DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Wstrzymane prace nad zrównaniem stawek podatku akcyzowego na olej i gaz

Autor:
Źródło:
Data: 2005-04-08


Rzecznik Rządu poinformował wczoraj, że Premier Marek Belka odbył rozmowę z Ministrem Finansów Mirosławem Gronickim na temat dotychczasowego przebiegu prac w podległym mu resorcie nad rozporządzeniem MF, które miałoby zrównywać stawkę podatku akcyzowego na olej napędowy i lekki olej opałowy oraz objąć tym podatkiem gaz płynny propan-butan używany do ogrzewania...

Prezes Rady Ministrów polecił wstrzymać prace resortu finansów nad tą regulacją. Stwierdził, że nie może być ona wprowadzona dopóki nie zostanie opracowany kompleksowy i skuteczny program osłonowy, który zapewniłby zrekompensowanie wyższych kosztów ogrzewania przez odbiorców zbiorowych i indywidualnych, jakie byłyby skutkiem wzrostu cen na te nośniki energii.
Premier przyjął do wiadomości informacje Ministra Finansów wskazujące na to, że celem dotychczasowych prac nad rozporządzeniem MF nie był cel fiskalny (gdyż wpływy w skali całego budżetu byłyby niewielkie), lecz zamiar wyeliminowania szarej strefy i strat wynikających z nieuczciwych praktyk wykorzystywania oleju opałowego o niższej akcyzie do celów, jakim powinien służyć olej napędowy. Premier wskazał, że konieczne wyeliminowanie patologii w obrocie tymi nośnikami energii nie może się jednak odbyć bez równoczesnego zabezpieczenia licznych grup społecznych przed wzrostem kosztów utrzymania.

jr


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz