/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Paged: Sklejka dała zysk

Paged

Autor: oprac. dja
Źródło: Paged
Data: 2013-03-15


Grupa Paged SA w 2012r. uzyskała przychody w wysokości 580,173 mln zł (2011: 538,958 mln zł) i osiągnęła zysk na działalności gospodarczej na poziomie 40,726 mln zł (2011: 45,603 mln zł). Skonsolidowany zysk netto sięgnął 30,154 mln zł (2011: 28,560 mln zł).

Wyniki poszczególnych segmentów działalności Grupy PagedWyniki poszczególnych segmentów działalności Grupy PagedFot. Paged

Działalność Grupy Paged opiera się na pięciu "segmentach" z których w minionym roku największym był segment sklejkowy. Związany jest z działalnością spółek „Paged-Sklejka” S.A. oraz „Sklejka-Pisz” Paged S.A. Głównym obszarem działalności segmentu sklejkowego jest produkcja arkuszy fornirowych i płyt wykonanych na bazie drewna w czterech zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w Piszu, Morągu, Ełku oraz Bartoszycach, a także ich sprzedaży hurtowej. Spółki tego segmentu prowadzą działalność handlową zarówno na rynku krajowy, jak i rynkach zagranicznych. Ważnym elementem działalności w zakresie produkcji sklejki są ceny surowca drzewnego. Drewno jest istotnym składnikiem kosztów wytworzenia, a jego podaż jest ograniczona. Zasadnicza część surowca jest dostarczana przez Lasy Państwowe, które okresowo wprowadzają podwyżki cen drewna w związku ze wzrostem popytu krajowego; podejmowane są działania mające na celu złagodzenie skutków podwyżek poprzez import drewna z krajów nadbałtyckich, Białorusi, Rosji oraz Ukrainy, gdzie surowiec jest stosunkowo atrakcyjniejszy cenowo, lecz czynnikiem ograniczającym jest koszt transportu do Polski oraz uwarunkowania natury polityczno-gospodarczej (ograniczenia wywozu, cła). Działalność w zakresie produkcji sklejki przynosi Grupie Paged największy udział w przychodach i zyskach. W 2012r. Paged zarobił w tym segmencie 47,880 mln zł.

Kolejnym pod względem wartości sprzedaży jest segment meblowy. Opiera się na działalności dwóch spółek: produkcyjnej Paged Meble S.A. oraz brytyjskiej spółki BUK Ltd. (spółka dystrybucyjna). Należy nadmienić, iż począwszy od stycznia 2013 r. BUK Ltd jest spółką bezpośrednio powiązaną kapitałowo z „Paged” S.A., która posiada 100% ogólnej liczby udziałów. Główny obszar działalności tego segmentu to projektowanie, produkcja i dystrybucja mebli. Spółka Paged Meble S.A. posiada 3 zakłady produkcyjne: zakład w Sędziszowie Małopolskim produkujący stoły i krzesła stolarskie, zakład w Jasienicy produkujący głównie krzesła i zakład w Jarocinie produkujący meble skrzyniowe (jadalnie, sypialnie etc.).
 
Oferta segmentu skierowana jest na:
- rynek kontraktowy – hotele, restauracje, kawiarnie, hurtownicy i inni pośrednicy, zarówno krajowy jak i zagraniczny.
- rynek mieszkaniowy – meble do mieszkań, głównie rynek polski, rosyjski, czeski, węgierski i słowacki.
Decydujące znaczenie dla całego segmentu, zarówno pod względem przychodów, jak i kosztów, mają wyniki spółki Paged Meble S.A. Na działalności meblarskiej Grupa poniosła w ubiegłym roku stratę w wysokości 6,840 mln zł.

Handel produktami przemysłu drzewnego stanowi "segment handlowy". Działalność w tym zakresie prowadzona jest przez wyodrębniony w ramach
„Paged” S.A oddział pod firmą Oddział w Warszawie. Działalność handlowa prowadzona jest w formie sieci składów handlowych na terenie Polski (obecnie 14 lokalizacji). Główny obszar działalności to sprzedaż sklejki i płyt drewnopochodnych. Spółka zajmuje się bezpośrednio sprzedażą materiałów drzewnych i drewnopochodnych (sklejki, okleiny, płyty wiórowe: zwykłe, laminowane i fornirowane, płyty stolarskie, płyty OSB, płyty pilśniowe, płyty MDF i HDF, tarcica, stolarka budowlana i inne). Na działalności segmentu handlowego Grupa Paged zarobiła ponad milion zł.

Kolejnymi obszarami aktywności grupy Paged są segmenty nieruchomości oraz działalność pozostała. Szczegóły dotyczące wyników w poszczególnych segmentach znajdują się w załączonej tabeli.

Liczba wyświetleń: 3919


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA