/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

BUDMA 2013 - zwiastun ożywienia?

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2013-02-08


"Budownictwo przyszłości. Inteligentna architektura" to temat przewodni tegorocznych targów BUDMA, które zakończyły się w minionym tygodniu.

BudShow - drewniany dom autonomiczny BudShow - drewniany dom autonomiczny Fot. Drewno.pl

Najważniejsze targi budowlane w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej zgromadziły ponad 1000 wystawców i przyciągnęły ok 60 tys. zwiedzających. W dobie spowolnienia gospodarczego i kryzysu jaki mam miejsce w budownictwie wydaje się, że duże zainteresowanie Budmą może być zwiastunem nadchodzących lepszych czasów dla tej branży.

Na tegoroczną ekspozycję, która zajmowała niemal cały teren wystawienniczy, złożyły się: Międzynarodowe Targi Budownictwa BUDMA, Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech, Targi CBS – Budownictwo Sportowe, Rekreacyjne, Wellness & SPA oraz Targi Branży Szklarskiej – GLASS, tworzące synergię branż związanych bezpośrednio z budownictwem.

Choć podczas rozmów "ze stałymi bywalcami" targów często można było usłyszeć, że "dawniej to była Budma..." to zapaści nie widać. Budma żyje i zmienia się. W ciągu czterech dni targów odbyło się ponad 50 wydarzeń: konferencji, seminariów, warsztatów i pokazów. Gwiazdą Budmy był światowej sławy architekt - prof. Renato Rizzi. Zainteresowanie wykładem profesora przekroczyło oczekiwania organizatorów. Chętnych było tak wielu, że konieczna okazała sie zmiana miejsca, aby pomieścić wszystkich słuchaczy.

Strada di Architettura 2.0 - trasa zwiedzania targów Budma dedykowana architektom, inwestorom i przedstawicielom firm wykonawczych, Strefę Testów w której można wypróbować m.in. nowy sprzęt i materiały dla budownictwa, Dom Inteligentyny, Szkło Koncept, Fabrykę Okien na Żywo, Forum Architektury i to tylko niektóre ze specjalistycznych wydarzeń z jakimi zapoznać się mogli w tym roku targowi goście.

Pokazy parkieciarskie na tragach Budma 2013Pokazy parkieciarskie na tragach Budma 2013Fot. Drewno.plDrewno na Budmie
Tradycją Budmy staje się "Salon drewna". W tym roku firmy oferujące wyroby z drewna zdominowały halę 6A. Pojedyncze stoiska "drzewne" spotkać można było również w innych halach wystawowych. W ramach targów WinDoor-tech wystawiali się m.in. wytwórcy okien i drzwi oraz producenci maszyn do obróbki drewna. Zwracał uwagę brak stoisk największych producentów zarówno podłóg drewnianych jak i paneli laminowanych. Być może dzięki temu lepiej widoczne były mniejsze firmy działające na tym rynku.

Związanych z branżą drzewną zainteresować mogły m.in. takie wydarzenia jak: BudShow, w ramach którego wykorzystując materiały drzewe wybudowano "dom autonomiczny", organizowane przez Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy II Zawody o Tytuł Parkieciarskiej Stolicy Polski, Warsztaty parkieciarskie oraz Konferencja "Parkieciarstwo przyszłości". Żałować mogą ci, którzy nie skorzystali z możliwości wysłuchania i obejrzenia ciekawego wykładu profesora Romualda Loeglera "Drewno - relacja z architekturą".

Podczas innych konferencji i seminariów zapoznać się można było m.in. z polskim eksportem stolarki otworowej, nowymi przepisami dotyczącymi właściwości cieplnych okien, tematyką rekonstrukcji zabytkowej stolarki.

Ekonomicznie i ekologicznie czyli eko-budowa
Duża ilość wystawców i mnogość wydarzeń sprawiły, że dopisali zwiedzający targi goście. Z poczynionych przez nas obserwacji wynika, że chyba największym zainteresowaniem cieszyły się nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne technologie budowlane. Hasło "dom pasywny" działało jak magnes na zwiedzających i stoiska firm związanych z technologiami wykorzystywanymi w tej dziedzinie były po prostu oblegane.

Przyszłość w jasnych kolorach
Przyszłoroczna Budma odbędzie się w dniach od 11 do 14 marca 2014 roku. Zmiana terminu to mała rewolucja dla branży, która przyzwyczaiła się do tragów na początku roku. Zdaniem organizatorów wiosenna data przyczyni się do wzrostu ilości gości targowych oraz ułatwi w przyszłości konkurowanie z największymi targami budowlanymi w Europie. Wraz z przyszłoroczną Budmą odbędą się podobnie jak w tym roku targi Glass i CBS. Oprócz nich dołączą targi maszyn budowlanych Bumasz oraz Kominki. Zabraknie natomiast odbywających się w cyklu dwuletnim targów WinDoor-tech.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz