/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Możliwe zmiany na rynku drewna w Polsce w kontekście rosnącego zainteresowania drewnem kominkowym

Global Eco Energy

Autor: Arkadiusz Chodak
Źródło: Global Eco Energy
Data: 2012-10-22


Wzrost cen paliw kopalnianych oraz energii elektrycznej sprawił, że ostatnimi czasy w Polsce coraz popularniejsze staje się posiadanie kominków. Mimo rosnących cen nośników energii (zwłaszcza gazu), drewno pozostaje wciąż jednym z najtańszych sposobów na zapewnienie ciepła w gospodarstwie domowym.

Koszt uzyskania 1kWh energii dla poszczególnych nośnikówKoszt uzyskania 1kWh energii dla poszczególnych nośnikówFot. www.heatmatix.com

Po pierwsze należy unikać spalania drewna iglastego ze względu na żywicę, która podczas spalania uwalnia się z drewna i osiadając wewnątrz komina zmniejsza jego drożność. Nie bez znaczenia jest również fakt, że spalana żywica daje dużo iskier, co jest niebezpieczne zwłaszcza przy otwartych kominkach. Tak więc, do spalania najlepsze jest drewno drzew liściastych praktycznie każdego gatunku. Każdy z nich ma jednak swoje słabe i mocne strony, dotyczące nie tylko właściwości biologicznych, ale także ceny czy dostępności. Najpopularniejsze są gatunki, których występowanie jest powszechne, a dostęp do nich łatwy. Dlatego w każdym regionie może to być inne drewno. W górach popularniejszy jest buk, natomiast na nizinach olcha czy brzoza.

Podstawowe kryteria oceny drewna opałowego
Jest kilka cech pozwalających na ocenę przydatności drewna do spalania w kominkach:

Gęstość drewna
Im wyższa gęstość, tym większa twardość, a twarde drewno spala się wolno, daje mały płomień i dużo ciepła. Cecha ta jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od wieku drzewa czy warunków w jakich rosło. Dlatego wszelkie dane dotyczące gęstości są jedynie wartościami uśrednionymi

Stopień wysuszenia
Drewno mokre trudno się rozpala, daje dużo dymu i mniej ciepła, gdyż energia jest marnowana na odparowywanie wody. Proces suszenia nazywamy sezonowaniem

Szybkość przesychania
Mimo przyjęcia średniej długości sezonowania w przypadku konkretnych gatunków drewna, mogą występować znaczące różnice. Brzoza potrafi wytracić około 80% zgromadzonej wilgoci w 3 miesiące, co w przypadku dęba, trwa 2-3 lata

Łupliwość
Ma ona znaczenie jeżeli chcemy sami rąbać drewno. Pod tym względem najlepsze są gatunki miękkie (buk, brzoza).

Zawartość kory
Duża ilość kory oznacza mniej drewna, co nie tylko zmniejsza wartość opałową, ale także wymusza zamówienie większej ilości surowca. Dla niektórych ważne jest nawet to, że drewno z mała ilością kory nie brudzi w mieszkaniu podczas transportu do kominka.

Który gatunek jest najlepszy?
O tym, że bardzo ciężko jest jednoznacznie wyróżnić najlepsze drewno opałowe może świadczyć porównanie grabu i buka. Otóż oba gatunki są kaloryczne, długo się palą i oddają dużo ciepła. Posiadają także niskie zawartości kory. Grab potrzebuje mniej czasu na sezonowanie niż buk, ma wyższą gęstość i mniejszą wilgotność, ale z drugiej strony nie daje tak efektownego płomienia jak buk i nie wszędzie jest dostępny. Zwartość grabu poczytywana wcześniej za plus, może być z kolei jego wadą, gdyż przez to wolniej odparowuje się zawarta w nim woda. Można jednak nie zważać na żadne wady i zalety grabu lub buka i spalać brzozę, gdyż białe szczapy ładnie prezentują się przy kominku. Dowodzi to, że wybór najlepszego drewna kominkowego zależy od wielu czynników w tym upodobań konkretnego odbiorcy. Oprócz drewna coraz popularniejsze stają się pellety oraz brykiety oferowane m in. przez Global Eco Energy Sp. z o.o.

Ceny
Ceny drewna, w tym drewna opałowego, rosną od dłuższego czasu, co jest spowodowane wieloma czynnikami. Lasy Państwowe w ramach prowadzonej gospodarki leśnej mogą dostarczyć na rynek określoną ilość surowca. Ze względu na wzrost zainteresowania drewnem opałowym oraz zwiększonego zapotrzebowania przemysłu drzewnego czy sektora energetycznego, drewno jest towarem deficytowym, co jest naturalną przyczyną jego wysokiej ceny. Do tego dochodzą jeszcze rosnące ceny paliw, które zawyżają wartość praktycznie wszystkich towarów, które muszą być transportowane, w tym także drewna opałowego.

Skąd brać drewno?
Drewno opałowe na terenach wiejskich jest najczęściej kupowane bezpośrednio od Lasów Państwowych ze względu na ich bliskość i możliwość ominięcia pośredników, a tym samym nabycie surowca po niższych cenach. Nadleśnictwa mogą kształtować ceny drewna opałowego tak, by były dostosowane do lokalnych warunków. Dlatego im dalej od większych miast, tym tańszy surowiec. Kwestie związane z cenami czy gatunkami drewna zależą tutaj od konkretnego nadleśnictwa. Na terenach miejskich można zaopatrzyć się w drewno kominkowe, korzystając z ofert setek mniejszych i większych firm, zajmujących się sprzedażą drewna, pochodzącego z lasów prywatnych lub zakupionego wcześniej od Lasów Państwowych. W związku z tym, że lasy prywatne w Polsce stanowią około 17% powierzchni leśnej w Polsce, w niedalekiej przyszłości może to być 20%), większość drewna opałowego pochodzi z Lasów Państwowych, natomiast jego ilość rośnie wprost proporcjonalnie do wzrostu pozyskania surowca przeznaczanego w większości do przemysłu drzewnego. W 2007 roku LP sprzedały ok. 3 mln m3 drewna opałowego, a w 2010 roku było to już ok. 3,8 mln m3. Popyt stale rośnie i leśnicy mają coraz większe kłopoty z jego zaspokojeniem. Tak jak przemysł drzewny importuje surowiec, tak zwiększa się import drewna opałowego, które sprowadzane jest do Polski z Rosji, Białorusi, Ukrainy czy Słowacji (m in. przez spółkę For Mar Group s.r.o.)

Od niepamiętnych czasów drewno było używane do ogrzewania domów i w ostatnich latach ogrzewanie kominkowe staje się normą w wielu gospodarstwach domowych. Świadczy o tym fakt, że około 90% nowo budowanych domów jest wyposażonych w kominek. Nie wykluczone też, że sytuacja ulegnie zmianie w domach ogrzewanych do tej pory węglem. Jeżeli Komisja Europejska zakaże ogrzewania mieszkań nie ekologicznym materiałem lub wprowadzi opłaty za emisję szkodliwych substancji, to problemy, które do tej pory były zmartwieniem elektrociepłowni i elektrowni, mogą w niedługim czasie zacząć dotyczyć zwykłych gospodarstw domowych. Oby nie było tak, że w wypadku zakazu spalania węgla popularne stanie się spalanie nie drewna, ale śmieci, co będzie wielkim problemem w postaci tzw. niskiej emisji. Bez względu na wprowadzanie zmian, popyt na drewno kominkowe będzie rósł, a skutkiem tego będzie:
- wzrost sprzedaży drewna opałowego z Lasów Państwowych
- większe pozyskanie drewna opałowego w lasach prywatnych
- większy import surowca z zagranicy
- większe zainteresowanie pelletami, brykietami
- wzrost liczby firm zajmujących się handlem drewnem opałowym oraz pelletami i brykietami.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz