/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Proces odwoławczy urzędników Lasów Państwowych

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2013-02-26


Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończyło się postępowanie apelacyjne w sprawie pięciu urzędników Lasów Państwowych, uniewinnionych w pierwszej instancji od zarzutu przekroczenia uprawnień przy sprzedaży drewna. Wyrok odwoławczy ogłoszony zostanie w poniedziałek.

Budynek Sądu Okręgowego w BiałymstokuBudynek Sądu Okręgowego w BiałymstokuFot. Sąd Okręgowy w Białymstoku

Apelacje złożyła prokuratura, która chce uchylenia wyroków uniewinniajcych i zwrotu sprawy do ponownego rozpoznania sądowi pierwszej instancji.

Oskarżeni, to oprócz b. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Matysiaka (oskarżeni zgodzili się na podawanie ich danych w mediach), także b. główny analityk dyrekcji generalnej Lasów, a także byli: dyrektor, wicedyrektor oraz naczelnik wydziału marketingu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku zarzucała im, że w 2007 roku - jako funkcjonariusze publiczni - przekroczyli uprawnienia służbowe w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę, umożliwiając dwóm firmom zakup drewna z pominięciem standardowej procedury ustalania ceny.

Według śledczych, był to tryb niezgodny z obowiązującymi przepisami. Chodziło o tzw. tryb ekspercki, z pominięciem aukcji internetowej.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku uznała, że w 2007 roku jako funkcjonariusze publiczni, oskarżeni przekroczyli uprawnienia służbowe w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę "w zakresie dotyczącym sprzedaży drewna w trybie niezgodnym z obowiązującymi przepisami".

Na przełomie 2006-2007 roku dwie spółki reprezentowane przez jedną osobę (Rakom Polska i Ra-kom - obecnie obie w stanie upadłości), skarżyły się, że mają niedobór surowca kupionego podczas otwartego konkursu cenowego na specjalnej witrynie internetowej. Spółki groziły akcją protestacyjną przed siedzibami dyrekcji Lasów Państwowych i słaniem listów m.in. do premiera.

Po tych skargach, spółkom stworzono możliwość nabycia 50 tys. m3 drewna w tzw. trybie eksperckim, z pominięciem rokowań internetowych. W ten sposób zakupione zostało ponad 37 tys. m3 surowca pochodzącego z różnych źródeł, m.in. ze zwiększonej wycinki drewna.

Początkowo śledztwo Prokuratury Okręgowej w Białymstoku było prowadzone ws. niegospodarności. Biegłym nie udało się jednak ustalić, jaką konkretną, wymierną korzyść miałby uzyskać właściciel tych firm, które nabyły drewno, dlatego postawione zarzuty dotyczą jedynie przestępstw urzędniczych.

Po długim procesie, w maju 2012r. białostocki sąd rejonowy oskarżonych uniewinnił. Uznał, że nie doszło do ani do niegospodarności, ani do przekroczenia uprawnień przez oskarżonych. Wziął m.in. pod uwagę, że biegły powołany w sprawie, który wyceniał dla potrzeb procesu sprzedaż drewna ocenił, że nie było szkody majątkowej. Porównując ceny, do tych z innych okresów uznał nawet, że Lasy Państwowe dokonały prawidłowej transakcji.

W swojej apelacji prokuratura oceniła, iż zastosowany do sprzedaży tzw. tryb ekspercki mógł być zastosowany wyłącznie do sprzedaży drewna pochodzącego z klęsk żywiołowych (np. drzew powalonych przez wichury). W ocenie prokuratury, sprzedaż w tym trybie innego drewna niż "poklęskowe" jest naruszeniem prawa.

Obrońcy zgodnie chcieli utrzymania wyroków uniewinniających. Podkreślali, że na ławie oskarżonych zasiada "kwiat Lasów Państwowych", doświadczeni pracownicy, w przypadku których postawienie takich zarzutów oznacza śmierć cywilną.

Krytykowali prokuraturę. "Apelacja jest czystą polemiką", "krzyk rozpaczy prokuratury", "ratowanie sytuacji", "burza w szklance wody" - mówili obrońcy przypominając, że śledztwo zaczęło się od notatki CBA i początkowo było przedstawiane jako wielka, ogólnopolska afera, w której Lasy Państwowe straciły miliony złotych.

W ich ocenie, po uzyskaniu opinii biegłych, całą sprawę można było skończyć umorzeniem postępowania na etapie śledztwa w prokuraturze.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Sprzedaż ekspercka.

Panowie drzewiarze , tylko sprzedaż ekspercka zda egzamin w Polsce.System sprawdzony przez ekspertów , leśników ,CBA .
Może ktoś podpowie prokuraturze na pytanie - stwierdzenie " Biegłym nie udało się jednak ustalić, jaką konkretną, wymierną korzyść miałby uzyskać właściciel tych firm, które nabyły drewno, "

Adam [406]Odpowiedz na ten komentarz2013-02-27 17:30:55

Zgłoś nadużycie

Niestety koledzy...

...poziom sądowych biegłych rozpatrujących sprawy leśnictwa jest nikczemnie niski. Z doświadczenia wiem, że nie mają pojęcia w ogóle o cyzm mówią... pisałem kilka opini za biegłego, bo sie nie orientował w temacie:)

Co do Panów oskarżonych... tak to się dzieję, gdy do władzy dochodzą związki zawodowe:) Pod płaszczem walki z układami walczyli z nie swoimi układami.

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2013-02-27 19:48:03

Zgłoś nadużycie

Uniewinnieni !!!!!

Hura , panowie leśnicy , kwiecie lasów szlak przetarty .

Adam [406]Odpowiedz na ten komentarz2013-03-08 14:39:44

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA