/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Werth-Holz mocno pod kreską

Werth-Holz

Autor: oprac. dja
Źródło: Werth-Holz
Data: 2013-02-21


Werth-Holz SA opublikował dane finansowe, z których wynika, że spółka zanotowała znaczący spadek sprzedaży i dużą stratę.

Fot. Wert-Holz

Przychody ze sprzedaży za 2012r. osiągnęły wartość zaledwie 14,500 mln zł wobec 24,452 mln zł rok wcześniej. Strata na działalności operacyjnej wyniosła 321 tys. zł (2011: zysk 5,135 mln zł), a strata netto 4,890 mln zł (2011: zysk 0,793 mln zł).

Zarząd spółki poinformował, że głównym czynnikiem mającym wpływ na słabe wyniki finansowe był znaczące osłabienie popytu. Zgodnie z informacjami uzyskanymi po sezonie od klientów niemieckich, francuskich i holenderskich - 2012r był jednym z najgorszych sezonów od 10 lat w branży drewnianej galanterii ogrodowej. Na rynku niemieckim, który jest największym rynkiem europejskim dla tego typu produktów, sklepy Do-It-Yourself zanotowały spadki sprzedaży rzędu 10%-25%. We Francji popyt na produkty galanterii ogrodowej spadł średnio o około 10%. W Holandii klienci spółki informowali, że średnio zanotowali spadki sprzedaży na poziomie 10-15%.

Jako przyczyny osłabienia popytu wskazywane są zła pogoda na zachodzie Europy w najbardziej istotnych miesiącach z punktu widzenia sprzedaży dla branży ogrodowej tj. marzec-czerwiec oraz sytuacja makroekonomiczna w Europie, która spowodowała, że część klientów indywidualnych wstrzymała się z zakupami, odkładając je na późniejsze okresy. Zawirowania związane z popytem w sezonie 2012 spowodowały niepewność ze strony sieci handlowych oraz ich ostrożność w kwestii zamówień na sezon 2013 (maksymalne opóźnianie negocjacji cenowych, ilościowych i zamówień) oraz w kwestii wprowadzania nowych produktów na półki sklepowe. Opóźnienia w zamówieniach i niechęć do budowania dużych magazynów przed sezonem spowodowały, że sprzedaż, która z reguły realizowana była przez spółkę w czwartym kwartale roku została przesunięta na późniejsze okresy. W efekcie sprzedaż w IV kwartale 2012 zmniejszyła się o 53.6% do 0,94 mln zł.

W grudnia 2012r. Werth-Holz dokonał zakupu 100% udziałów w spółce Biuro Handlowe Euro-Matex Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej. Inwestycja została ujęta w bilansie spółki.

Według komunikatu Werth-Holz, w 2012r spółka prowadziła intensywne prace nad nowymi produktami, które zostały zaprezentowane klientom w ubiegłym roku. W efekcie prezentacji i rozmów kilku klientów zdecydowało się wprowadzić w sezonie 2013r. do własnej oferty nowe produkty spółki.

Spółka powiększyła grono klientów o dwie nowe sieci handlowe oraz istotnie zwiększyła asortyment zakontraktowany z jednym z klientów do którego dostawy realizowane były już w minionym roku. Zarząd Werth-Holz przekonany jest, że rozpoczęta współpraca w przyszłości zaowocuje istotnym zwiększeniem obrotów z tymi klientami.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz