/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Płyty budowlane MFP kontra deski - wybór poszycia dachu

Pfleiderer

Autor:
Źródło: Pfleiderer
Data: 2012-09-13


Dlaczego na sztywne poszycie dachowe warto wybrać płyty budowlane MFP® zamiast tradycyjnie stosowanych desek?

Prace dekarskie z wykorzystaniem płyty MFPPrace dekarskie z wykorzystaniem płyty MFPFot. Pfleiderer

Argumentów przemawiających za skorzystaniem płyt budowlanych MFP® jest wiele. Po pierwsze montaż poszycia sztywnego z płyt zajmuje szacunkowo czterokrotnie mniej czasu niż poszycia z desek. Ich odpowiednie ułożenie jest znacznie łatwiejsze i pozwala uniknąć błędów, które w przypadku pokrycia dachu są wyjątkowo kosztowne i trudne do naprawienia. 

Na poszyciu z MFP® łatwiej wykonywać też niektóre prace dekarskie, np. montować okna dachowe. Mniej problemu sprawi też obróbka blacharska kominów, uzyskanie równego okapu, krawędzi lub kalenicy.

Używając płyt budowlanych MFP® nie produkujemy zbyt wiele odpadów – płyty można ustawiać w dowolnym kierunku w stosunku do krokwi dachowych. To pozwala ograniczyć do minimum liczbę docięć. Co więcej, docięte elementy można spożytkować na małych fragmentach połaci – np. daszkach lukarn lub wzdłuż okapów.

Poszycie z płyt MFP® jest sztywniejsze. Jednorodne, produkowane pod stałą kontrolą jakościową płyty są wolne od wad, poluzowanych sęków czy skręconych włókien, które mogą się zdarzyć w każdej zakupionej partii desek. Zwiększa to m.in. bezpieczeństwo pracy dekarzy, bo wady desek niejednokrotnie bywają przyczyną niebezpiecznych wypadków. 

Każda zmiana wilgotności powietrza powoduje zmianę wymiarów desek co wpływa na tzw. pracę desek. Teoretycznie nie są to duże zmiany, ale biorąc pod uwagę rozmiary powierzchni dachowych, przekłada się często na odkształcenia liczące po kilka centymetrów. Płyty budowlane MFP® nie mają tendencji do ulegania takiej deformacji pod wpływem wilgoci. Gdy zdarzy się, że pokrycie dachowe straci szczelność, ryzyko uszkodzenia konstrukcji dachu, a następnie przecieku wody do wnętrza także jest mniejsze, bo w poszyciu z płyt MFP siatka spoin nie jest tak gęsta.

Doradca techniczny Pfleiderer, Mariusz Piszczek podkreśla, że dach ze sztywnym poszyciem z MFP® ma lepszą izolacyjność termiczną. To efekt zarówno właściwości samych płyt, jak i wynik tego, że między ich dużymi płaszczyznami jest mniej szczelin. To na pewno odbije się korzystnie na rachunkach za ogrzewanie i za klimatyzację pomieszczeń w okresie letnim - jeśli mamy takową zainstalowaną w domu. Na poddaszu będzie też z pewnością ciszej, bo płyty znacznie lepiej niż deski tłumią hałas.

Zastosowanie płyt budowlanych MFP® zwiększa też odporność ogniową dachu, a co za tym idzie bezpieczeństwo mieszkańców, bo płyty w porównaniu do desek są trudniej zapalne.

Płyty budowlane MFP kontra deski - wybór poszycia dachu (Zdjęcia: 3)

Prace dekarskie z wykorzystaniem płyty MFPPrace dekarskie z wykorzystaniem płyty MFPPrace dekarskie z wykorzystaniem płyty MFP

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz