/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Przedsiębiorcy widzą zalety zielonej energii, ale nie potrafią z niej skorzystać

Reeco

Autor:
Źródło: Reeco
Data: 2012-10-12


Reeco Poland, organizator Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland 2012, wspólnie z firmą badawczą Interactive Research Center przeprowadzili badania polskich przedsiębiorców pod kątem nastawienia i wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii (OZE). Niestety wyniki pokazują, że właściciele firm nie tylko nie kojarzą poszczególnych zielonych technologii, ale też nie mają pomysłu jak z nich skorzystać. 84% uważa, że są one pożyteczne lecz tylko niewiele ponad 20% deklaruje, że ma z nimi do czynienia w swojej firmie.

Energia z biomasy nie znalazła się wśród odpowiedzi udzielanych przez ankietowanychEnergia z biomasy nie znalazła się wśród odpowiedzi udzielanych przez ankietowanychFot. Drewno.pl

Już w 2020r. 15% produkowanej w Polsce energii ma pochodzić z odnawialnych źródeł. O ile zielone technologie wytwarzania energii rozwijają się w Polsce w szybkim tempie, to wśród przedsiębiorców są praktycznie nie znane.

Znaczna większość pytanych 84% zgodziła się, że odnawialne źródła energii są pożyteczne. Większość respondentów uważa, że głównymi pozytywnymi aspektami OZE są: pozytywny wpływ na środowisko (86%) i pozytywny wpływ na osoby pracujące w pobliżu takich technologii. Za najbardziej energooszczędne uważana jest energetyka wiatrowa i wodna. Ledwie 52% respondentów uważa, energie słoneczną za ekologiczną, a pompy ciepła tylko 10%, mimo, że obie technologie nie emitują zanieczyszczeń i działają w oparciu o energie odnawialną.

Co ciekawe, polscy przedsiębiorcy nie wiążą rozwiązań OZE z efektywnością ekonomiczną. Za najbardziej efektywne kosztowo uważane są panele słoneczne 34,8% i energia wiatrowa 25,4%. Tylko 10,6% uważa, że korzystanie z OZE jest opłacalne, podczas gdy specjaliści z tej dziedziny zaznaczają, że oszczędności przy wykorzystaniu ich mogą ograniczyć wydatki na energie nawet o 80% w zależności od zastosowanej technologii.

- Na zachodzie odnawialne źródła energii stanowią poważną alternatywę dla przedsiębiorców poszukujących ekonomicznych metod pozyskania energii dla swoich firm. Targi RENEXPO® Poland 2012, mają na celu przedstawić najnowsze rozwiązania w dziedzinie zielonych technologii dla biznesu. Bogatą ofertę alternatywnych źródeł energii, które są w stanie zapewnić firmie nie tylko czystą, ale przede wszystkim tańszą energie? - mówi Avena Gall-Tamas, Manager Projektów Międzynarodowych Grupy REECO.

Wyniki badań pokazują też jak bardzo wiedza Polaków rozmija się z wizerunkiem Polski, jakim chcieliby, aby funkcjonował. Według innych badań, sporządzonych przez GFK Polonia w czerwcu na pytanie "Z jakim źródłem energii, chciał(a)by Pani, aby Polska kojarzyła się najbardziej?" aż 68% respondentów odpowiedziało, że z energią pozyskiwaną z odnawialnych źródeł energii.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz