/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Wartość eksportu polskich mebli w 2012r. może wynieść 6,6 mld euro

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2012-11-03


Wartość eksportu polskich mebli wyniesie w 2012 roku 6,6 mld euro, co oznacza prawie 3 procentowy wzrost wobec wyniku z 2011 roku, kiedy wynosiła ona 6,4 mld euro - wynika z prognoz analityków rynku meblarskiego.

Fot. Drewno.pl

Meble polskich producentów trafią w 2012 roku do 139 krajów, a do 55 z nich wartość dostaw przekroczy 1 mln  euro - prognozuje firma analityczna B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego.

W porównaniu z rokiem 2011 liczba krajów-importerów prawdopodobnie zmniejszy się o 15. Utracone rynki należą jednak do marginalnych, eksport tam był symboliczny. Chodzi m.in. o takie kraje, jak: Barbados, Kambodża, Grenlandia, Madagaskar, Korea Północna.

Zdaniem analityków rynku meblarskiego nie wpłynie to na zmniejszenie wartości całego eksportu, którego wzrost w 2012r. szacuje się na poziomie 2,5-2,9% w ujęciu wartościowym w  euro.  -Biorąc pod uwagę kryzys, to są dobre prognozy. Eksporterzy powinni być zadowoleni z tegorocznych wyników. Kurs złotówki do euro utrzymuje się na atrakcyjnym poziomie, a eksport do głównych odbiorców wzrasta - powiedział PAP analityk polskiego rynku meblarskiego Tomasz Wiktorski.

Dodał, że w grupie 20 krajów - największych importerów mebli z Polski wartość obrotów wzrosła w przypadku 12 z nich, a w przypadku 8 - zmalała. Najwyższą dynamikę wzrostu eksportu - o ponad 10% zanotowano w przypadku Rosji, Portugalii, Szwajcarii, Słowacji i Danii.

Z kolei spadek eksportu o ponad 10% dotyczy: Włoch, Hiszpanii, USA, Kanady i Szwecji.

Największym odbiorcą polskich mebli są Niemcy. -Oceniamy, że w 2012 roku wartość eksportu do Niemiec wzrośnie o 6,6%. - powiedział PAP Wiktorski


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz