/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Spór zbiorowy w fabryce mebli Christianapol

NSZZ Solidarność Regionu Gorzowskiego

Autor: Marek Jazy, oprac. pks
Źródło: NSZZ Solidarność Regionu Gorzowskiego
Data: 2013-01-24


Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" przy fabryce mebli tapicerowanych "Christianapo" sp. z o.o w Łowyniu postanowiła od 18. stycznia br. wejść w spór zbiorowy z pracodawcą.

Jak poinformował przewodniczący Komisji Zakładowej Marek Jazy, powodem wejścia w spór zbiorowy jest:

1. Brak indeksacji i podwyżek wynagrodzeń od 5 lat.

2. Nie przestrzeganie Regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych przez nie tworzenie preliminarza wydatków na 2012 rok, celowe pozbawienie świadczeń socjalnych wszystkich pracowników na święta Bożego Narodzenia 2012 roku i nie przelanie ustawowej kwoty na konto.

3. Nie przestrzeganie podpisanych porozumień, w sprawie dokonywania zmian po 3 i 6 miesiącach w Zakładowym Regulaminie Wynagradzania i nie stworzenie Regulaminu Płac dla administracji.

4. Stworzenie warunków pracy zagrażających życiu i zdrowiu dla pracowników tapicerni i nie reagowanie na żadne postulaty ani powstałe wypadki przy pracy.

5. Działanie wbrew kodeksowi pracy i na szkodę pracowników, przez narzucanie im terminów wykorzystania własnych urlopów z powodu złej organizacji pracy i braku materiałów do produkcji, gdy w tym czasie obowiązkowo powinni mieć zapłacone wynagrodzenie za przestój.

6. Nie przestrzeganie podpisanych porozumień z naszym związkiem o informowaniu w sprawie dokonywanych pomiarach czasu, na dziale montażu stelaży i nie uwzględnienie stosowania w produkcji drewna bukowego, które jest twardsze, a przy szlifowaniu - jest rakotwórcze.

7. Za małe normy czasowe na wiele nowych modeli oraz nie informowanie pracowników o zmianie norm akordowych - art. 83 par. 4 kodeksu pracy, celowe nie podpisywanie i skreślanie postojów, zmniejszanie norm akordowych i stale dodawanie czynności, bez dodania czasu akordowego

Nieuwzględnienie żądań w terminie 3 dni, może spowodować ogłoszenie strajku, po 14 dniach od zgłoszenia sporu.

Pracodawca przez nieindeksowanie wynagrodzeń i celowe pozbawianie dofinansowań z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, doprowadza pracowników do nędzy i ubóstwa.

Hasło sporu zbiorowego: NORDICA – tu ciężko pracujesz, a w święta Bożego Narodzenia biedujesz!

Fabryka Mebli Tapicerowanych CHRISTIANAPOL Sp. z o.o. należy do jednej z największych grup meblowych w Europie. Jednostką dominującą grupy jest Cauval Industries z siedzibą we Francji. FMT Christianapol Sp. z o.o. jest córką niemieckiej firmy Nordica Polstermoebel GmbH. Według informacji spółki, Christianapol dwóch zakładach produkcyjnych (w Łowyniu i Krajence) zatrudnia około 1,5 tys. pracowników.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz