/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

KPPD: 4 mln zysku w pierwszym półroczu

Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego

Autor: oprac. dja
Źródło: Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego
Data: 2012-09-11


Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego SA. spółka w pierwszym półroczu br. osiągnęło przychody ze sprzedaży na poziomie 125,697 mln zł (2011: 115,375 mln zł). Spółka osiągnęła zysk na działalności operacyjnej w wysokości 5,770 mln zł (2011: 4,171 mln zł) oraz zysk netto 4,084 mln zł (2011: 2,677 mln zł).

Siedziba Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu DrzewnegoSiedziba Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu DrzewnegoFot. Drewno.pl

W ciągu pierwszej połowy br. KPPD zwiększyło sprzedaż o 9% w porównaniu do roku poprzedniego. W opinii zarządu spółki było to możliwe dzięki zwiększeniu oferty sprzedaży wyrobów przetworzonych, które są jednak bardziej pracochłonne i w związku z tym wzrosły koszty robocizny o ponad 2 mln zł. 
 
Niezmiennie głównym czynnikiem wpływającym na poziom kosztów przedsiębiorstwa (45%), są ceny surowca drzewnego. W I półroczu br. Koszalińskie PPD zanotowało wzrost cen surowca o ponad 6% w odniesieniu do I połowy roku poprzedniego. 

W warunkach stałego niedoboru drewna na rynku i monopolu Lasów Państwowych istotnym elementem jest poziom zabezpieczenia potrzeb surowcowych. W I półroczu 2012r. spółka zawarła umowy z trzema RDLP (Szczecinek, Piła i Szczecin), które zabezpieczały 90% zapotrzebowania. Podobny poziom zabezpieczenia potrzeb spółka uzyskała w wyniku przetargów i aukcji ograniczonych na II półrocze. W okresie czerwiec-lipiec KPPD zawarła z LP umowy o wartości ok. 36,3 mln zł. Brakującą ilość surowca spółka planuje nabyć, w miarę potrzeb, na aukcjach e-drewno lub od innych dostawców. 

Oprócz wpływu kosztów surowca drzewnego, wyniki Spółki niezmiennie wykazują dużą wrażliwość na relacje kursowe EUR/PLN. Ponad 33% przychodów ze sprzedaży firma uzyskuje na rynkach zagranicznych. Część (około 3%) kontraktów krajowych zawierana jest w cenach będących równowartością EUR. Dodatkowo około 40% sprzedaży krajowej skierowana jest do klientów, którzy swoje wyroby również eksportują do krajów Unii Europejskiej i ich kondycja finansowa zależy od kursu euro. Minione półrocze okazało się korzystne pod tym względem.
 
Pozytywny wpływ na wynik finansowy, miało sfinalizowanie transakcji sprzedaży nieruchomości w Szczecinku po zlikwidowanym Zakładzie Budowy Maszyn Madrew (ok. 0,8 mln zł). 

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz