/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Dziś giełdowy debiut Fabryki Konstrukcji Drewnianych

Fabryka Konstrukcji Drewnianych

Autor: oprac. dja
Źródło: Fabryka Konstrukcji Drewnianych
Data: 2013-03-21


Dziś na rynku na NewConnect zadebiutują akcje Fabryki Konstrukcji Drewnianych S.A. z Paproci k. Nowego Tomyśla, przedsiębiorstwa działającego w branży budowlanej w segmencie wielkogabarytowych konstrukcji drewnianych. Spółka ma ambicje uzyskać pozycję lidera na polskim rynku konstrukcji drewnianych i status liczącego się producenta w krajach niemieckojęzycznych oraz Europie Wschodniej.

Drewniana konstrukcja magazynu soliDrewniana konstrukcja magazynu soliFot. Fabryka Konstrukcji Drewnianych

Na giełdę trafi ponad 4,7 mln akcji o wartości nominalnej 0,10 zł każda. Kurs odniesienia to 0,75 zł. Z prywatnej emisji akcji serii B spółka w listopadzie ub.r. pozyskała 0,53 mln zł.

-Debiut na NewConnect pozwoli nam wzmocnić i wypromować pozycję spółki w kraju oraz kontynuować jej dalszą ekspansję zagraniczną, już jako spółki giełdowej. Obecnie jesteśmy znani z takich realizacji jak na przykład renowacja Pałacu Hardta w Wąsowie czy budowa basenów u naszych zachodnich sąsiadów. Wkraczamy w etap dywersyfikacji geograficznej, a mając do zaoferowania wysokiej jakości produkt i nowoczesne zaplecze technologiczne wierzę, że jesteśmy na właściwej drodze do rozwoju poprzez ekspansję nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech, na Ukrainie czy w Rosji
- mówi Waldemar Zieliński, Prezes Zarządu Fabryki Konstrukcji Drewnianych S.A.

Cyfrowo sterowany park maszynowy pozwala na podjęcie przez spółkę najbardziej skomplikowanych zadań w zakresie obróbki drewna konstrukcyjnego, wpływa korzystnie na termin realizacji zamówień oraz zmniejsza koszty. Przy obecnie posiadanym parku maszynowym, możliwości produkcyjne spółki pozwalają na obróbkę około 5 tys. m3 drewna konstrukcyjnego rocznie. Budowa nowej hali z przeznaczeniem pod produkcję wielkogabarytowych konstrukcji drewnianych, na którą zostały przeznaczone m.in. środki z emisji akcji serii B wprowadzone na NewConnect, zwiększy możliwości produkcyjne spółki. Dzięki wsparciu w ramach kredytu technologicznego, spółka zakupiła również nowoczesną linię do klejenia drewna.

-Cieszy nas, że wzrasta zarówno świadomość odbiorców dotyczących wytrzymałości konstrukcji drewnianych, jak i świadomość ekologiczna społeczeństwa. Odbiorcami oferowanych przez nas konstrukcji drewnianych są nie tylko podmioty kładące nacisk na ekologię, ale również takie, które cenią nowatorskie projekty i nowoczesne rozwiązania. Dodatkowo od początku działalności współpracujemy z Katedrą Konstrukcji Drewnianych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, w zakresie wdrożenia innowacyjnej technologii drewna wzmacnianego włóknami kompozytowymi i polimerowymi – mówi Waldemar Zieliński.

Posiadanie zróżnicowanych dostawców pozwala Fabryce Konstrukcji Drewnianych S.A. nabywać drewno o różnych parametrach, umożliwiając tym samym lepsze dopasowywanie oferty do potrzeb klientów. Docelową grupą odbiorców produktów i usług FKD są klienci indywidualni i biznesowi, w tym deweloperzy mieszkaniowi. Wraz ze wzrostem liczby referencji, Spółka w kolejnych latach zamierza brać udział w przetargach publicznych.

- Podjęcie planu ekspansji zagranicznej to m.in. efekt analiz rynku, z których wynika że częściej stosuje się tam drewno zarówno w budownictwie indywidualnym, jak i przemysłowym. Ze względu na nowoczesne zaplecze technologiczne oraz własną bazę transportową jesteśmy samowystarczalni i nie musimy przy montażu konstrukcji korzystać z podmiotów zewnętrznych, co wpływa pozytywnie na czas realizacji projektów, a także ich wycenę
– dodaje Waldemar Zieliński.

Fabryka Konstrukcji Drewnianych chce niezmiennie wzmacniać swoją pozycję na rodzimym rynku. W jednym z ostatnich raportów giełdowych FKD poinformowała o zawarciu umowy z Warbud S.A., przedmiotem której jest budowa trzech magazynów soli zlokalizowanych w województwie lubelskim. Wartość tych projektów wyniesie łącznie 3,6 mln PLN.

 

***

Fabryka Konstrukcji Drewnianych S.A. wykonuje nowoczesne konstrukcje drewniane oraz wszelkie komponenty architektoniczne oparte o ten budulec - zarówno konstrukcje wielkogabarytowe, niestandardowe czy nawet niewielkie elementy infrastruktury ogrodowej. FKD oferuje produkty i usługi w ramach czterech głównych linii biznesowych: konstruowania hal i obiektów przemysłowych, produkcji i montażu drewnianych więźb, pokryć dachowych oraz domów szkieletowych z drewna, a także kompleksowej renowacji zabytków w zakresie dachów i pokryć dachowych. Stosowanie najnowocześniejszych rozwiązań pozwala na szybką i profesjonalną realizację projektów przy zachowaniu najwyższych standardów.

Historia firmy sięga 2009r. W latach 2009-2011 prowadziła działalność pod nazwą BRW Trading sp. z o.o. zajmując się sprzedażą domów jednorodzinnych, konstruowanych przez powiązany osobowo podmiot działający pod nazwą BRW Zieliński (obecnie nieistniejący). W związku z załamaniem się rynku nieruchomości pod koniec 2009 roku, władze spółki nastawiły się na realizowanie nowej strategii, obejmującej wypełnienie niszy rynkowej za pomocą działalności związanej z konstrukcjami drewnianymi. Zmiana strategii i nazwy spółki była następstwem połączenia BRW Trading i OAK Krzysztof Tobys – podmiotu realizującego usługi ciesielskie i dekarskie od 2004 roku. Nowy udziałowiec zaproponował rozwój spółki w kierunku specjalistycznej obróbki drewna konstrukcyjnego. Po zmianie nazwy, na Fabryka Konstrukcji Drewnianych, spółka zakupiła nowoczesne cyfrowe centrum do obróbki drewna. W 2012r. dokonano przekształcenia formy prawnej ze spółki z o.o. w spółkę akcyjną

Przychody netto spółki wynosiły odpowiednio: 0,1 mln zł w 2009r., 1,0 mln zł w 2010r., 4,6 mln zł w 2011r. oraz 3,974 mln zł za rok 2012. Wszystkie przychody ze sprzedaży w latach 2009-2011r. wygenerowane zostały na rynku krajowym. W I kw. 2012r. spółka rozpoczęła sprzedaż eksportową (rynek niemiecki). W najbliższym czasie firma planuje rozwijać sprzedaż w krajach niemieckojęzycznych oraz Europy Wschodniej.

W latach 2009-2011 FKD (działając w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), nie wypłacała dywidendy. Za rok 2009 spółka poniosła stratę netto w wysokości 23,7 tys. zł, którą postanowiono pokryć zyskami z lat przyszłych, za rok 2010 spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 19,8 tys. zł, który przeznaczono w całości na pokrycie straty z roku 2009. Za rok 2011 spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 775,0 tys. zł, który został w całości przeznaczony na kapitał zapasowy. W 2012r. spółka wypracowała ponad 507 tys. zł zysku netto.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz