzie narodowym i eksporcie polskiego sektora leśno drzewnego???
Mamy sieć parków narodowych i krajobrazowych, dyrekcje ochrony środowiska, inspektoraty ochrony środowiska, ogromną sieć Natura 2000. Czy edukacja o społecznej roli lasów w tym momencie jest najważniejsza? Może się okazać, ze tak "wyedukujemy" społeczeństwo, że na granicach powiesimy tabliczki "Rezerwat", a produkty z drewna będziemy importować w 100%.
Szwedzi chwalą polską gospodarkę leśną ochronę przyrody i jednocześnie eksportują do nas swoją tarcicę.
Poza tym w artykule jest błąd: słowo "zalesienie" powinno być zastąpione słowem "lesistość".

Andrzej [23]Odpowiedz na ten komentarz2013-03-22 07:59:38

Zgłoś nadużycie

Zgadzam się z tym komentarzem. Trzeźwo patrząc na rzeczywistość tworzoną ...

przez LP widać moim zdaniem wyraźnie, że jest im lepiej w dalszym ciągu sprawiać wrażenie hermetycznej marginalnej grupy zawodowej do pokazania w tv podczas akcji dokarmiania zwierząt. Edukacja jest cenna jednak jak sądzę jej celem jest odwócić uwagę od kwestii produkcji drewna i ew.biomasy. Także nadal na rękę jest utrzymywanie przekonania spoleczeństwa o ich marginalnej roli dla rozwoju gospodarczego jako "organizacji" samofinansującej się. Wejście na profesjonalny poziom - co obecnie jest już możliwe - wymagałoby realizacji konkretnych celów finansowych. Konieczne byłoby także ograniczenie liczby n-ctw i dryrekcji. Powtórzę - łatwiej jest jednak nadal sprawiać im wrażenie gospodarczego marginesu, co jednak nie jest dobre dla rozwoju kraju. Rozwój możliwy jest w Skandynawii, w Niemczech - u nas jest to jak zwykle groteskowe.

Wrinks [176]Odpowiedz na ten komentarz2013-03-23 09:26:21

Zgłoś nadużycie

W skandynawi i niemczech

Nie ma przyzwolenia na kradzież drewna i oszustwa podatkowe...
U nas zaś to standard i sport narodowy:)

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2013-03-23 17:03:00

Zgłoś nadużycie

Czyjego przyzwolenia ?

Społecznego ? Tam jest policja , sądy i tam to działa . Proponuję lustrację majątkową leśników których majątki przekraczają dochody.

Robin Hood [1]Odpowiedz na ten komentarz2013-03-25 20:32:30

Zgłoś nadużycie

Czyjego przyzwolenia?

A nie chodziłeś jako dziecko na "grandy" do obcych sadów?
Czy rodzice nie uczą dzieci cwaności? nie przechodzisz nigdy na czerwonym świetla i nie przekraczasz prędkości?
Zacznij od siebie a potem żądaj od innych.

Propoonuję lustrację majątkową tartaczników, którzy zakładali biznesy w latacj 1989-2000 :P A potem zabrać uczciwym i oddać niewinnym:)

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2013-03-25 21:31:22

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA