/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

60 lat Instytutu Technologii Drewna

Instytut Technologii Drewna

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Instytut Technologii Drewna
Data: 2012-05-29


Uroczyste obchody jubileuszu 60-lecia Instytutu Technologii Drewna odbyły się 17 maja w Poznaniu.

Dyrektor Instytutu dr. Władysław StrykowskiDyrektor Instytutu dr. Władysław StrykowskiFot. Drewno.pl

Instytut Technologii Drewna to jedyna jednostka naukowo-badawcza w Polsce, której celem są kompleksowe badania nad zagadnieniami przerobu drewna, jego zastosowania i tworzenia nowych kompozytów opartych na tym surowcu. ITD od 60-lat zajmuje się badaniem i rozwojem technologii związanych z przetwórstwem drewna, jego zastosowaniami oraz tworzeniem nowych kompozytów opartych na tym surowcu.
 
W uroczystościach wzięło udział ok. 140 osób - przedstawiciele świata nauki, biznesu oraz polityki. Obchody jubileuszu rozpoczęły się od odsłonięcia pamiątkowej rzeźby przed siedzibą Instytutu Technologii Drewna. Kompozycja czterech głazów, której autorem jest prof. Kazimierz Raba, Dziekan Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, ma być wyrazem drogi jaką przebywa Instytut. Pierwszy kamień z wykutą datą i znakiem ITD stanowi jej początek. Drugi kamień, pionowy obelisk oddaje intencje powstania, przedstawiono na nim wizerunek drzewa przekształcanego ludzką ręką, a wykuty napis greckiej sentencji QUOD FELIX, FAUSTUM FORTUNATUMQUE SIT oznacza - „oby to było szczęśliwe, sprzyjające i pomyślne". Trzeci i czwarty głaz to kamienie milowe ustawione na drodze w przekonaniu, że następne pokolenia zaznaczą dalsze etapy rozwoju i docenią pionierów oraz obecnych.

Dalszej część obchodów jubileuszu odbyła się w Kolegium Rungego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podczas kolejnych wystąpień przedstawiona została historia Instytutu, jego dorobek oraz obecna działalność w kontekście znaczenia sektora leśno-drzewnego w gospodarce Polski i Europy.

Miłym akcentem było wręczenie odznaczeń państwowych i branżowych pracownikom Instytutu. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został uhonorowany dyrektor Władysław Strykowski, a złote Krzyże Zasługi otrzymali: Jadwiga Zabielska-Matejuk, Mieczysław Silny, Andrzej Noskowiak i Wojciech Cichy. Pracownikom  ITD wręczono również srebrny Krzyż Zasługi, Medale za Długoletnią Służbę (złote, srebrne i brązowe), Medale Komisji Edukacji Narodowej, Odznaczenia Honorowe "Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej" oraz złote i srebrne Odznaki NOT i SITLiD. Kordelasami Leśnika Polskiego uhonorowani zostali przez Lasy Państwowe: Gabriela Bidzińska, Andrzej Noskowiak, Andrzej Fojutowski i Włodzimierz Prądzyński. Łącznie zostało wręczonych 59 odznaczeń 43 osobom.

Rolę i znaczenie Instytutu Technologii Drewna podsumował w swoim wystąpieniu prof. Włodzimierz Prądzyński, Przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu. Profesor wspomniał twórców Instytutu, którzy "zasiali ziarno", ich następców i współpracowników, którzy "odpowiednio je pielęgnowali" i doprowadzili do jego rozwoju w "dobre drzewo, które rodzi dobre owoce" dla sektora leśno-drzewnego".

Uroczystość uwieńczona została koncertem fortepianowym "Muzyka dla Nauki" w wykonaniu duetu La Valse'89.

***

Instytut Technologii Drewna powstał w 1952r. Jego działalność obejmuje prowadzenie prac naukowo-badawczych i rozwojowych w zakresie: struktury, jakości i właściwości drewna, tworzyw drzewnych i materiałów stosowanych w przemyśle drzewnym i meblarskim, procesów produkcji przemysłu tartacznego, płyt drewnopochodnych, przemysłu sklejkowego, zapałczanego, stolarki budowlanej, branży chemicznej przerobu drewna, biotechnologii, organizacji i ekonomiki drzewnictwa, rynku surowca drzewnego, materiałów tartych i innych produktów drzewnych, jakości wyrobów, ochrony środowiska, bezpieczeństwa miejsc pracy i innych.

W ramach Instytutu działa siedem Zakładów: Badania Mebli, Badania Powierzchni, Materiałów Drewnopochodnych i Klejów, Ochrony Drewna, Ochrony Środowiska i Chemii Drewna (wraz z Pracownią Bioenergii), Badania i Zastosowań Drewna oraz Ekonomiki Drzewnictwa.

W strukturach Instytutu funkcjonują również:
- akredytowane przez PCA Laboratorium Badania Drewna, Materiałów Drewnopochodnych, Opakowań, Mebli, Konstrukcji i Obrabiarek z 11 Sekcjami: Badań Anatomicznych i Taksonomicznych, Fizycznych, Chemicznych, Badań Mebli, Opakowań i Konstrukcji, Ochrony i Bezpieczeństwa Środowiska, Ochrony i Konserwacji Drewna, Badań Powierzchni, Palności, Maszyn i Urządzeń, Biopaliw.
- Centrum Certyfikacji Wyrobów Przemysłu Drzewnego (CCWPD), uprawnione do certyfikacji wyrobów, urządzeń i materiałów budowlanych przemysłu drzewnego oraz certyfikacji Zakładowej Kontroli Produkcji.
- Biblioteka  
- sekretariaty trzech Komitetów Technicznych PKN: Komitetu Wyrobów z Drewna i Materiałów Drewnopochodnych; Ochrony Drewna i Materiałów Drewnopochodnych oraz Obrabiarek; Narzędzi i Urządzeń do Obróbki Drewna.
- Od 2005 roku Instytut pełni funkcję Koordynatora Polskiej Platformy Technologicznej Sektora Leśno-Drzewnego, która jest nowoczesnym narzędziem realizacji polityki innowacyjnej i wdrożeniowej w polskim sektorze leśno-drzewny.

60 lat Instytutu Technologii Drewna (Zdjęcia: 4)

Dyrektor Instytutu dr. Władysław StrykowskiObchody 60-lecia ITDKompozycja czterech głazów powstała dla uczczenia 60 rocznicy powstania ITDInstytut Technologii Drewna w Poznaniu

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz