/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Pfleiderer Grajewo pomimo kryzysu zwiększa zyski

Pfleiderer Grajewo

Autor: oprac. pks
Źródło: Pfleiderer Grajewo
Data: 2013-03-07


Według raportu skonsolidowanego Pfleiderer Grajewo SA osiągnął w minionym roku przychody ze sprzedaży na poziomie 1,789 mld zł (2011: 1,725 mld zł) i osiągnął zysk na działalności operacyjnej w wysokości 153,238 mln zł (2011: 136,205 mln zł). Zysk netto spółki wyniósł 48,935 mln zł (2011: 21,734 mln zł).

Kanały dystrybucji produktów Pfleiderer GrajewoKanały dystrybucji produktów Pfleiderer GrajewoFot. Pfleiderer Grajewo

-IV kwartał 2012r. obfitował w ważne dla Grupy wydarzenia. - napisał w komentarzu do wyników Wojciech Gątkiewicz, Prezes spółki. -Zarząd Grupy podjął strategiczną decyzję o sprzedaży swoich aktywów w Rosji, podpisując warunkową umowę ich sprzedaży. Pozyskane środki Grupa zamierza przeznaczyć na spłatę nadmiernego zadłużenia, zmniejszenie kosztów odsetkowych, poprawę płynności oraz finansowanie przyszłych nakładów inwestycyjnych w Polsce. Łączna ich wartość ulegnie istotnemu zwiększeniu. Planowany ich poziom w ciągu najbliższych dwóch lat przekroczy 180 mln zł. Jest to o tyle ważne, że w ostatnich 5 latach skonsolidowana wartość rocznych nakładów inwestycyjnych, ze względu na ograniczenia natury finansowej kształtowała się znacznie poniżej wartości odpisów amortyzacyjnych. Modernizacja polskich zakładów jak również inwestycje o charakterze rozwojowym powinny przełożyć się na poprawę wyników finansowych i rentowności sprzedaży.

Grupa Pfleiderer Grajewo pomimo trudnych warunków rynkowych utrzymała ubiegłoroczny poziom sprzedaży przy wykorzystaniu mocy produkcyjnych na średnim poziomie 84%. Niestety kryzys przekładający się na wzrost konkurencji rynkowej wymusił redukcję cen produktów, które podążają za spadkowym trendem cen podstawowych surowców. W IV kwartale 2011r. ceny drewna wykorzystywanego do produkcji płyt drewnopochodnych zmniejszyły się o 9%.

Pomimo przewidywanej niekorzystnej koniunktury w nadchodzących kwartałach, Zarząd spółki widzi realne możliwości poprawy wyników finansowych z działalności operacyjnej i na poziomie netto. Głównie w wyniku zmniejszenia obciążeń kosztami finansowymi.

Prowadzone przez firmę działania będą ukierunkowane na rozwój nowych produktów i segmentów rynkowych, dostosowanie oferty handlowej do oczekiwań rynku oraz zmniejszeniu kosztów i poprawie jakości produktów.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz