/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Gatunki drewna egzotycznego: Garapa

Garden-Planet

Autor: Robert Płonka
Źródło: Garden-Planet
Data: 2013-03-05


Drewno Garapa, podobnie jak pozostałe gatunki drewna egzotycznego, charakteryzuje się świetnymi właściwościami użytkowymi. Idealnie nadaje się jako podłoże nie tylko tarasów drewnianych, choć ze względu na swoją wytrzymałość jest używane również w przemyśle. To jednak nie jedyna jego zaleta – ze względu na oryginalny i wyróżniający go kolor często nazywane jest również „złotym drzewem” (ang. „goldenwood”)

Taras z drewna GarapaTaras z drewna GarapaFot. Garden-Planet

Historia

Łacińska nazwa gatunku Garapa to Apuleia Leiocarp. Drewno należy do rodziny Caesalpiniaceae, skupiającej ok. 50 rodzajów drzew i krzewów, głównie ze strefy tropikalnej. Pozostałe nazwy, pod jakimi funkcjonuje ten gatunek to również: Brazilian Ash, Grapia, Amarealao, Marotoa, Muiratua, Muirajuba. Pierwsza z nich od razu definiuje kraj jego występowania – jest to głównie Brazylia, choć drewno z tego gatunku można spotkać również w Argentynie, Paragwaju i Urugwaju. Standardowo urasta do 20-30 metrów, choć niektóre źródła podają nawet 50 m wysokości, przy średnicy pnia sięgajacej 150 cm.

Właściwości

Gatunek ten jest wyjątkowo twardy oraz odporny na wodę oraz warunki atmosferyczne, a także gnicie czy pasożyty. Wyjątkowe właściwości sprawiają, że w testach drewno otrzymało najwyższą klasę odporności na ogień, tzw. klasę „A”. Gdyby do określenia twardości drewna przyjąć coraz rzadziej stosowaną dziś skalę Janka, wynik wyniósł by 2280 lb, co oznacza, że Garapa jest twardsza niż Klon oraz prawie dwa razy twardsza niż Dąb. Twardość ta ma znaczenie praktyczne – deska na tarasie będzie bardzo sztywna i nie będzie „odbijać” gdy będziemy po niej chodzić.

Kolor drewna określić można jako żółto-brązowy, który z biegiem lat ciemnieje, dochodząc do odcieni miodowego oraz złotego. Stąd często drewno Garapa nazywane jest również „złotym drewnem” (ang. goldenwood). Naturalny kolor drewna jest szczególnie ceniony, stąd zaleca się minimalną jego konserwację. Dzięki temu, drewno w swoich naturalnych kolorach wytrzyma na tarasie nawet dwadzieścia pięć lat.

Praca

Podobnie jak w przypadku pozostałych gatunków drewna egzotycznego, również w przypadku drewna Garapa, podczas montażu należy przestrzegać kilku najważniejszych metod. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na zawartość krzemionki w drewnie. Oznacza to, że do cięcia należy użyć wyłącznie wysokiej jakości piły, gdyż w przeciwnym wypadku, może dojść do jej stępienia. Podobna właściwość występuje również w przypadku popularnego w Polsce drewna Bangkirai.

Jeśli chodzi o przykręcanie desek do legarów, by uniknąć uszkodzeń materiału, należy nawiercić wcześniej otwory a następnie do końcowego przykręcenia desek użyć wyłącznie nierdzewnych śrub. Znane są również inne metody montażu deski Garapa, polegające na montowaniu ich na ukrytych pod tarasem klipsach. Nie jest to jednak rozpowszechniony sposób montażu wśród desek z naturalnego drewna – częściej stosowany jest w przypadku montażu tarasu z kompozytu, którego deski są lżejsze, a ich nawiercanie – łatwiejsze.

Opinia

Bardzo twarde drewno, idealnie nadające się do tarasów drewnianych. Cenione przede wszystkim za kolor, choć nie tylko. Firmy montujące tarasy cenią je również za twardość oraz wytrzymałość, gdyż gwarantuje bezproblemowe użytkowanie przez długi czas. Co ważne, gatunek sprzedawany oraz montowany na tarasach w Polsce nie jest wymieniony na żadnej z list gatunków zagrożonych, a więc na liście CITES - Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem oraz na „czerwonej liście” IUCN – Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Wyjątkiem jest gatunek Carapa megistocarpa, występujący na terenie Ekwadoru, którego populacja zmniejszyła się o 50% w ciągu ostatnich trzech pokoleń. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz