/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Konferencja: Lasy w Polsce, lasy w Europie - wstęp do Narodowego Programu Leśnego

Autor:
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2012-11-25


Przyszłość lasów i utworzenie Narodowego Programu Leśnego to temat międzynarodowej konferencji „Kierunki rozwoju polskich lasów w kontekście rozwoju lasów europejskich” w Ministerstwie Środowiska. Obradom przewodniczył Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w MŚ, Główny Konserwator Przyrody.

Konferencja: Lasy w Polsce, lasy w Europie - wstęp do Narodowego Programu LeśnegoKonferencja: Lasy w Polsce, lasy w Europie - wstęp do Narodowego Programu LeśnegoFot. Ministerstwo Gospodarki

Minister Janusz Zaleski witając przybyłych gości powiedział, że intencją tego spotkania jest zapoczątkowanie procesu tworzenia Narodowego Programu Leśnego w Polsce. -Chciałbym aby w tworzeniu Narodowego Programu Leśnego aktywnie uczestniczyły wszystkie strony związane i zainteresowane leśnictwem czyli przemysł, organizacje pozarządowe, lokalne społeczności i inne gremia - powiedział minister Zaleski. Jedną z podstawowych zasad tworzenia Narodowych Programów Leśnych, zgodnie ustaleniami procesu Forest Europe (dawniej Ministerialnego Procesu Ochrony Lasów w Europie), w którym Polska aktywnie uczestniczy, jest szeroki dialog społeczny.   

Fundamentem Narodowego Programu Leśnego ma być całościowe podejście do zagadnień leśnych oraz utworzenie go jako procesu – programu kroczącego, który będzie mógł sprostać wyzwaniom stawianym sektorowi leśno-drzewnemu zarówno w roku 2030 jak i w roku 2070. Trudność a zarazem piękno tworzenia Narodowego Planu Leśnego polega na tym, że jego zadaniem jest połączenie, czasami ze sobą sprzecznych, interesów wielu stron  – podkreślił Janusz Zaleski.

Konferencja została podzielona na cztery sesje. Pierwsza sesja „Stan lasów w Europie i Polsce” poświęcona była określeniu naszych zasobów i przedstawieniu ich na tle zasobów leśnych Europy. Wystąpienia podczas drugiej sesji „Perspektywy rozwoju sektora leśnego w Europie do 2030 roku na podstawie publikacji Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ/Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (UNECE/FAO)” poświęcone były możliwym kierunkom rozwoju lasów i leśnictwa na naszym kontynencie i w naszym kraju. Na kolejnej sesji „Narodowe Programy Leśne w wybranych krajach Unii Europejskiej” nasi goście z Austrii i Finlandii przedstawili swoje programy leśne oraz zostały przedstawione założenia, które powinny być zawarte przy tworzeniu Narodowego Programu Leśnego w Polsce. Ostatnia sesja „Zielona gospodarka” poświęcona była wyzwaniom jakie stawia zielona gospodarka i polityka klimatyczna Unii Europejskiej przed polskim leśnictwem i sektorem leśno-drzewnym.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz