/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

IMS Sofa ukarana za zmowę cenową z dystrybutorami mebli

UOKIK

Autor: Małgorzata Cieloch, oprac. pks
Źródło: UOKIK
Data: 2012-09-26


Producent mebli – IMS Sofa przez blisko 9 lat ustał ze swoimi dystrybutorami ceny niektórych swoich produktów. Na przedsiębiorcę została nałożona kara w wysokości prawie 330 tys. zł. Sankcja byłaby dwukrotnie większa, gdyby spółka nie skorzystała z programu łagodzenia kar leniency - poinformował UOKiK.

Do IMS Sofa należą takie marki jak: Etap Sofa, Helvetia Furniture oraz Flair. UOKIK wszczął postępowanie przeciwko spółce w styczniu 2012r. Dochodzenie wykazało, że ceny produktów Etap Sofa były wynikiem zmowy cenowej. Spółka zobowiązywała swoich partnerów handlowych do stosowania ustalonych przez nią minimalnych cen odsprzedaży, które mogły zostać pomniejszone jedynie o rabat nie większy niż 3%. Upominała również dystrybutorów, którzy chcieli stosować niższe stawki. Takie działania oznaczały, że ceny mebli Etap Sofa nie mogły być tańsze niż odgórnie ustalone.

Niedozwolona praktyka trwała od prawie 9 lat – od listopada 2003r. do marca 2012r. Informacje świadczące o istnieniu niedozwolonego porozumienia zostały uzyskane podczas kontroli z przeszukaniem w siedzibie IMS Sofa, a także bezpośrednio od spółki, która w trakcie postępowania złożyła wniosek o skorzystanie z programu łagodzenia kar - leniency. Ponieważ spółka była inicjatorem porozumienia nie mogła uzyskać całkowitego zwolnienia z kary, lecz możliwe było jej obniżenie. Wiele przekazanych informacji (m.in. dotyczących czasu trwania zmowy) nie były wcześniej znane Urzędowi i w istotny sposób przyczyniły się do wydania decyzji. Dlatego Prezes UOKiK zdecydowała o zmniejszeniu o połowę kary nałożonej na spółkę. Ostatecznie wyniosła ona niemal 330 tys. zł.

Decyzja nie jest ostateczna, bowiem spółka złożyła odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zgodnie z przepisami za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję, np. zmowie cenowej grozi sankcja finansowa w maksymalnej wysokości 10% przychodu osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji. Uniknąć kary można poprzez współpracę z UOKiK w ramach programu łagodzenia kar leniency. Przedsiębiorca chcący ubiegać się o odstąpienie od nałożenia kary nie może być inicjatorem porozumienia ani nakłaniać do udziału w niej. Powinien także jako pierwszy dostarczyć informację o istnieniu zmowy. Jeżeli podmiot był inicjatorem nielegalnych uzgodnień lub złożył wniosek jako drugi (lub kolejny) może ubiegać się o zmniejszenie kary.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz