/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

ARP da 11 mln na ratowanie spółki Classen-Pol

Autor: oprac. dja
Źródło: Agencja Restrukturyzacji Przemysłu
Data: 2013-03-05


Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. udzieli pomocy indywidualnej na ratowanie firmie Classen-Pol S.A. Znajdująca się w trudnej sytuacji spółka otrzyma od ARP 11 mln zł pożyczki z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców.

ARP da 11 mln na ratowanie spółki Classen-PolARP da 11 mln na ratowanie spółki Classen-PolFot. Classen-Pol

Zawarcie umowy między ARP S.A. i Classen-Pol S.A. stanowi pierwszy etap procesu restrukturyzacji spółki z udziałem pomocy publicznej. Kolejnym krokiem będzie procedowanie w ARP S.A. pomocy na restrukturyzację. Wniosek w tej sprawie oraz plan restrukturyzacji spółki już wpłynęły do Agencji.

Zarząd ARP S.A. podjął decyzję o udzieleniu pomocy spółce 1 sierpnia 2012r. Projekt został zgłoszony Komisji Europejskiej 28 września 2012r. 11 grudnia 2012r. wydana została decyzja w sprawie pomocy państwa SA.35487 (2012/N) – Polska, o nie wniesieniu zastrzeżeń do planowanego udzielenia pomocy na ratowanie Classen-Pol S.A.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. udziela pomocy indywidualnej na ratowanie w formie zwrotnego i odpłatnego wsparcia płynności finansowej przedsiębiorstwa. Pomoc ta może mieć formę pożyczki lub poręczenia i udzielana jest maksymalnie na okres 6 miesięcy. W oparciu o plan restrukturyzacji firmy, zapewniający przywrócenie jej długoterminowej rentowności i zdolności do konkurowania na rynku, ARP S.A. może przyznać pomoc indywidualną na restrukturyzację. W przypadku notyfikowania projektu restrukturyzacji w Komisji Europejskiej przed upływem 6-miesięcznego okresu finansowania pomocą na ratowanie, termin spłaty tej pożyczki może zostać wydłużony aż do momentu uzyskania pomocy na restrukturyzację.

Środki pożyczki pochodzą z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców (FRP), którego dysponentem jest ARP S.A. Przeznaczeniem Funduszu jest pomoc w celu ratowania lub restrukturyzacji dużych przedsiębiorstw (powyżej 250 pracowników), zarówno publicznych, jak i prywatnych.

Classen-Pol S.A. jest przedsiębiorstwem prywatnym i należy do niemieckiej Grupy Classen, producenta wyrobów drewnianych i drewnopochodnych. Jest jednym z większych producentów drzwi i ościeżnic w Polsce, a także frontów meblowych i drewnianych artykułów wyposażenia wnętrz. Na rynku polskim zaistniała w 1990 roku jako firma Gorex Sp. z o.o., a od 1996 roku przekształciła się w Classen-Pol S.A. Firma zapewnia miejsca pracy ponad 400 osobom w zakładach produkcyjnych w Zwonowicach koło Rybnika i w Krapkowicach. Produkty Spółki dostępne są we wszystkich sieciach marketów budowlanych oraz w autoryzowanych punktach sprzedaży. Ponadto spółka posiada własną franczyzową sieć sprzedaży RuckZuck. Stale rozwijany jest także dział eksportu - obecnie Classen-Pol S.A. zaopatruje firmy z Bułgarii, Rumunii, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Chorwacji, Ukrainy oraz Węgier.

Sprawozdania finansowe spółki z ubiegłych lat wskazują na istnienie następujących oznak typowych dla przedsiębiorstwa, którego dalsza działalność jest zagrożona:
- rosnące straty: w 2010r. Classen-Pol odnotował stratę netto w wysokości 9,5 mln zł, zaś w 2011r. – w wysokości 23,3 mln zł. Wysokość strat wyniosła
odpowiednio 4,4% i 15,2% przychodów ze sprzedaży. W 2009r. spółka odnotowała zysk netto w wysokości 3,9 mln zł. Skonsolidowana strata netto wyniosła w 2010r. 18,0 mln zł i 34,2 mln zł w 2011r.
- malejący obrót: przychody ze sprzedaży spadły z 233,1 mln zł w 2009r. do 152,7 mln zł w 2011r.;
- rosnące zadłużenie: krótko- i długoterminowe. Zobowiązania spółki wyniosły 83,7 mln w 2009r. oraz 92,8 mln zł w 2011r. Wskaźnik długu do kapitału
własnego wzrósł z poziomu 1,0 w 2009r. do poziomu 1,8 w 2011r.;
- zmniejszająca się wartość aktywów netto: ich wartość spadła z 85,7 mln zł w 2009r. do 53,0 mln zł w 2011r.

Ponadto według opinii niezależnego biegłego rewidenta i sprawozdania zarządu istnieje zagrożenie dla możliwości kontynuowania działalności spółki, związane z ryzykiem utraty źródeł finansowania oraz z ujemną rentownością działalności operacyjnej.


Do pobrania:
Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie pomocy państwa na ratowanie Classen-Pol SA >>>

ARP da 11 mln na ratowanie spółki Classen-Pol (Zdjęcia: 2)

ARP da 11 mln na ratowanie spółki Classen-PolStruktura grupy Classen-Pol

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz