/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Pfleiderer sponsorem wystawy WYMIANA 2012. Dizajn po polsku, dizajn po gruzińsku.

Pfleiderer Grajewo

Autor:
Źródło: Pfleiderer Grajewo
Data: 2012-09-25


Dzięki wsparciu rzeczowemu firmy Pfleiderer w Laboratorium CSW w Warszawie oraz na festiwalu Łodź Design można zobaczyć efekty programu "WYMIANA 2012", prezentującego prace polskich oraz gruzińskich artystów i projektantów.

Po raz kolejny Pfleiderer wspiera działania promujące polską sztukę i wzornictwo. Po takich przedsięwzięciach, jak "Warsztat", "Mediateka" czy wystawa "Ilustracja PL 2012" nadszedł czas na "WYMIANĘ 2012", której część wystawiennicza zostanie zrealizowana przy wykorzystaniu płyty budowlanej MFP®. W czerwcu 2012 roku grupa gruzińskich artystów i projektantów odwiedziła Warszawę. Dwa miesiące później polscy twórcy pojechali z rewizytą do Tbilisi. Wspólnie weszli do opustoszałych hal produkcyjnych nieczynnych fabryk, by na moment przywrócić im życie. Ze znalezionych w magazynach elementów seryjnej produkcji i porzuconych odpadów stworzyli unikatowe obiekty. Funkcja i rodzaj przedmiotów nie były przypadkowe – powstały one zgodnie z potrzebami ostatnich pracowników Zakładów Samochodowych w Warszawie i Przetwórni Papieru w Tbilisi, by ostatecznie znaleźć się w ich domach. Nie był to jednak podarunek, tylko WYMIANA. Wymieniając zakładamy, że za coś co dajemy otrzymamy coś w zamian i że ta transakcja przyniesie korzyści obu stronom. Wystawa, którą będzie można oglądać w najbliższych tygodniach w Warszawie i Łodzi oraz towarzyszący jej katalog ujawnią bilans tej WYMIANY.

Konfrontacja kultur
Podczas spotkań z pracownikami fabryk konfrontowano różne sposoby patrzenia na przedmiot, produkcję, projektowanie. Warsztaty umożliwiły zetknięcie tego, co przemysłowe i seryjne z tym, co manualne i jednostkowe. Artyści sięgając po części produkcyjne ujawnili potencjał, który drzemie w każdej rzeczy: śrubce, lusterku, kole zębatym, samochodowej szybie czy wstędze papieru.

Tytułowa WYMIANA odnosi się również do dwóch kultur, czerpie ze współczesnego folkloru, który przejawia się w codziennych rytuałach, w kulturze pracy, sposobie podejmowania gości, stylach urządzania mieszkań. Wpasowywanie tworzonych przedmiotów w konkretne, zamieszkane wnętrza mieszkań w Warszawie i Tbilisi stanowiło dla twórców nie lada wyzwanie koncepcyjne, estetyczne i kulturowe.

WYMIANA to także wzajemne oddziaływanie różnych sposobów twórczego myślenia - ludzi z dwóch odległych krajów, artystów i projektantów o różnych doświadczeniach społecznych i historycznych, ale także indywidualnych. Artyści i grupy projektowe biorące udział w wystawie: AZE design, Ana Beridze, Shota Demetrashvili, Galaqtion Eristavi, GANG design i Paulina Pankiewicz, Bessa Kartlelishvili,, Kompott, Miranda Motskobili, Tamar Muskhelishvili, Marta Niemywska i Dawid Grynasz, Aleksi Soselia, Studio Rygalik.
 

Fot. Wymiana 2012

 
Kreatywna wymiana
Wystawa "WYMIANA 2012. Dizajn po polsku, dizajn po gruzińsku" dokumentuje warsztaty oraz powstałe prace w mieszkaniach osób dla których zostały zaprojektowane. Autorem zdjęć i filmów jest Paweł Heppner. Wystawa będzie prezentowana w warszawskim CSW (Laboratorium) w dniach 20 września – 7 października 2012r. Następnie będzie można ją oglądać w Łodzi, w ramach festiwalu Łódź Design (18 – 28 października 2012r.)

Ewa Rafalska, kierownik projektów marketingowych Pfleiderer, tak wyjaśnia zaangażowanie firmy w projekt: "W Pfleiderer również bardzo bliska jest nam idea wymiany, kreowania nowych wartości poprzez wzajemną inspirację: my oddajemy projektantom nasze materiały, nowe wzory, technologie – oni odwdzięczają nam się swoimi pomysłami, projektami w których je potem widzimy, oryginalnymi i zaskakującymi interpretacjami naszych produktów. Wiemy, że taka wymiana potrafi być niezwykle owocna, tym bardziej, że mamy przyjemność współpracować z uczestnikami "WYMIANY 2012": Studio Rygalik i AZE Design."

Więcej na temat programu WYMIANA 2012 >>>

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz