/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Budma 2013 - moc wydarzeń

MTP

Autor: oprac. pks
Źródło: MTP
Data: 2013-01-20


Już za kilkanaście dni rozpocznie się kolejna edycja targów Budma. Trwają ostatnie przygotowania do tej największej branżowej imprezy w kraju.

Trwa budowa Domu autonomicznegoTrwa budowa Domu autonomicznegoFot. MTP

Jedną z atrakcji tegorocznych targów będzie "Dom autonomiczny" prezentowany w ramach projektu BudShow. Budowa domu modelowego toczy się zgodnie z harmonogramem, a sam budynek nabiera już swoich ostatecznych kształtów.

W minionym tygodniu partnerzy projektu realizowali wiele prac. Zakończyły się kluczowe prace związane ze stawianiem konstrukcji domu. Na drewnianych ścianach dostarczonych przez Konsbud firma Wiązary Burkietowicz zamontowała więźbę. FAchowcy z firmy Pozbud wstawili okna, a dekarze z firmy Jopek zaczęli układać dachówkę. W międzyczasie na piętrze domu sprawni cieśle, niczym grupa bobrów konstruujących żeremie, ustawia konstrukcję z drewnianych bali.

Na stropie ułożona została płyta MFP firmy Pfleiderer, a na poszyciu dachu zamontowano płyty Pavatex. Na dachu zostanie założony również kolektor słoneczny, który dostarczy firma Nibe-Biawar.


Budma 2013 to skondensowany program wydarzeń, skierowany zarówno do fachowców zajmujących się budownictwem zawodowo, jak i tych którzy budują lub planują budowę własnego domu.

FORUM ARCHITEKTURY Kształty przyszłości

Budownictwo przyszłości rozpoczyna swój żywot w pracowni architektonicznej. Inteligentny budynek wyłania się wraz z każdym dodanym przez projektanta elementem i każdy z nich ma istotny wpływ na jego wizerunek i funkcjonalność, a docelowo kształt i jakość całej przestrzeni publicznej.

Projekt budynku to niezwykle istotny element „większej całości”. Zanim jednak powstaną fundamenty pod budowę, zainteresować musi inwestora i przejść formalno-prawną drogę przez urzędników mających ostateczny wpływ na kształtowanie przestrzeni publicznej. I właśnie złożoności całego procesu poświęcona będzie debata architektoniczna w ramach FORUM ARCHITEKTURY, części składowej Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA 2013.

Już w poprzedniej edycji targów BUDMA debata architektoniczna cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród targowych gości. Temat tegorocznej edycji, targów BUDMA 2012, „Relacje pomiędzy wartością architektury, a wartością nieruchomości” rozpoczął cykl spotkań, których celem jest próba zdefiniowania aktualnych związków pomiędzy jakością architektury, ekonomią nieruchomości i jednocześnie wspólnej odpowiedzialności za kształtowanie środowiska życia człowieka. Konkluzje jakie wypłynęły z tej debaty skłoniły organizatorów do zaproszenia do dyskusji kolejnego, niezwykle istotnego „ogniwa” całego procesu tworzenia przestrzeni publicznej. Oprócz architektów oraz inwestorów, w debacie organizowanej przez Izbę Architektów RP oraz Targi BUDMA pt. „Jakość przestrzeni publicznej jako wynik działań architekta, inwestora i urzędnika” udział potwierdziło już kilku znanych polskich architektów, a także wiceprezydenci i architekci kilku największych miast.

Strada Di Architettura 2.0 – ścieżka najlepszego designu.
Budownictwo nieustannie zmierza ku ciekawym, niestandardowym, lecz funkcjonalnym rozwiązaniom architektonicznym, które przyciągną uwagę konsumentów. Przygotowanie projektu, który spełni oczekiwania klientów, a jednocześnie zapewni wykorzystanie odpowiednich materiałów zgodnie z najnowszymi trendami stawia przed architektami zupełnie nowe wyzwania. Jak sprostać oczekiwaniom rynku? Odpowiedź będzie można znaleźć w specjalnym projekcie Strada di Architettura 2.0, przygotowanym w ramach Forum Architektury przy współpracy z Izbą Architektów RP.

Strada di Architettura 2.0, specjalna ścieżka zwiedzania dla architektów i projektantów, to propozycja firm posiadających w swoim portfolio produkty, na które warto zwrócić uwagę już na etapie projektowania. Istotnym elementem projektu jest pokazanie bezpośredniego powiązania istniejącego pomiędzy twórcami architektury, a przemysłem. Nowoczesna technologia, wykorzystanie źródeł odnawialnej energii, czy choćby wykorzystanie awangardowych rozwiązań, jak na przykład przedstawiony podczas ubiegłej edycji targów Budma przezroczysty beton, stawia przed architektem nowe wyzwanie, jakim jest kompleksowe zaplanowanie tych i wielu innych niezwykle istotnych elementów w swoich projektach.

Profesorska architektura

Interesująco zapowiada się również spotkanie i dyskusja z niewątpliwą gwiazdą światowej architektury, projektanta niekonwencjonalnego, którego prace wzbudzają niesamowite emocje. BUDMA 2013 ma zaszczyt gościć na targach wielką sławę wśród architektów, niepokornego filozofa, idącego „pod prąd” i wyznaczającego nowe trendy – Professore Renato Rizzi! Jeden z najwybitniejszych i najbardziej niekonwencjonalnych współczesnych architektów, zdobywca wielu prestiżowych nagród w konkursach architektonicznych, twórca m.in. gmachu opery w Tokio, dzielnicy La Viltette w Paryżu, czy też projektant Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku będzie gościem specjalnym Forum Architektury targów BUDMA 2013. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na wykład „Thought and shape: form of architecture (Myśl i kształt: forma architektury)”, który odbędzie się 30 stycznia 2013 w godz. 15:30 – 17:00.

BudShow – dom autonomiczny
W obecnych czasach niewyobrażalne staje się mieszkanie czy dom, w którym brakuje podstawowych mediów, ale czy możemy wyobrazić sobie budynek samowystarczalny, który nie wymaga przyłączenia do sieci? Tak właśnie wygląda przyszłość budownictwa energooszczędnego. Taki projekt zaprezentujemy podczas targów.

Ważnym elementem ekspozycji specjalnej będzie wykorzystanie drewna jako materiału konstrukcyjnego, ale również dającego ogromne możliwości dekoracyjne, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Zastosowanie najnowocześniejszych technologii pozwala na znaczne oszczędności energii przy jednoczesnym zachowaniu ciekawego designu. Niewątpliwymi atutami tego typu budynku są zarówno pro-ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania. Autorem projektu budynku jest Tomasz Mielczyński, architekt BUILDgreen Design.

Dzień Dystrybutora
Specjalny dzień przygotowany z myślą o producentach, a dedykowany przedstawicielom handlu. Jego założeniem jest zoptymalizowanie warunków prowadzenia rozmów biznesowych.

Podczas tego dnia funkcjonować będzie również specjalnie przygotowana Strefa Dystrybutora. Będzie to przestrzeń, w której Handlowcy będą mogli zapoznać się szczegółowo z ofertą Targów - na podstawie materiałów informacyjnych przygotowanych przez Wystawców, Partnerów Dnia Dystrybutora oraz Targi BUDMA. W Strefie zaaranżowane zostaną również osłonięte przestrzenie, stwarzające idealne warunki do rozmów biznesowych. Dniem Dystrybutora będzie pierwszy dzień Targów: 29 stycznia 2013r.

Bądź energooszczędny
Budynki energooszczędne i pasywne coraz częściej i chętniej są brane pod uwagę przy decyzji o zakupie nowego, własnego M. Zastosowane proekologiczne rozwiązania to nie tylko bycie „trendy”, ale przede wszystkim odpowiedzialność za środowisko, w którym żyjemy. Warto również wspomnieć o oszczędnościach, na jakie można liczyć poprzez zastosowanie najnowszej dostępnej technologii. O tym jaka jest rola architekta w projektowaniu i budowie domów energooszczędnych i pasywnych, na jakie dopłaty można liczyć w nowym programie dofinansowania NFOŚ już od przyszłego roku oraz na wiele innych tematów będzie można porozmawiać podczas Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego.

Powrót do przeszłości
Wielokrotnie przechadzając się po miastach w Polsce napotykamy budynki, które mają ogromną i często bardzo ciekawa historię. Przedwojenne kamienice, perły architektury powojennej w wielu wypadkach nie czarują już swoim wyglądem, a wręcz stanowią „niechciany” element otoczenia. Nie musi tak jednak być. Forum „Budownictwo Przeszłości Budownictwem Przyszłości – druga, lepsza młodość budynku” udzieli ważnych odpowiedzi na temat dostępnych instrumentów finansowania rewitalizacji i remontów. Poruszone zostaną tematy związane z prawami i obowiązkami właścicieli obiektów zabytkowych poddawanych zabiegom odnawiającym. Nie zabraknie dyskusji na temat stolarki do obiektów zabytkowych – wymieniać, rekonstrouwać, a może konserwować drewniane elementy budynków? Omawiany zostanie również aspekt osuszania, hydroizolacji, a także ocieplania modernizowanych budowli. Wszystko po to, aby stare dzielnice naszych miast ciągle opowiadały swoją historię w piękny, odnowiony sposób.

Strefa Testów – nie kupuj kota w worku.

Nowością BUDMA 2013 jest Strefa Testów, czyli swoisty poligon możliwości sprzętu i materiałów budowlanych. W pawilonie 12 zaaranżowana zostanie specjalna przestrzeń prezentacji narzędzi, sprzętu pomocniczego oraz innych produktów dla budownictwa. Każdy będzie mógł tam bezpłatnie i w praktyce ocenić najnowsze produkty dostarczone przez wystawców. Dzięki temu uczestnicy targów będą mieli okazję wyrobić sobie własne zdanie na temat rzeczywistych zalet pojawiających się na rynku nowości. Obecni w Strefie Testów przedstawiciele producentów i dystrybutorów służyć będą pomocą oraz informacjami na temat parametrów i możliwości technicznych prezentowanego sprzętu.

Fabryka Okien na Żywo!
„Fabryka Okien PCV – na Żywo!” to  istotny pretekst do odwiedzin targów z Poznaniu.

Ideą wydarzenia jest alternatywna promocja najnowocześniejszych rozwiązań pozwalających na dynamiczny rozwój w biznesie. Pod hasłem „Fabryka okien PCV … na Żywo” kryje się pełnowymiarowy, zaawansowany park maszyn produkujący okna PCV w czasie rzeczywistym, przy użyciu najlepszych komponentów. Powiązane w węzły technologiczne sekcje utworzą linię produkcyjną wraz z jej otoczeniem, odzwierciedlając sytuację w prawdziwym zakładzie produkcyjnym, gdzie istnieje potrzeba dynamicznej reakcji na zaistniałe zdarzenia. Nad całym procesem czuwać będzie koordynator oraz obecni na miejscu technicy.

Wspólnie z Caritas Archidiecezji Krakowskiej prowadzimy akcję charytatywną: OTWÓRZMY DZIECIOM OKNO NA ŚWIAT! Wyprodukowane podczas targów okna przekażemy Placówce Wsparcia Dziennego oraz Stacji Opieki w Wieliczce.

Forum: Wielkie projekty a renesans miast
Wydawca miesięcznika Architektura&Biznes zaprasza do udziału w wydarzeniach organizowanych podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA 2013. Liczymy na Państwa obecność w czasie rozstrzygnięcia prestiżowego Konkursu o Nagrodę im. Macieja Nowickiego oraz w trakcie międzynarodowego Forum „Wielkie projekty a renesans miast”.

Ogólnopolski Konkurs o Nagrodę im. Macieja Nowickiego organizowany jest przez wydawcę miesięcznika Architektura & Biznes, we współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi już od siedmiu lat. Założeniem konkursu jest promocja innowacyjnej architektury polskiej i zwrócenie uwagi na prekursorów najlepszych rozwiązań – architektów, dzięki którym wzrasta jakość życia.

Co roku w jury konkursu zasiadają wybitni architekci z kraju i ze świata, a także osoby zasłużone dla  rozwoju branży budowlanej w Polsce, m.in.:  Jan Gehl, Zvi Hecker, Rainer Mahlamäki, Dietmar Eberle, Romuald Loegler, Jerzy Grochulski, Wojciech Bonenberg oraz Przemysław Trawa.

W  sześciu poprzednich edycjach konkursu udział wzięli czołowi polscy architekci i ich pracownie. Laureatami Konkursu o Nagrodę im. Macieja Nowickiego do tej pory zostali m.in.: Ingarden & Evy Architekci, Kuryłowicz & Associates Architecture Studio, Beata i Witold Goczołowie, Biuro Projektów Lewicki Łatak, Biuro Architektoniczne Makowski & Sołdek, Arcada sp. z o.o. i inni.

Konkurs o Nagrodę im. Macieja Nowickiego to rywalizacja pomiędzy najbardziej nowatorskimi rozwiązaniami architektonicznymi w Polsce. Udział w konkursie jest wyzwaniem dla tych, którzy podążają śladem jego patrona – Macieja Nowickiego.

Prelekcje:  
David Mackay —  “The Street Connects, Buildings Define, and Squares Punctuate, it is the Grammar of the Form of Urban Space, from the Experience of Barcelona"
Engelbert Lütke Daldrup — „Challenges for Urban Development — Large Scale Projects in German Cities”
Romuald Loegler — „Wielkie projekty a renesans miast”
Janusz Lipiński — „Miasto w mieście — współczesne problemy inwestowania w obszarach śródmiejskich”.

Globalne wyzwania jakie stają przed miastami, narastająca konkurencja pomiędzy metropoliami, a czasem także stagnacja i oznaki kurczenia się miast są motorem polityki i poszukiwań dróg rozwoju. Dzięki wielkim projektom możliwe staje się zarówno sprostanie wyzwaniom stojącym przed miastami, jak i strukturalne przekształcenie obszarów zurbanizowanych. Koncepcji rozwoju miast, ich renesansowi, towarzyszyć musi zmiana w sposobie myślenia o uwarunkowaniach przestrzennych i planowaniu. Strategia staje się kluczowym zagadnieniem, ponieważ wyznacza politykę dostępności (poprzez budowę lotnisk, dróg, autostrad i kolei) i kształtuje atrakcyjność turystyczną miast dzięki tworzeniu oferty kulturalnej i sportowej.

Podczas Forum „Wielkie projekty a renesans miast” zostaną zaprezentowane osiągnięcia europejskich metropolii w kształtowaniu przestrzeni poprzez wdrażanie wielkich projektów. Zaproszeni goście przedstawią zrealizowane i planowane przedsięwzięcia oraz rezultaty, jakie udało się osiągnąć. Po prezentacjach odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem prelegentów.

Uczestnicy:
David Mackay — współzałożyciel MBM Arquitectes. Jednym z ważniejszych wielkich projektów biura było przekształcenie przestrzeni publicznej Barcelony w 1980 roku. Mackay i MBM byli odpowiedzialni za prace projektowe na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku, w tym wykonanie planu urbanistycznego. Firma zaprojektowała wioskę olimpijską oraz port olimpijski. David Mackay nadzorował również masterplan dla „Arc of Opportunity” w Lower Lea Valley, stanowiący część wartej 2 miliardy funtów rewitalizacji Londynu w 2002 roku.
Engelbert Lütke Daldrup — główny doradca techniczny ds. budownictwa berlińskiego Senatu po zjednoczeniu Niemiec, a później sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Rozwoju Transportu, Budownictwa i Rozwoju Miast oraz współautor książki „Große Projekte in Deutschen Städten. Stadtentwicklung 1990–2010”. Jego udział powinien być szczególnie wartościowy ze względu na uczestnictwo prelegenta w urzeczywistnianiu wielkich projektów.

Romuald Loegler — założyciel Atelier Loegler, wydawca miesięcznika Architektura&Biznes oraz nauczyciel akademicki. Autor licznych projektów architektonicznych i urbanistycznych. Uczestniczył w przygotowaniu koncepcji rewitalizacji m.in Berlina, Gdańska i Krakowa.

Janusz Lipiński — Członek Zespołu Problemowego ds. Obszarów Miejskich i Metropolitalnych Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN. Ekspert w dziedzinie procesów deweloperskich wymagających interdyscyplinarnego połączenia analizy rynku nieruchomości, planowania urbanistycznego i architektonicznego, oceny programów i funkcji nowych przedsięwzięć, oceny finansowej wykonalności projektów i ich realizacji. Uczestniczył w projektach Nowego Miasta w Krakowie oraz realizacji procesów rewitalizacji terenów postoczniowych w Gdańsku pod nazwą Młode Miasto.

Międzynarodowe Targi Poznańskie AMBASADOREM SPORTOWEJ POLSKI
Program "budujemy Sportową Polskę" jest wspierany przez firmy-członków Polskiego Klubu Infrastruktury Sportowej, które w swojej działalności zwracają szczególną uwagę na społeczny aspekt rozwoju infrastruktury sportowej. To liderzy w swoich branżach, firmy doświadczone, o ugruntowanej pozycji na rynku. W gronie tym są m.in. Międzynarodowe Targi Poznańskie, które 15 listopada 2012 podczas VII Gali Sportowej Polski zostały uhonorowane tytułem oraz statuetką AMBASADOR SPORTOWEJ POLSKI.

Celem programu „budujemy Sportową Polskę” jest pokazanie opinii publicznej oraz promowanie w Polsce i w Europie tych miast, gmin, powiatów oraz ich prezydentów, burmistrzów, wójtów i starostów, którzy wspierają rozwój sportu dzieci i młodzieży, którzy rozumieją znaczenie bezpieczeństwa uprawiania sportu, którzy budują obiekty sportowe myśląc o niepełnosprawnych, którzy promują zdrowy, aktywny, bezpieczny styl życia, którzy w ten sposób tworzą otwarte i nowoczesne społeczeństwo europejskie. Do programu przystąpiło już ponad 790 miast i gmin oraz powiatów z całej Polski.

Akademia Młodego Budowlańca

Jak zadbać o sprzedaż produktów i jakość ich montażu poprzez edukację budowlaną?
Odpowiedź na te pytanie znaleźć będzie można biorąc udział w Akademii Młodego Budowlańca, w której przedstawiciele szkół oraz branży budowlanej dyskutować będą o transferze wiedzy z branży do świata edukacji. Akademia Młodego Budowlańca to również spora atrakcja dla 2OO najaktywniejszych  uczniów  projektu  Adept Budownictwa.  Przygotowaliśmy  dla  nich specjalną trasę zwiedzania stoisk wybranych Wystawców.

Szklany dom na targach GLASS

SzkłoKoncept – marka szkła do wnętrz sygnowana przez koncern Saint-Gobain, największego dostawcę szkła i rozwiązań związanych ze szkłem architektonicznym w Europie, zaprezentuje na swoim stoisku w ramach targów GLASS, ideę „Szklanego domu”.

W nowoczesnych wnętrzach szkło stanowi bardzo ważny element aranżacji i wyposażenia.
Szklane ściany, stropy i podłogi, szklane drzwi, szklane meble – dzisiejsze technologie produkcji i obróbki szkła pozwalają na wiele. W praktyce możliwe jest nawet wybudowanie całkowicie szklanego domu. Udowodnili to m.in. architekci z włoskiej pracowni SANTAMBROGIOMILANO, którzy – używając specjalnego szkła koncernu Saint-Gobain – dom taki zaprojektowali i stworzyli.

SzkłoKoncept powstał by ułatwić projektowanie i realizacje wnętrz z udziałem szkła. W ofercie firmy znajdują się wszystkie podstawowe szkła wykorzystywane przy aranżacjach wnętrz, m. in. szkło satynowane, ornamentowe, lakierowane, kolorowe szkło laminowane, szkło z sitodrukiem, laminowane szkło z grafiką. Firma dysponuje  także  produktami  linii on-off: szyby o zmiennej przezierności, szklane grzejniki, świecące szkło, podświetlane szkło z grafiką oraz niepowtarzalne szkła ornamentowe z linii ConOrna. Produkty marki SzkłoKoncept nadają projektowanym pomieszczeniom odpowiedniego charakteru stanowiąc jednocześnie gwarancję wysokiej jakości i niezawodności. Szeroka gama szklanych rozwiązań architektonicznych do wnętrz uzyskiwanych przy użyciu zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych metod przetwarzania i ozdabiania szkła stanowi niezaprzeczalny atut SzkłoKonceptu.

Więcej na temat targów Budma na stronie internetowej targów >>> www.budma.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA