/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Cięcie drewna na trakach taśmowych w warunkach zimowych

Wood-Mizer

Autor:
Źródło: Wood-Mizer
Data: 2012-10-17


Zima to czas gromadzenia i cięcia drewna. Wskutek chłodu niemalże nie istnieje ryzyko zasinienia drewna. Jednakże mogą wystąpić pewne trudności związane z pracą sprzętu na mrozie. Firma Wood-Mizer - to jeden z niewielu producentów, którego maszyny dobrze zarekomendowały się w warunkach zimowych. Przedstawiamy porady w zakresie piłowania zimą.

Cięcie drewna na trakach taśmowych w warunkach zimowychCięcie drewna na trakach taśmowych w warunkach zimowychFot. Wood-Mizer

W przypadku traków taśmowych podczas mrozów możliwe jest występowanie 2 problemów: pogarsza się działanie systemu hydraulicznego obsługującego manewrowanie kłodą i pękają brzeszczoty, szczególnie w przypadku kiedy piłowana kłoda jest przemarznięta tylko częściowo.

System hydrauliczny

Aby hydraulika w trakach Wood-Mizer działała bezawaryjnie, należy zwrócić uwagę na następujące momenty.

Płyn hydrauliczny należy sprawdzać po upływie każdych 50 godzin pracy. Poziom płynu hydraulicznego winien znajdować się w odległości 19 mm od górnej części zbiornika przy niepracującym silniku. Jeżeli istnieje konieczność uzupełnienia płynu, zalecamy zastosowanie Exxon Univis J26. Ten typ płynu "pracuje" w dużym zakresie temperatur: od -28°C do +37°C.

Pracującym na traku w warunkach zimowych radzimy stosowanie płynu Exxon Univis J13, przeznaczonego dla zakresu temperatur od -34°C do +15°C. Przy +38°C i więcej najlepszy jest płyn Dexron II lub Dexron II.

Jeżeli traki pracują w środowisku o wysokiej wilgotności, to co 6 miesięcy należy zlewać i dolewać około 2 litrów nowego płynu hydraulicznego. Jeżeli wilgotność w otoczeniu jest nie bardzo wysoka, można zlewać i dolewać około 4 litrów płynu 1 raz do roku. Po upływie każdych 600 godzin pracy należy wymienić filtr olejowy.

Prosimy o przestrzeganie tych zaleceń, a wówczas system hydrauliczny Waszego traka będzie pracować przez wiele kolejnych sezonów.

 

Cięcie drewna na trakach taśmowych w warunkach zimowychCięcie drewna na trakach taśmowych w warunkach zimowychFot. Wood-Mizer


Piłowanie

Podczas piłowania zmarzniętego drewna należy zwracać szczególną uwagę na rozwieranie brzeszczotów. Pierwsza zasada: im bardziej miękki gatunek drewna, tym większe rozwarcie, kąt natarcia i wysokość zęba. I odwrotnie: im twardszy gatunek, tym mniejsze rozwarcie, kąt natarcia i wysokość zęba. Należy pamiętać, że miękkie gatunki drewna w stanie zamarzniętym poddają się cięciu tak jak twarde gatunki.

Zazwyczaj najtrudniejszy moment w piłowaniu kłody występuje wówczas, kiedy kłoda jest częściowo zamarznięta. W takim przypadku nie należy być zbyt agresywnym, na odwrót – zmniejszyć w sposób płynny prędkość podawania głowicy piłującej. Brzeszczoty należy rozewrzeć w taki sposób, jak podczas piłowania twardych gatunków drewna.

Jeżeli piłowanie odbywa się w temperaturach poniżej 0°C, należy do obmywania brzeszczotów stosować niemarznący płyn (Windshield Washer), wymieszany z wodą. Można też po prostu dodać do zbiornika niewielką ilość środka do mycia naczyń. Po pracy należy zlać płyn ze zbiornika, aby nie zamarzł. Jeżeli cięte kłody są całkowicie zamarznięte nie należy używać wody lub zastępującego ją roztworu.

Brzeszczoty "zimowe"
Wood-Mizer opracował specjalne brzeszczoty do pracy z zamarzniętym surowcem. Ich profil zęba wynosi 9/29 przy szerokości 32 mm lub profil 4/32 przy szerokości 38 mm. Brzeszczoty "zimowe" mogą być wykonywane w dowolnej długości na Państwa zamówienie. Są one także stosowane do piłowania suchego, szerokiego materiału i leżakowanych, twardych gatunków o dużej ścisłości. Należy stosować je w trakach z silnikami wysokoprężnymi o mocy ponad 16 KM lub z silnikami elektrycznymi o mocy ponad 11 kW. Brzeszczoty te sprawdzają się także w pracy z dużymi i szerokimi kłodami.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz