/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Thonet Bike - rower z drewna giętego parą

Autor: oprac. dja
Źródło: Andy Martin
Data: 2012-10-09


Thonet to marka, która każdemu zorientowanemu choć trochę w historii meblarstwa, kojarzy się przede wszystkim z Michaelem Thonetem, twórcą "krzesła wszystkich krzeseł" i założycielem działającej do dzisiaj fabryki mebli specjalizującej się w produkcji mebli giętych. Właśnie ta tradycyjna technologia obróbki drewna stała się inspiracją projektu Thonet Bike.

Thonet Bike - rower z drewna giętego parąThonet Bike - rower z drewna giętego parąFot. Andy Martin

Kiedy w 1867r. Michael Thonet odbierał złoty medal na Wystawie Światowej w Paryżu za słynne "Krzesło numer 14" (na świecie znane jako Konsumstuhl Nr. 14) raczej nie spodziewał się, że blisko 150 lat później stanie się ono inspiracją, z której powstanie... rower.

Thonet Bike to efekt współpracy jaką firma Thonet podjęła z pochodzącym z Australii, a obecnie mieszkającym w Londynie, architektem i  designerem Andy Martinem.

Zainspirowany naturą i tradycyjną technologią rower wykonany jest głównie z giętego buka. Drewniana jest rama, widełki i kierownica. Również  z drewna wykonane jest siodełko, które na szczęście wyposażono w system tłumienia drgań.  

W celu zachowania czystości linii Thonet Bike reprezentuje technologię "ostrego koła", posiada stałe przełożenie i nie posiada żadnych hamulców. Według zapowiedzi w przyszłości będą również dostępne wersje wieloma przełożeniami.

Wyzwaniem było wykorzystanie tradycyjnej technologii gięcia drewna za pomocą pary, a następnie za pomocą wysoko zaawansowanej inżynierii stworzyć rower XXIw. - mówi Andy Martin. -Ze względu na restrykcyjne wymagania, miejsca połączeń i zakończenia ręcznie giętych elementów bukowych obrabiane są maszynami CNC. Martin opracował również szereg złączy i elementów sprężynujących, łączących główne elementy i wzmacniające główne obszary naprężeń w ramie.

Rower wyposażony jest w karbonowe obręcze kół H3 produkowane przez firmę HED.

Chętni na kupno Thonet Bike mogą kontaktować się z Andy Martinem poprzez jego stronę internetową www.andymartinstudio.com, jednak muszą przygotować się na spory wydatek - rower wyceniono na 54.000 euro.

Thonet Bike - rower z drewna giętego parą (Zdjęcia: 6)

Thonet Bike - rower z drewna giętego parąThonet BikeThonet BikeThonet BikeThonet BikeThonet Bike

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz