/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Traki taśmowe

Co należy robić, jeżeli pękają brzeszczoty taśmowe?

Wood-Mizer

Autor:
Źródło: Wood-Mizer
Data: 2012-10-22


Zalety technologii cięcia trakami taśmowymi w porównaniu z tradycyjnymi trakami są dobrze znane: precyzja cięcia, łatwość i szybkość obsługi oraz oszczędność. Duży wpływ na poprawną eksploatację maszyny ma jakość i sposób przygotowania brzeszczotu.

Co należy robić jeżeli pękają brzeszczoty taśmoweCo należy robić jeżeli pękają brzeszczoty taśmoweFot. Wood-Mizer

Niewłaściwe przygotowanie brzeszczotów wpływa znacząco na skrócenie okresu ich żywotności. Przyczyn przedwczesnego pękania brzeszczotów nie jest aż tak wiele, najważniejsze jest, aby je poznać, dzięki czemu można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wychodzimy z założenia, że użytkowanie dobrych jakościowo brzeszczotów, np. firmy Wood-Mizer, pozwala już na wstępie wyeliminować pękanie brzeszczotu z powodu złej jakości materiału.

Na co zwrócić uwagę?

Pasy i rolki
Na początek należy sprawdzić stan rolek prowadzących brzeszczot i pasków na koła prowadzące brzeszczot.

Powierzchnia rolek powinna być równa na całym obwodzie bez śladów wżerów i rys. Ważne jest, aby rolka na całej swej powierzchni zużywała się równomiernie. Jeśli zauważymy, że rolka zużywa się nierównomiernie tzn. posiada różną średnicę, płaską powierzchnię lub wytarty kołnierz to należy ją bezzwłocznie wymienić na nową.

Paski na koła powinny być zawsze czyste, wolne od pęknięć i powinny zawsze wystawać ponad krawędź koła prowadzącego brzeszczot. Oblepienie paska trocinami powoduje nadmierne wibracje maszyny i skrócenie czasu żywotności brzeszczotu. Zużycie pasków prowadzi w konsekwencji do bardzo szybkiego zrywania brzeszczotów, ponieważ mają one bezpośredni kontakt z kołem prowadzącym.

Regulacje
Należy zatem sprawdzić luz między tylną częścią brzeszczotu i krawędziami rolek. Dany luz nie powinien wychodzić poza zakres zalecany dla typu użytkowanego przez Państwa traka (dla traków typu LT – 3 mm) oraz powinien być jednakowy dla obydwu rolek.

W następnej kolejności należy dokonać sprawdzenia położenia brzeszczotu na kołach prowadzących. Położenie brzeszczotu zarówno na kole wolnym jak i kole prowadzącym powinno być jednakowe. Jeśli tak nie jest należy dokonać niezbędnych regulacji.

Stępione piły
Okres użytkowania brzeszczotu między ostrzeniami zależy od gatunku i jakości przecieranego materiału. Zbyt długi okres użytkowania brzeszczotu prowadzi do jego stępienia, co objawia się spadkiem wartości naciągu brzeszczotu. Zwiększanie wartości naciągu prowadzi w konsekwencji do zerwania brzeszczotu i nie poprawia jakości cięcia. Czas pomiędzy ostrzeniami nie powinien przekraczać 2 godzin, a w przypadku cięcia brudnego materiału powinien być krótszy. Regularne ostrzenie brzeszczotu poprawia jakość jego pracy i wydłuża żywotność.

Prawidłowe ostrzenie brzeszczotów
Ostrzenia należy rozpocząć na sprawnej i wyregulowanej ostrzarce zgodnie z zaleceniami producenta. Na wyposażeniu ostrzarki znajdują się wszystkie potrzebne do tego przyrządy.

Ostrzenie brzeszczotu ma na celu poprawę krawędzi tnących brzeszczotu na całym profilu zęba oraz usunięcie mikropęknięć powstałych w procesie cięcia. Dzięki zastosowaniu profilowanych ściernic borazonowych odtworzenie profilu nie stanowi problemu. Należy tylko zwrócić uwagę na prawidłową głębokość ostrzenia. Zbyt płytkie ostrzenie nie usunie wszystkich mikropęknięć, które mają wpływ na żywotność brzeszczotu. Zbyt głębokie ostrzenie usunie wszystkie mikropęknięcia, ale może spowodować nadpalenie krawędzi tnących. Dlatego zalecamy minimum dwukrotne ostrzenie każdego brzeszczotu z niezbyt dużym naciskiem ściernicy.

Chłodzenie brzeszczotu w czasie ostrzenia jest bardzo ważne ze względu na zapobieganie nadpaleniu krawędzi tnących i wydłużeniu żywotności ściernicy borazonowej. Dlatego zawsze należy zwrócić uwagę na drożność dyszy olejowej i sprawność pompy chłodziwa.

Firma Wood-Mizer zaleca stosowanie specjalnego oleju ACP do chłodzenia brzeszczotu podczas ostrzenia. Stosowanie innych cieczy może prowadzić do rdzewienia brzeszczotu i ostrzarki.

Po wyostrzeniu brzeszczotu należy sprawdzić uzyskany rezultat (profil, geometrię), wykorzystując jako wzór nowy brzeszczot. Jeżeli brzeszczot został wyostrzony prawidłowo, jego profil nie ulega zmianie, wysokość zębów pozostaje niezmieniona, w zagłębieniach zębów i na ich wierzchołkach nie występują grube rysy, brak jest śladów nadpalenia, a tnące krawędzie zębów mają prawidłowy kształt i dostateczną ostrość.

Słów kilka o ściernicy. Oszczędność zda się tu na nic. Stosując tanie, nieznanej jakości ściernice narażeni jesteście na ponoszenie nieoczekiwanych wydatków związanych z dużą częstotliwością wymiany ściernic. Brzeszczoty, ostrzone takimi ściernicami można zidentyfikować bez trudu ze względu na złą geometrię profilu zęba. Firma Wood-Mizer rekomenduje zawsze stosowanie właściwego profilu ściernicy w zależności od stosowanego profilu brzeszczotu.

Równie ważne jak ostrzenie jest prawidłowe rozwarcie zębów brzeszczotu. Podczas tego procesu należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłową wartość rozwarcie, która jest różna dla poszczególnych typów brzeszczotów. Bardzo ważnym czynnikiem jest również punkt przegięcia zęba oraz wysokość ustawienia szczęk rozwieraka.

Z naszego doświadczenia wiemy, że prawidłowo przygotowany brzeszczot stanowi około 90 % sukcesu pracy maszyn Wood-Mizer. Często operatorzy szukają przyczyn złej jakości cięcia w ustawieniu maszyny a powód jest prozaiczny: źle przygotowany brzeszczot.

Czynnik ludzki

Tak więc sprawdziliście Państwo wszystkie ustawienia traka. Teraz jesteście go pewni w 100%. Pozostało sprawdzić ostrość brzeszczotu. Tak naprawdę to właśnie nieprawidłowe ostrzenie brzeszczotu stanowi jedną z przyczyn jego przedwczesnego pękania.

Kandydata na pracownika zajmującego się przygotowaniem brzeszczotów należy dobierać ze szczególną starannością. Powinien to być osoba wytrwała i rzetelna, która odbyła szkolenie, skrupulatnie wykonująca wszystkie punkty instrukcji w zakresie przygotowania brzeszczotu do pracy. Jeżeli posiadacie Państwo takiego pracownika, to problem pękania brzeszczotów znacie tylko ze słyszenia.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Operator Traka - Operator ostrzałki

Witam
Posiadamy 2 traki taśmowe Pana Drozdowskiego TTM 700 i TTm 1100 do rozkroju grubszej papierówki S2A i S2B typowa paletówka do suszenia, w większości gatunki iglaste jak tez liściaste.
Na każdym traku po 2 osoby, miedzy trakami stoi ostrzałka i rozwierak pił taśmowych również Pana Drozdowskiego. Operatorzy na przemian włączają piły na ostrzałce, jesli jest potrzeba rownież sami je rozwierają, zmiana piły co 30 minut, każdy z nich ma po 10 pił w obrocie, piła po ostrzeniu odpoczywa na wieszaku a operator, zakłada na trak tą ostrzoną kilka godzin wcześniej i tak w kółko, tajemnica tkwi w ostrzeniu, delikatnie po zębie i wybieramy mocno górę, tak zaleca Pan Drozdowski i nie bez powodu bo tak sie uzyskuję najlepsze parametry zębą, ostrzymy zwykłym kamieniem za 20 zł, tylko musi być miekki i dobrze ścieralny, żaden Borazon to strata pieniędzy, lepiej wyszkolić ekipe trakowców, i są samo wystarczalni, bardzo dobre instrukcje są w DTR ostrzałki pana Drozdowskiego, masa cennych informacji, powracając do Traków TTM 700 i TTM 1100 to najlepsze maszyny, u nas chodzą non stop po 12 godzin dziennie, do tego ostrzałka i rozwierak z tej samej firmy i praca taśmówkami sprawia przyjemność a nie jest karą..pozdrawiam wytrwałych..

palety IPPC [33]Odpowiedz na ten komentarz2012-10-22 21:44:53

Zgłoś nadużycie

ostrzenie [1]

Całkowicie się nie zgadzam z tezą że borazon to strata pieniędzy, już przerabiałem ostrzenie kamieniem zwykłym i teraz na borazonowej tarczy, różnica jest bardzo znaczna ma korzyść borazonu. Jeden z mocnych argumentów który przemawia za, to ten że profil każdego zęba zawsze jest taki sam co w przypadku zwykłego kamienia jest nie osiągalne

żyleta [1]Odpowiedz na ten komentarz2012-10-26 22:27:41

Zgłoś nadużycie

Witam, kazdy ma swoja polityke jakosci i dokladnosci, sami doszlismy to ...

prawidlowego ostrzenia, dzieki wskazwokom i szkoleniu u Pana Drozdowskiego, on na miejscu doradza techniki ostrzenia jak sie u niego kupi ostrzalke, pozniej tylko praktyka i praktyka, nastepnie wyksztalcilismy oparetorow trakow i oni sami ostrza piły,pilnuje ich osobiscie czasami czy robia tak jak byc powinno,obok sstrzalki sa ksera instrukcji i rysunki ksztaltu zeba jadac wozkiem widlowym obok ostrzalki slychac jak pila sie nie ostrzy prawidlowo, to tak zwana metoda na sluch, borazon wszystko ok, ksztalt zeba itp, jednak my na zwyklym kamieniu utrzymujemy takei same paramatery zeba co najwazniejsze pily nie pekaja, tna rowno bez fal i makaronu, nagram krotki filmik z jakosci ostrzenia i jakosci ciecia pilami, podrzuce linka w nastepnym tygodniu, pozdrawiam

palety IPPC [33]Odpowiedz na ten komentarz2012-10-27 19:49:39

Zgłoś nadużycie

Ostrzenie - film

http://www.youtube.com/watch?v=B20e64azKzU&feature=youtu.be

palety IPPC [33]Odpowiedz na ten komentarz2012-12-30 19:35:39

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz