/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Materiały drewnopochodne - Efektowne i modne

Pfleiderer Grajewo

Autor:
Źródło: Pfleiderer Grajewo
Data: 2013-02-10


Materiały drewnopochodne w surowej, naturalnej formie stają się coraz częściej kluczowym elementem decydującym o charakterze wnętrz mieszkalnych czy publicznych. Zgodnie z aktualnymi tendencjami eksponowany jest charakter materiału, jego naturalny kolor i faktura.

Materiały drewnopochodne - Efektowne i modneMateriały drewnopochodne - Efektowne i modneFot. Pfleiderer Grajewo

Materiały drewnopochodne w swojej podstawowej, surowej postaci w ostatnich latach stały się modnym, wnętrzarskim rozwiązaniem, chętnie wykorzystywanym w projektach nowoczesnych wnętrz mieszkalnych i publicznych. Co przyczyniło się do powstania tej mody? Tych czynników jest bardzo dużo. Na pierwszym miejscu wymienić trzeba z pewnością modę na wnętrza typu loft i styl postindustrialny w którym obowiązkowo wręcz należy eksponować autentyczny wygląd materiałów i techniczne detale, takie jak złącza, instalacje, elementy konstrukcyjne. Postprzemysłowa stylistyka świetnie przyjmuje proste rozwiązania: przy odrobinie manualnych umiejętności prosty regał, schody czy okładzinę ścienną można nawet zrobić bez pomocy fachowca. Płyta wiórowa czy MFP®, bądź HDF swoim ciepłym, drewnianym kolorem znakomicie równoważą też surowość industrialnych wnętrz, tworząc świetną estetyczną przeciwwagę dla betonu, szkła czy metalu.

Rosnąca popularność materiałów drewnopochodnych wiąże się też ze wzrostem świadomości ekologicznej. Coraz częściej wybieramy materiały, których produkcja wiąże się z powtórnym przerobem surowców i których w całości nadają się do recyklingu, tak jak płyta MFP.

Nie da się także ukryć, że do powstania mody na „drewnopochodną estetykę” przyczynili się wnętrzarscy trendsetterzy: znani architekci, projektanci, kultowe marki. Kiedy Flos, jedna z najbardziej znanych włoskich designerskich marek oświetleniowych buduje na targi w Mediolanie stoisko z surowej płyty wiórowej, kiedy brytyjski designer Jasper Morrison pokazuje na łamach wnętrzarskich pism swoją pracownię z meblami ze sklejki, kiedy japońscy architekci pokazują kolejne domy, przypominające wewnątrz drewniane domki dla lalek, wtedy na całym świecie zyskują naśladowców.

W Polsce również nie brakuje przykładów kreatywnego wykorzystania materiałów drewnopochodnych, a prym w tej dziedzinie wiedzie oczywiście młode pokolenie architektów i designerów. Zdjęcia pracowni łódzkiego studia architektonicznego Mode:lina z charakterystyczną antresolą obiegło wiele architektonicznych portali i pism. Z płytami drewnopochodnymi chętnie eksperymentuje Tomek Rygalik oraz jego studenci z pracowni
PG 13. W swoich projektach wystawienniczych wykorzystują płyty MFP® Jan Strumiłło i Jakub Szczęsny z grupy projektowej Centrala.

W Łodzi warto wpaść na kawę do baru Zmiana Tematu, gdzie wnętrze przypomina dzięki parametrycznie wycinanej sklejce kamienną grotę, a w Warszawie do położonego na Mokotowie Relaksu, gdzie podłogi i ściany zdobi patchwork sklejki, płyty MFP i ponownie przetworzonych elementów ze starych mebli. To pierwsze wnętrze zaprojektowali Maciej Kurkowski, Julian Nieciecki i Mateusz Wójcicki, drugie jest efektem współpracy kreatywnego studia SuperSuper oraz pracowni Moko Architects. Postindustrialne wnętrze Komin 73 w warszawskiej Soho Factory, gdzie swoją siedzibę mają m. in. pracownie Projekt Praga i WWAA również umeblowane zostało przy wykorzystaniu kubików wykonanych z MFP. Z tego samego materiału powstał też gigantyczny “wewnętrzny dom” kryjący sale konferencyjne.

Płyty drewnopochodne chętnie stosują też w swoich projektach architekci ze śląskiej Medusa Group – również często adaptujący stare, poprzemysłowe obiekty.

Efektowne i modne

Na wielu portalach wnętrzarskich i w pismach można zobaczyć wnętrza i sprzęty zaprojektowane przy wykorzystaniu materiałów drewnopochodnych. Dzięki swoim walorom praktycznym (zwłaszcza szerokim możliwościom obróbki) oraz estetycznym coraz częściej zyskują rolę pierwszoplanową. Budowane są z nich efektowne antresole, podesty, schody, biblioteki, wykańczane są nimi poddasza, ściany, przedpokoje. Zdolni majsterkowicze chętnie budują z nich meble: stoły, półki, regały, nietypowe siedziska. W taki sposób idee zrodzone w umysłach projektantów i designerów stają się elementem naszego codziennego życia i inspirują do realizacji niebanalnych wnętrzarskich pomysłów.

Materiały drewnopochodne - Efektowne i modne (Zdjęcia: 5)

Materiały drewnopochodne - Efektowne i modneMateriały drewnopochodne - Efektowne i modneMateriały drewnopochodne - Efektowne i modneMateriały drewnopochodne - Efektowne i modneMateriały drewnopochodne - Efektowne i modne

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

palety i recycling design robią HIt na rynku

http://metromsn.gazeta.pl/Portfel/1,127258,13320765,Meble_z_palet___kilka_porad.html

palety IPPC [34]Odpowiedz na ten komentarz2013-02-10 20:22:01

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz