/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Inspirujące projekty biurowe z czerwonego dębu i orzecha amerykańskiego

AHEC

Autor:
Źródło: AHEC
Data: 2013-01-25


Czy jest możliwe połączenie innowacyjności z klasyką w przestrzeni biurowej? Architekci z Hiszpanii i Malty doskonale sprostali temu zadaniu. W rezultacie powstały dwa wizjonerskie projekty renowacji budynków biurowych, w których zastosowano amerykańskie drewno liściaste. Do renowacji siedziby Fundacji Botín w Madrycie użyto czerwonego dębu amerykańskiego, a dzięki zastosowaniu orzecha klasyczny z zewnątrz Bastion św. Barbary w Valletcie zyskał awangardowe wnętrze.

Bastion św. BarbaryBastion św. BarbaryFot. AHEC

Hiszpański charakter, amerykańskie wykończenie
Hiszpańskie studio architektoniczne MVN Arquitectos przeprowadziło w 2012 roku zachwycającą renowację madryckiego biura Fundacji Botín. Misją tej organizacji jest wspieranie rozwoju społeczeństwa poprzez organizację wydarzeń edukacyjnych, naukowych i kulturalnych, a także obserwację trendów społecznych. W budynku, który powstał w 1920 roku, wcześniej mieściła się pracownia złotnicza. Zainspirowało to architektów Diega Varelę de Ugarte i Emilia Medinę Garcię, do zachowania oryginalnego, industrialnego charakteru budynku. Jego historia jest odzwierciedlona w wyeksponowanych konstrukcjach stalowych i murowanych ścianach, które niezwykle efektownie kontrastują z elementami wykonanymi z czerwonego dębu amerykańskiego, szkła i stali.

Głównym celem projektu było stworzenie otwartej, ciepłej przestrzeni, dzięki której budynek wypełniałoby światło dzienne. Udało się to zrealizować poprzez utworzenie dwukondygnacyjnego atrium w lobby głównym. Sufit w budynku został wykonany z podłużnych listew z litego czerwonego dębu amerykańskiego, którego delikatna kolorystyka nadaje wnętrzu unikalnego charakteru. Architekci zdecydowali się na użycie tego drewna także do wykonania podłóg i ścian, ponieważ „zastosowanie dębu umożliwiło podkreślenie kontrastu pomiędzy "starym" i "nowym", a drewno wygląda doskonale w zestawieniu z zabytkowym murem.” Ponadto Diego Varela dodał, że dąb „łączy w sobie ciepłą barwę i wytrzymałość, czyli cechy, których szukaliśmy do tego projektu”. Na drewno nałożono warstwę bezbarwnego oleju, który pozwolił na zaprezentowanie oryginalnego rysunku słojów przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego koloru czerwonego dębu amerykańskiego.

Podróż przez wnętrze drzewa
Bastion św. Barbary, ulokowany na wybrzeżu Grand Harbour w stolicy Malty, Valletcie, został w 2011 roku odnowiony przez studio Architecture Project. Celem renowacji było stworzenie w budynku przestrzeni biurowej, mieszkalnej, a także oddzielnych wejść do każdej z nich. Zmodernizowany obiekt miał również współgrać z niezwykłym otoczeniem budynku, dlatego też do realizacji projektu wybrano orzech amerykański, gatunek, który łączy w sobie prestiż i elegancję, a także nadaje wnętrzu ciepła i ponadczasowego charakteru.

-Bardzo cenimy sobie ciemny odcień orzecha amerykańskiego – tłumaczy Alberto Miceli Farrugia, główny architekt projektu, - ponieważ pięknie kontrastuje on z surowym światłem na Malcie. Dzięki wysokiej wytrzymałości mechanicznej, gatunek ten jest wszechstronny, dlatego też mogliśmy z niego wykonać schody, stolarkę w wielu miejscach budynku oraz podłogi na podeście schodów na ostatnim piętrze. Wybraliśmy orzech amerykański również dlatego, że jest on szeroko dostępny i pochodzi z lasów zarządzanych w zrównoważony sposób.

Budynek rozciąga się na trzech poziomach, z których pierwszy i drugi zajmuje powierzchnia biurowa, a trzeci jest przeznaczony na luksusowy penthouse. Aby zapewnić dostęp do wszystkich poziomów, architekci połączyli dwie klatki schodowe w jedną, z której można się dostać niezależnie zarówno do przestrzeni biurowej, jak i mieszkalnej. Projekt jest reinterpretacją struktury spiralnej, a wyjątkowości dodaje mu subtelna poświata na klatce schodowej, dzięki której można odnieść wrażenie, że chodzimy we wnętrzu drzewa. Ścianki rozdzielające kondygnacje schodów zostały pokryte fornirem z orzecha amerykańskiego.

Projekt Bastionu św. Barbary otrzymał nagrodę „Creative Re-Use” na festiwalu Inside Festival of Interiors Awards w Barcelonie w 2011 roku.

***

Czerwony dąb amerykański
Kolor drewna bielu amerykańskiego dębu czerwonego waha się od białego do jasnobrązowego, a twardziel ma czerwono-brązowy odcień. Drewno czerwonego dębu amerykańskiego jest zasadniczo podobne do wyglądu dębu białego, choć ma trochę mniej wyrazisty rysunek słojów. Ma ono najczęściej prosty układ włókien i chropowatą, szorstką strukturę. Jest twarde i ciężkie, posiada średnią wytrzymałość na zginanie i sprężystość. Charakteryzuje się też dużą odpornością na zgniatanie oraz stanowi bardzo dobry materiał do gięcia po obróbce hydrotermicznej.

Drewno nadaje się do obróbki maszynowej, można w nie wbijać gwoździe i wkręcać śrubki. Doskonałe rezultaty można także uzyskać przy bejcowaniu i polerowaniu drewna. Ten atrakcyjny i szeroko dostępny gatunek jest coraz częściej wybierany przez projektantów i architektów na całym świecie do wykonania mebli, stolarki, podłóg.

Orzech amerykański
Drewno bielu orzecha czarnego amerykańskiego jest kremowobiałe, a drewno twardzieli ma kolor od jasnobrązowego do ciemnego czekoladowego brązu, na którym czasem pojawiają się ciemniejsze lub fioletowawe smugi. Ten gatunek drewna charakteryzuje się prostym układem włókien, choć niekiedy może też występować ich falistość.

Orzech czarny amerykański jest bardzo modnym drewnem, używanym w produkcji mebli, szafek kuchennych, elementów wykończenia wnętrz oraz wysokiej klasy wyrobów stolarskich. Drewno orzecha jest twarde, wytrzymałe, o średniej gęstości, umiarkowanej wytrzymałości na zginanie i zgniecenia oraz niskiej sprężystości. Nadaje się ono do gięcia po obróbce hydrotermicznej.

Inspirujące projekty biurowe z czerwonego dębu i orzecha amerykańskiego (Zdjęcia: 6)

Bastion św. BarbaryBastion św. BarbaryBastion św. BarbarySiedziba Fundacji Botín w MadrycieSiedziba Fundacji Botín w MadrycieSiedziba Fundacji Botín w Madrycie

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA