/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Klon: wyniki za rok 2012

Klon

Autor:
Źródło: Klon
Data: 2013-02-16


Klon sp. z o.o. producent płyt klejonych i półfabrykatów z drewna liściastego poinformował o wynikach osiągniętych w minionym roku.

Fot. Klon

Przychody ze sprzedaży w 2012r. wyniosły 15,556 mln zł (2011: 15,424 mln zł), zysk z działalności operacyjnej osiągnął 1,340 mln zł (2011: 1,580 mln zł), a zysk netto 570 tys. zł (2011: 606 tys. zł).

W minionym roku spółka wykupiła dotychczas dzierżawiony zakład w Jastrowiu zajmujący się produkcją płyty klejonej oraz przeprowadziła inwestycję związaną z wzrostem mocy suszarnianych o dodatkowe 300 m3 tarcicy miesięcznie (wzrost o ok. 20%). Zarząd spółki wstrzymał prace związane z budową własnych źródeł energii elektrycznej. Ostatecznie wycofano wniosek o dofinansowanie baterii paneli fotowoltaicznych. Powodem było zakwestionowanie wysokości nakładów oraz fakt, że w wyniku nadpodaży tzw. zielonych certyfikatów energetycznych ich cena znacznie spadła a sama inwestycja w obecnych uwarunkowaniach prawnych stała się nieopłacalna.

Obecne plany inwestycyjne spółki koncentrują się na unowocześnieniu działa przetarcia drewna, które pozwoli obniżenie kosztów produkcji i zwiększenie wydajności przetarcia drewna okrągłego na jednego zatrudnionego pracownika. Planowana jest też dalsza modernizacja suszarni w kierunku ograniczenia poboru energii elektrycznej i cieplnej.

Prowadzone inwestycje i optymalizacja procesów produkcyjnych pozwalają osiągać wzrost rentowności. W samym czwartym kwartale pomimo spadku przychodów do analogicznego kwartału w 2011 r. o ponad 13%, spółka odnotowała wyraźny wzrost dochodowości na wszystkich poziomach działalności.

Spektakularny jest wzrost zysku netto osiągniętego w IV kw. 2012r, o ponad 267% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Jest to skutek zakończenia reorganizacji procesów produkcyjnych (optymalizacja zatrudnienia, zwiększenie możliwości suszarniczych, wprowadzenie programów motywacyjnych dla pracowników produkcyjnych, zmiana zasad sortownia tarcic i kłód do przerobu oraz zwiększenie efektywności suszenia przez właściwy dobór wsadów ilościowych i jakościowych) oraz zmianie oferowanego asortymentu (zwiększenie sprzedaży tarcic wysokogatunkowych, wprowadzenie elementów wysokoprzetworzonych, ograniczenie produkcji elementów niskocennych).

W 2013r. spółka planuje wzrost sprzedaży do 100% posiadanych mocy produkcyjnych, które według harmonogramu osiągnięte zostaną w marcu b.r.

Klon sp. z o.o. jest podmiotem zależnym od producenta schodów, firmy Mera SA, która posiada 63,01% jej kapitału.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz