/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Forum o drewnie kłodowanym w Nadleśnictwie Jedwabno

Lasy Państwowe

Autor: Maria Piskur
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2012-10-15


11 października w Nadleśnictwie Jedwabno odbyło się Forum Leśno-Drzewne „Drewno Kłodowane – Oczekiwania, Możliwości, Nadzieje”. W forum uczestniczyło około 100 osób reprezentujących przemysł drzewny, zakłady usług leśnych oraz regionalne dyrekcje Lasów Państwowych z Olsztyna, Białegostoku, Torunia i Warszawy.

Podczas sesji terenowej uczestnicy spotkania oglądali proces pozyskania kłódPodczas sesji terenowej uczestnicy spotkania oglądali proces pozyskania kłódFot. Lasy Państwowe

Forum podzielono na dwie części, w pierwszej organizatorzy przedstawili dwie prezentacje nt. „Doświadczenia pracy przy pozyskaniu drewna kłodowanego” – Nadleśnictwo Jedwabno oraz „Koncepcja produkcji mebli z cienkiego drewna kłodowanego” – Swedwood Wielbark. Trzecia prezentacja autorstwa VELUX NB-PL dotyczyła „Koncepcji i produkcji sosnowych okien”. Po części kameralnej odbyła się sesja terenowa, gdzie uczestnicy mogli „na żywo” obejrzeć proces pozyskania kłody w Leśnictwach Grobka i Jedwabno.

Reprezentanci leśnictwa i przemysłu drzewnego szeroko dyskutowali o istotnych problemach związanych z pozyskaniem i przetwarzaniem drewna kłodowanego. Dyrektor RDLP w Olsztynie Paweł Artych w swoim wystąpieniu akcentował potrzebę ścisłej współpracy leśnictwa z innymi sektorami gospodarki drewnem. Kładł również nacisk na współpracę w takich obszarach jak certyfikacja gospodarki leśnej czy szeroko rozumiana ochrona przyrody.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Jedwabno Marek Trędowski zwracał uwagę na fakt, że krótka kłoda jest sortymentem produkowanym na wąski rynek drzewny, który w naszym regionie tworzą trzy firmy, natomiast możliwości pozyskania tego sortymentu są znacznie większe.

Przedstawiciel Zakładu Usług Leśnych „FALCO”, działającego m.in. w Nadleśnictwie Jedwabno, stoi na stanowisku, że produkcja drewna kłodowanego jest „symbiotycznie” związana z mechanicznym procesem pozyskania i zrywki wysoko specjalistycznym sprzętem typu harwester i forwarder.

Należy podkreślić, że Forum Leśno-Drzewne zgromadziło wielu ważnych przedstawicieli branży leśnej i drzewnej działających na terenie Polski Północno-Wschodniej. „Oczekiwania, możliwości i nadzieje - drewno kłodowane” to jak się okazuje temat ważny dla leśników i kluczowy dla wielu firm przemysłu drzewnego. Uczestniczy wyrazili potrzebę organizowania podobnych spotkań w przyszłości, będących okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń.

Organizatorami forum było Nadleśnictwo Jedwabno oraz Swedwood Wielbark. Patronat nad forum objęła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA