/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Lignina zamiesza na rynku chemicznym?

Frost & Sullivan

Autor: oprac. dja
Źródło: Frost & Sullivan
Data: 2013-01-16


Lignina, naturalny polimer i jeden z głównych składników drewna, ma szansę stać się głównym odnawialnym źródłem związków aromatycznych wykorzystywanych przez przemysł chemiczny.

Fragment struktury polimeru ligninyFragment struktury polimeru ligninyFot. Karol Głąb, CC

Prowadzone w ostatnich latach na całym świecie badania związane z wykorzystaniem biomasy do produkcji paliw przyczyniły się do dynamicznego rozwoju technologii i wzrostu zainteresowania m.in. ligniną, która jest odpadem powstającym w przemyśle celulozowo-papierniczym.

Przełom w rozwoju technologii pozyskiwania i przetwarzania ligniny może wpłynąć na zmianę tendencji w przemyśle chemicznym opartym obecnie przede wszystkim na przetwórstwie ropy naftowej. W niedalekiej przyszłości lignina może stać się głównym odnawialnym źródłem związków aromatycznych w przemyśle chemicznym. Pierwsze możliwości mogą pojawić się już w roku 2015 w związku z bezpośrednim dostarczaniem fenolu do większości zastosowań przemysłowych: żywic fenolowych, surfaktantów, żywic epoksydowych, klejów i poliestru. Światowy rynek chemii związków aromatycznych szacowany jest na 130 mld dolarów.

„Przemysł dopiero zaczyna zdawać sobie sprawę z potencjału ligniny” – wyjaśnia Nicolas Smolarski, konsultant z paryskiego biura Frost & Sullivan. „To jedyne odnawialne źródło przemysłowych związków aromatycznych, a ponadto nie jest ono zależne od wahań cen ropy”.

Lignina stanowi 30% wszystkich niekopalnych zasobów organicznego węgla na Ziemi. Jej dostępność przekracza 300 mld ton i co roku wzrasta o około 20 mld ton. Wysokiej jakości ligninę pozyskuje się z drewna; stanowi ona około 20-35% jego masy. W porównaniu z innymi składnikami drewna (celulozą i hemicelulozami), jest ona o wiele bardziej złożonym polimerem, lecz przez długi czas była uznawana za substancję o niskiej jakości i zapewniającą niewielką wartość dodaną.

Świadczy o tym fakt, że od 2010r. sam przemysł celulozowo-papierniczy wytworzył około 50 mln ton ekstrahowanej ligniny, lecz zaledwie 2% tej ilości (1 mln ton) zostało wykorzystane komercyjnie do wytwarzania produktów o niskiej wartości, takich jak środki dyspergujące lub wiążące; reszta została spalona jako niskowartościowe paliwo. Dzisiaj rynek ligniny wart jest około 300 mln dolarów.

Nowe, rozwijające się technologie umożliwiają obecnie pozyskiwanie ligniny o dużej czystości, która może zostać przetworzona w celu uzyskania rozmaitych wysokowartościowych substancji chemicznych i produktów, m.in. BTX (benzen, toluen, ksylen), fenolu, waniliny czy włókna węglowego.

Nicolas Smolarski wyjaśnia, że „jedną z unikatowych zalet ligniny jest to, że można ją wykorzystywać bezpośrednio jako "dodatek" w celu zastąpienia fenoli w istniejących procesach petrochemicznych albo też dalej przetwarzać, by uzyskać części składowe polimerów”.

Nieuniknione jest, że wykorzystanie potencjału ligniny będzie wymagać pokonania pewnych barier. „Ograniczona dojrzałość technologii, słabe powiązania pomiędzy działalnością badawczo-rozwojową a przemysłem, przeznaczanie wsparcia rządowego głównie na rozwój biopaliw oraz brak możliwości finansowania dla biorafinerów biochemikaliów to niektóre spośród najważniejszych wyzwań dla rozwoju konkurencyjnych kosztowo zastosowań ligniny” – dodaje Nicolas Smolarski.

Frost & Sullivan dokonał analizy rynku ligniny, biorąc pod uwagę potencjalne rozwiązania i wyznaczył kierunki rozwoju na najbliższe 10 lat. Nicolas Smolarski w swoim raporcie omawia również cztery obiecujące zastosowania ligniny i zachęca firmy petrochemiczne do działania. „Przemysł petrochemiczny ma zdecydowanie największe możliwości w zakresie przyspieszania wprowadzania na rynek środków chemicznych opartych na ligninie. Wykonanie pierwszego kroku na tym rynku może zapewnić wiodącą pozycję w zakresie technologii, a także zawarcie strategicznego partnerstwa i przewagę konkurencyjną” – podsumowuje Nicolas Smolarski.


***

Frost & Sullivan, globalna firma doradcza, świadczy usługi Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorstw, współpracując z klientami w celu osiągnięcia ich najlepszej pozycji rynkowej pod względem rozwoju, innowacyjności oraz zarządzania.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA