/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
Surowiec drzewny

Komunikat PIGPD w sprawie nowych zasad sprzedaży drewna

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego

Autor: Sławomir Wrochna
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Data: 2012-11-23


Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego wystosowała komunikat w sprawie nowych zasad sprzedaży surowca drzewnego opublikowanych przez Lasy Państwowe.

Fot. Drewno.pl

Komunikat nr 18/2012
z dn. 20.11.2012r.Szanowni Państwo,
Członkowie Izby


Na stronie Portalu Leśno – Drzewnego www.zilp.lasy.gov.pl/drewno w dniu dzisiejszym zostało opublikowane „Zarządzenie Nr 82 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 19 listopada 2012r. w sprawie sprzedaży drewna przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe na 2013 rok”.

Jest to niewątpliwy sukces długich i trudnych negocjacji Izby i pozostałych organizacji przemysłu drzewnego z przedstawicielami rządu i Lasów Państwowych.

Podstawowe zmiany to:
- ustabilizowanie dostaw surowca - przedsiębiorcy będą mogli składać oferty zakupu drewna w PL-D w cyklach rocznych. Oferta zakupu poszczególnych przedsiębiorców na 2013 rok stanowić może do 70% ilości, wynikającej z średniorocznej wielkości zakupów drewna w okresie od 01.07.2009r. do 30.06.2012 r. tj. ostatnich 3 lat, osobno w grupach drewna: wielowymiarowym iglastym, wielkowymiarowym liściastym, średniowymiarowym i małowymiarowym – Załącznik nr 3 §2 ust.1. Na podstawie wyników sprzedaży ofertowej w PLD przedsiębiorca będzie podpisywał z LP szczegółową umowę roczną. Jest to długo oczekiwana zmiana, szczególnie przez tą część przedsiębiorców, którzy pragnęli w ten sposób zagwarantować sobie stabilizację zaopatrzenia w drewno okrągłe i zracjonalizować planowanie działalności w całym roku.

- odstąpienie od licytacji cen w PL-D  - ceny  będą ustalane przez  poszczególne nadleśnictwa w porozumieniu z szefami właściwych RDLP, na podstawie średnioważonej ceny na daną grupę handlowo-gatunkową, uzyskanej w internetowym przetargu ograniczonym w PLD na II półrocze 2012 r., a uczestnicy będą składać oferty tylko na masę zamawianego surowca, która będzie redukowana proporcjonalnie, jeśli przekroczy ilość drewna przeznaczoną do sprzedaży w tej formie. Zmiana ceny będzie następować co kwartał w wyniku indeksacji, której podstawą będą ceny z aukcji systemowych w aplikacji "e-drewno".

- wprowadzenie umów długoterminowych – wszyscy przedsiębiorcy uprawnieni do udziału w procedurach sprzedaży ofertowej będą mieli możliwość zawarcia bezterminowej umowy, w ilości do 70 proc. średniej ich zakupów z ostatnich 3 lat.

- wprowadzenie skonta – dla firm dokonujących zapłaty należności w terminie do 14 dni od daty wystawienia faktury stosowane będzie skonto ustalane na podstawie stopy referencyjnej NBP na dzień 31 grudnia 2012r.

- osoby fizyczne nie będą mogły brać udziału w aukcjach internetowych w aplikacji "e-drewno", lecz jedynie dokonywać zakupu w ramach sprzedaży detalicznej prowadzonej przez poszczególne nadleśnictwa

- wydzielenie do sprzedaży ofertowej masy drewna dla przedsiębiorców, którzy zwiększają moce przerobowe, czyli tzw. „pula inwestycyjna” - skorzystać z tej możliwości będą mogli ci przedsiębiorcy, którzy dokonali w ciągu 2 lat przed  złożeniem wniosku inwestycji, związane z utworzeniem nowego lub rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa, która spowodowała wzrost możliwości produkcyjnych przerobu drewna minimum o 5 tys. m3 w skali roku. Po pozytywnej decyzji Dyrektora Generalnego LP przedsiębiorca będzie mógł wziąć udział w 3 rocznych procedurach sprzedaży, składając oferty w pierwszym roku na 70%, a w następnych odpowiednio 60% i 35% wzrostu zatwierdzonych mocy produkcyjnych osobno dla drewna wielkowymiarowego iglastego, wielkowymiarowego liściastego, średniowymiarowego i małowymiarowego.   

Wprowadzone zmiany w zasadach sprzedaży drewna są wynikiem rocznych negocjacji przedstawicieli przemysłu, Ministerstwa Środowiska i Lasów Państwowych. Strona leśna wycofała się z jeszcze niedawno przedstawianych zapowiedzi zmian, o których informowaliśmy w naszym komunikacie nr 16/2012, a których wprowadzenie spowodowałyby wzrost cen drewna okrągłego  i niekorzystną pozycję polskich firm na rynku. Dobrze, że dostrzeżono niekorzystną sytuację w polskim przemyśle drzewnym, a podjęte decyzje pozwolą naszym firmom na przetrwanie tych trudnych ekonomicznie czasów. Niewątpliwym sukcesem jest uwzględnienie propozycji Izby i pozostałych organizacji reprezentujących przemysł drzewny, które miały za zadanie ustabilizować zaopatrzenie przedsiębiorstw w surowiec. Szczególnie istotne dla funkcjonowania naszych przedsiębiorstw są zmiany w procedurze sprzedaży w PL-D, m. in. ustalenie wielkości  puli drewna przeznaczonego na przetargi ograniczone na poziomie 70% oraz wprowadzenie umów długoterminowych.

Chcę zaznaczyć, że wynegocjowane przez nas pożądane zmiany nie oznaczają jeszcze, że wszystko co istotne dla przemysłu zostało już załatwione – pozostała nadal sprawa koniecznych zmian przepisów dotyczących wielokrotnie deklarowanego przez LP zwiększenia pozyskania drewna. Wyjaśnienia wciąż wymaga wiele innych bardzo istotnych spraw, z których najważniejsze jest dokładne ustalenie mechanizmu określania poziomu i korekt cen drewna objętego umowami, w sposób wykluczający ich zawyżanie. Ważna jest również kwestia wymaganych przez LP od kupujących drewno,  zabezpieczeń realizacji umowy w postaci gwarancji bankowych, kaucji itp. Jest to duże obciążenie finansowe szczególnie dla mniejszych zakładów i  powinny tutaj nastąpić zmiany tak, aby to sprzedający (czyli LP) zadbał o należyte ubezpieczenie swojej działalności.

Mogę Państwa zapewnić, że w dalszych działaniach Izby sprawy te zostaną na pewno poruszone, szczególnie w kontekście czekających nas prac związanych ze zmianą ustawy o lasach. Dołożymy wszelkich starań, aby potrzeby całego przemysłu drzewnego były tutaj uwzględnione, a o ich przebiegu będziemy Państwa informować na bieżąco.

Szanowni Państwo, po ogromnym sukcesie naszych działań jakim było podpisanie 18 października b.r. przez wicepremiera Waldemara Pawlaka, rozporządzenia zakazującego od dn. 01 stycznia 2013r. spalania w elektrociepłowniach pełnowartościowego drewna okrągłego, w brzmieniu prawie dosłownie zaproponowanym i następnie obronionym podczas dalszych negocjacji przez Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego, mamy więc kolejną pozytywną wiadomość.

Jednocześnie proszę wszystkich Państwa, którzy będą brać udział w przetargach na PL-D o jak najbardziej racjonalne podejmowanie decyzji o zakupie, a w szczególności zwracanie uwagi na dotychczasową geografię zakupów. Proszę zwrócić uwagę, iż procedura sprzedaży w PL-D będzie tylko jedna na cały  2013r. i niekorzystne zlokalizowanie swoich zakupów będzie powodować problemy przez cały rok.

Sławomir Wrochna
Prezydent Izby


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

indeksacja cen

czyli po pierwszym kwartale nastąpi ogromny wzrost cen za drewno portalowe na podpisanych już umowach- gratuluję , właśnie o to chodziło LP I KOMU JESZCZE ?

kos [5]Odpowiedz na ten komentarz2012-11-25 21:02:49

Zgłoś nadużycie

Czy napewno sukces?

Zgadzam się w pełni z powyższym komentarzem. Umowy wieloletnie nic nie wnoszą, są po prostu kartką papieru. Poprzednio po zakupach była gwarancja cen na portalu przez pół roku, teraz tylko kwartał. Tak naprawdę tylko obligatoryjne zmniejszanie ceny wyjściowej w kolejnych przetargach na drewno, które nie zostało sprzedane, może spowodować obniżkę cen, a takiego mechanizmu nie ma, więc ceny będą co najwyżej stałe, ale w praktyce będą rosły!
Na poprawę warunków zaopatrzenia przemysłu można liczyć wtedy gdy będzie możliwość obniżania cen (może wtedy LP będą miały bodziec do racjonalizacji kosztów), zwiększy się podaż drewna, zmiana norm na drewno będzie powodowana dostosowaniem do warunków na rynku finalnym produktów a nie zachowaniem wpływów do LP, a na postępowanie w lasach prywatnych przestaniemy patrzeć przez pryzmat gospodarki LP (niekoniecznie lasy prywatne muszą mieć wysokie wieki rębności i spełniać rolę środowiskotwórczą, a jeżeli tak powinna następować z tego tytułu rekompensata)

Andrzej [23]Odpowiedz na ten komentarz2012-11-26 09:12:39

Zgłoś nadużycie

cena

największa porażka tych zmian to cena portal był jedyną ostoją gdzie po cenie wywoławczej można było zgarnąć drewno na systemowym dokupowałem dużo drożej i jakaś średnia wychodziła a teraz co z tego że jest 70% historii jak cena będzie z systemowego
ręce opadają

zapracowany [42]Odpowiedz na ten komentarz2012-11-26 11:06:06

Zgłoś nadużycie

jeszcze nie..

cena nie bedzie z systemowego...do poki nie zaczna licytowac mali tartacznicy, ktorym wszystko jedno czy kupia za 250 czy za 300. Duzi beda kupowac za cene, ktora kreowac beda mali. Dla malych nic sie nie zmienia.

diddy [27]Odpowiedz na ten komentarz2012-11-26 15:20:34

Zgłoś nadużycie

a co jeżeli... [1]

zauważmy, że do tej pory było prawie 50/50 i było pewne że coś dostaniesz zawsze a resztę dokupisz na e-system lub e- drewno a teraz niby masz to 70% ale możesz nic nie dostać albo bardzo mało i co wtedy pozostaje ci 30% na e-system ? i jakie wtedy będą ceny ? zawsze znajdzie się ktoś, kto właśnie dla zabawy, albo tak z zasady bedzie specjalnie windował ceny, przecież dobrze wszyscy wiedzą, że takie przypadki mają miejsce i nie są one odosobnione a co za tym idzie nie są zakazane przez system, który jest tak skonstruowany aby przynosił jak największe zyski ..... i kto dostanie po d.... oczywiście małe i średnie przedsiębiorstwa, a chciałbym aby już w końcu przestały się co prawie rok zmieniać zasady sprzedaży, by móc jakoś zaplanować swoją produkcję nie martwiąć się co bedzie za pół roku , lub za 3 miesiące, na jaki genialny pomysł ktoś znowu wpadnie, gdzie i czy tak w ogóle kupię drewno.....

kupiec22 [47]Odpowiedz na ten komentarz2012-11-26 16:14:41

Zgłoś nadużycie

Ale zawsze tak było?

Przecież wszystkie IZBY chciały zwiekszenia puli w PLD! i jest...

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2012-11-29 00:28:22

Zgłoś nadużycie

Koledzy, pozwólcie, że wytłumaczę...

Widzę, ża albo N-ctwa nie przeprowadziły spotkań info, albo nie przybyliście na nie... jesli byliście to trzeba było pytać.
Chciałbym wyjaśnić nieścisłości!

Do tej pory tak jak i teraz szanse otrzymania puli drewna w PLD sa i były takie same! Nigdy nie było sie pewnym, że się dostanie całą masę. Pokazanie obłożenia % ofert ma za zadanie uzmysłowienie kupującemu, że tutaj będą redukcje-niech szuka innych N-ctw. Kiedyś można było dostać 1 m3, teraz nie powinno się, a jak dostanie, to tylko ze swojej winy.

Na systemowej aukcji sprzedaje się 2 x po 15% ale także masę, która nie poszła na PLD!!! Teoretycznie jak nie podobają sie ceny na PLD to nie kupujemy drewna i kupujemy na e-system. Na systemowych ceny minimalne sa na poziome e-drewno, czyli np. tartak startujemy od 168 zł z (w RDLP Łódź)ł.

Małe i średnie do tego zarządzenia dostawały najwięcej po d... za wagę ofert, gdzie 20% stanowiła historia zakupów. Ale zarówno PIPGD i inne oraganizacje tego nie rozumieją. Tłumaczyłem to Panu Wrochnie, ale bezskutecznie. Wszystkie duże firmy miały przez to surowiec tańszy o 20% od innych...

Jesli sa pytania, chętnie odpowiem

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2012-11-29 00:36:32

Zgłoś nadużycie

Aukcje systemowe [1]

Kiedy zaczynają się aukcje systemowe na e-drewno?
Jest wiele opini, że drewno na aukcjach systemowych jest droższe niż podczas normalnych aukcji. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Jak się do tego mają nowe przepisy o sprzedaży drewna?

kant [2]Odpowiedz na ten komentarz2012-11-29 16:04:05

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA