/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Chiny największym rynkiem nielegalnego drewna

Autor: opac. dja
Źródło: EIA
Data: 2012-12-02


Chiny stały się największym rynkiem nielegalnego drewna importowanego z innych krajów.

Nielegalne pozyskanie drewna w TajlandiiNielegalne pozyskanie drewna w TajlandiiFot. Dr Frank Hutson Gregory, CC

Według szacunków organizacji Environmental Investigation Agency w ubiegłym roku do Państwa Środka trafiło 18,5 mln m3 nielegalnego drewna o wartości ok. 3,7 mld USD. Rzeczywiste liczby są prawdopodobnie znacznie wyższe.

Dzięki rządowej pomocy silnie rozwija się chiński przemysł drzewny uzależniony od importu surowca. Chiński sektor drzewny przyczynia się do wylesiania na całym świecie, w niektórych krajach Azji i Afryki realizacja chińskich zamówień na drewno prowadzi do korupcji, a jednak chińskie władze nie robią praktycznie nic, aby walczyć z nielegalnym handlem drewnem - mówią przedstawiciele organizacji zajmujących się ochroną lasów.

Chiński popyt na drewno wpływa bezpośrednio na wzrost ilości nielegalnych zrębów zarówno w lasach graniczących z Chinami państw Azji Południowo-Wschodniej oraz rosyjskiego Dalekiego Wschodu, jak i w krajach afrykańskich, takich jak Mozambik, Madagaskar oraz w Ameryce Środkowej.

Zyski z nielegalnego wyrębu lasów na całym świecie szacowane są na 30 do 100 mld USD rocznie. Według Interpolu i ONZ nawet 30% rocznego pozyskanie drewna odbywa się nielegalne. W krajach tropikalnych poziom ten sięga 50-90%.

Liczba wyświetleń: 2196


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA