DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

REVERSE LEARNING - I Łańcuckie Forum Ekonomiczne. 15-16 kwietnia 2005 roku

media.netPR.pl

Autor: Magdalena Hendze
Źródło: media.netPR.pl
Data: 2005-01-06


W dniach 15-16 kwietnia 2005 roku w zabytkowym Zamku w Łańcucie odbędzie się I Łańcuckie Forum Ekonomiczne pt. „Reverse Learning”.

Jego organizatorem jest Instytut Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie a opiekę merytoryczną nad Forum sprawuje prof. dr hab. Jan Winiecki, Prezes Towarzystwa Ekonomistów Polskich, główny ekonomista WestLB Polska S.A., felietonista Tygodnika WPROST a także wykładowca WSIiZ. Sponsorem Forum jest PZU S.A. oraz Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Signal – Iduna.

W trakcie Forum prezentowane będą doświadczenia nowych członków Unii Europejskiej w zakresie liberalizacji polityki ekonomicznej. Forum będzie podzielone na cztery sesje tematyczne tj. reformy podatkowe, reformy fiskalne, reformy systemu emerytalnego i sytemu zdrowotnego.

Prelegentami będą naukowcy (zaproszeni przez prof. Jana Winieckiego) bezpośrednio zaangażowani w reformowanie postkomunistycznych gospodarek, z:

- Czech
Ondrej Schneider i Jan Zapal, temat referatu: Przegląd reform fiskalnych;
Ryszard Petru, temat referatu: Przegląd reform systemów emerytalnych;
- Słowacji
Martin Chren, temat referatu: Reformy podatkowe, przykład Słowacji;
- Danii
Lars Christensen, temat referatu: Reformy fiskalne, przykład Litwy;
- Polski
Maciej Grabowski, temat referatu: Przegląd reform podatkowych;
Ewelina Nojszewska, temat referatu: Przegląd reform systemów zdrowia;
- Węgier
Peter Mihalyi, temat referatu: Reformy systemów zdrowia, Przykład Węgier; Adam Zoltan, temat referatu: Reforma systemów emerytalnych, Przykład Węgier. W konferencji udział wezmą również wybitni przedstawiciele świata nauki, eksperci i analitycy z instytucji naukowo-badawczych, organizacji międzynarodowych z kraju i zagranicy, m.in. ze: Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Niemiec, Ukrainy, Francji, Czech a także Polski. Liczną grupę zaproszonych stanowią przedstawiciele ośrodków akademickich z kraju.

Prof. dr hab. Jan Winiecki: Idea zorganizowania Forum Ekonomicznego w Łańcucie narodziła się w środowisku naukowym Towarzystwa Ekonomistów Polskich oraz w Instytucie Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Forum Ekonomiczne odbędzie się w zabytkowym Zamku w Łańcucie. Miejsce nie jest przypadkowe, gdyż Podkarpacie leżące na pograniczu Europy już teraz staje się łącznikiem między Unią Europejską a krajami Europy Wschodniej. Łańcut leżący w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, centrum gospodarczego, administracyjnego i naukowego południowo-wschodniej Polski, z jedynym na wschodzie kraju lotniskiem pasażerskim, może w przyszłości odegrać znaczącą rolę w demokratyzacji oraz integracji Ukrainy, jak i innych postradzieckich krajów z Unią Europejską.
Głównym celem podjętego przedsięwzięcia jest możliwość wymiany poglądów oraz doświadczeń naukowców z kraju, Europy oraz świata. Będzie to możliwość wymiany myśli międzynarodowego grona: ekspertów, analityków i przedstawicieli życia publicznego o problemach i szansach stojących przed współczesnym światem a zwłaszcza Unią Europejską. Implikacje wynikające z tych rozważań, mają się stać podstawą do opracowywania nowych rozwiązań z dziedziny szeroko pojętej ekonomii. Mają także przyczynić się do popularyzacji często konwencjonalnych metod np. w transformowaniu zacofanych gospodarek krajów niskorozwiniętych.
Forum będzie miało charakter cykliczny, co roku będą poruszane najważniejsze wydarzenia mijających 12 miesięcy. W zamyśle jest wpisanie jego istnienia w świadomości europejskiego życia naukowego. Na płaszczyźnie regionalnej będzie okazją do promocji Ziemi Rzeszowskiej oraz Podkarpacia, co może mieć znaczący wpływ na postrzeganie tych terenów przez potencjalnych inwestorów. Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Łańcucie ma znaczenie opiniotwórcze dla środowisk akademickich Polski oraz Europy zaś bezpośrednim efektem będzie publikacja zawierająca analizy i przemyślenia uczestników dotyczące współczesnych problemów ekonomicznych.

Więcej informacji o Forum na stronie: www.ig.wsiz.edu.pl/forum


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz