/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Nowe zasady sprzedaży drewna

Lasy Państwowe

Autor: Krzysztof Trębski
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2012-11-19


Dyrektor generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak zatwierdził zasady sprzedaży drewna na rok 2013. Transakcje oparte na nowych regulacjach ruszą od 20 listopada.

Nowe zasady sprzedaży drewnaNowe zasady sprzedaży drewnaFot. Drewno.pl

Wdrożone rozwiązania są rezultatem negocjacji leśników z przedsiębiorcami z branży drzewnej, jakie toczyły się od roku pod auspicjami ministra środowiska. Wprowadzają one szereg istotnych dla obu stron zmian. -Sądzę, że udało się nam wypracować satysfakcjonujący kompromis. Z jednej strony nowe zasady dają naszym klientom większy komfort i pewność co do możliwości nabycia niezbędnej ilości surowca po stabilnych cenach. Z drugiej – w odpowiednim stopniu zabezpieczają interesy Lasów Państwowych, które zarządzają przecież mieniem Skarbu Państwa i utrzymują się z przychodów w ponad 90 proc. pochodzących ze sprzedaży drewna – mówi Adam Wasiak.

Drewno przeznaczone do sprzedaży hurtowej zbywane będzie w ramach trzech procedur internetowych:
- sprzedaży ofertowej w Portalu Leśno-Drzewnym (PLD) dla klientów z tzw. historią zakupów (tych, którzy nabywali już surowiec od LP);
- sprzedaży ofertowej w PLD dla firm, które realizują nowe inwestycje;
- aukcjach w aplikacji „e-drewno” dla wszystkich zainteresowanych.

Przedsiębiorcy uprawnieni do udziału w procedurach sprzedaży ofertowej będą mogli zawierać z LP bezterminowe umowy. Taka ramowa umowa będzie dla firmy swoistą dodatkową gwarancją możliwości nabycia w PLD drewna w ilości do 70 proc. średniej jej zakupów z ostatnich 3 lat. Inaczej niż dotychczas w portalu klienci będą składali oferty tylko na masę zamawianego surowca (będą one redukowane proporcjonalnie, jeśli przekroczą ilość drewna przeznaczoną do sprzedaży w tej formie). Ceny nie będą już przedmiotem licytacji; ustalą je poszczególni nadleśniczowie w porozumieniu z szefami właściwych regionalnych dyrekcji LP, na podstawie średnioważonej ceny na daną grupę handlowo-gatunkową, uzyskanej w internetowym przetargu ograniczonym w PLD na II półrocze 2012r. Na podstawie wyników sprzedaży ofertowej w PLD przedsiębiorca będzie podpisywał z LP szczegółową umowę roczną. Nowością będzie też wydzielenie do sprzedaży ofertowej pewnej masy drewna dla przedsiębiorców, którzy rozwijają działalność i zwiększają moce przerobowe (niezależnie od tego, czy posiadają historię zakupów). Skorzystać z tej możliwości będą mogły podmioty, które potwierdzą dokonanie inwestycji, przedstawiając określone przez LP dokumenty.

Dla wszystkich przedsiębiorców, w tym tych, którzy nie będą brali udziału w sprzedaży ofertowej, przeznaczone będą natomiast aukcje internetowe w aplikacji „e-drewno”, odbywające się w okresach półrocznych. Trafi na nie pozostała część hurtowej puli surowca, nieskierowana do sprzedaży w PLD. Tu klienci nadal będą licytowali masę i cenę drewna, przy czym ceny wyjściowe zostaną ustalone na podstawie cen minimalnych obowiązujących w tej procedurze w II półroczu 2012r. Ceny uzyskiwane w aplikacji „e-drewno”, jako w największym stopniu odzwierciedlające trendy rynkowe, będą też podstawą do okresowego uaktualniania cen zapisanych we wspomnianych umowach rocznych z klientami nabywającymi drewno w PLD (tzw. indeksacja). Nowością jest to, że od 2013r. osoby fizyczne nie będą już mogły brać udziału w aukcjach internetowych w aplikacji „e-drewno”, lecz tylko nabywać surowiec w detalu, u nadleśniczego.

Wspomniane wyżej procedury dotyczą sprzedaży hurtowej surowca dla przemysłu. Tak samo jak w latach poprzednich, na odrębnych zasadach będzie odbywała się detaliczna sprzedaż drewna, np. na cele opałowe (cennik ustala każdy nadleśniczy i zakupy odbywają się bezpośrednio w nadleśnictwie), aukcje i submisje tzw. drewna cennego itp.

Zasady sprzedaży drewna na rok 2013 uwzględniają większość postulatów zgłaszanych przez przedsiębiorców w ostatnich latach. Umowy wieloletnie dadzą stałym, ważnym klientom LP większą pewność możliwości nabycia potrzebnego surowca. Ma to duże znaczenie m.in. przy planowaniu rozwoju działalności czy staraniach o kredyty bankowe. Nowe rozwiązania będą też służyły ustabilizowaniu cen surowca. Wprowadzenie specjalnej puli dla firm realizujących inwestycje oraz utrzymanie sprzedaży ok. 30 proc. masy drewna poprzez aplikację „e-drewno” powinno jednocześnie zapewnić odpowiedni poziom konkurencji wśród odbiorców.

Warto dodać, że w przygotowanych przez Ministerstwo Środowiska założeniach do projektu nowelizacji ustawy o lasach potwierdzono, że upoważnionym do ustalania zasad sprzedaży drewna będzie dyrektor generalny LP.

 

Do pobrania:

Zarządzenie Nr 82 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 19 listopada 2012r. w sprawie sprzedaży drewna przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe na 2013 rok >>>

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz