/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Forte utrzymuje dobre wyniki

Fabryki Mebli Forte

Autor: oprac. dja
Źródło: Fabryki Mebli Forte
Data: 2012-09-11


Skonsolidowane przychody Grupy Kapitałowej Fabryk Mebli FORTE S.A. ze sprzedaży w pierwszym półroczu br. wyniosły 263,346 mln zł (2011: 228,948 mln zł). Zysk na działalności operacyjnej wyniósł 16,122 mln zł (2011: 25,951 mln zł), a zysk netto 14,522 mln zł (2011: 24,208 mln zł).

Siedziba Fabryk Mebli ForteSiedziba Fabryk Mebli ForteFot. Forte

Przychody Grupy Forte zrealizowane w ciągu 6 miesięcy 2012r. były wyższe o 15% (wartościowo o 34 mln zł) w stosunku do roku ubiegłego. Na ich poziom wpłynęły: 
- wzrost o 6% wolumenu sprzedaży; szczególnie duże wzrosty grupa zanotowała na rynku niemieckim (+15%), jak również w krajach Beneluksu, w Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Czechach i Słowacji. 
- wzrost średniej ceny sprzedaży w walucie kontraktu; średnia cena sprzedanej paczki na rynku eksportowym wzrosła rok do roku o 12%, zaś na rynku polskim o 3%, 
- dostarczanie na rynek bardziej złożonych produktów (o wyższej marży jednostkowej) oraz wsparcie sprzedaży o artykuły dekoracyjne i wyposażenie mieszkań, 
- wzrost o 7% kursu EUR/PLN. 

Grupa osiągnęła 32% rentowność brutto sprzedaży, czyli na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego. (Duża różnica widoczna przy porównaniu wyników 2012/2011 wynika z zaksięgowaniu w ubiegłym roku zysku ze zbycia spółek Forte Rus i Forte Ukraina (17,606 mln zł). Zdaniem zarządu spółki istotne znaczenie w ujęciu kosztowym miały zatrzymanie wzrostowego trendu cen surowców podstawowych (płyty wiórowej, folii okleinowych) oraz utrzymanie jednostkowych kosztów przerobu na poziomie z roku ubiegłego. Spółka przewiduje, że III i IV kwartale ceny płyty wiórowej zostaną zredukowane co wpłynie pozytywnie na wyniki drugiego półrocza br.

Według informacji zarządu spółki, w celu obniżenia kosztów spółka zrealizowała szereg projektów, które optymalizują procesy, podnoszą produktywność i obniżają zużycie surowców. Istotne korzyści przynosi zmiana logistycznego modelu planowania produkcji i uzyskany dzięki niej wzrost średniej serii produkcyjnej na 1 artykuł. M.in. wdrożono system komputerowy do optymalizacji rozkroju w procesie cięcia płyty. Z początkiem roku uruchomiono nowoczesną linię do produkcji wyrobów małoseryjnych. Praca tej linii pozwala na odciążenie maszyn podstawowych z produkcji niskich ilościowo partii produkcyjnych, a uzyskana redukcja czasów przezbrojeń została wykorzystana na wzrost wydajności na głównych ciągach produkcyjnych. 

Forte realizuje program inwestycyjny, którego wartość w 2012r. szacowana jest na 26,5 mln zł. Plan inwestycyjny obejmuje m.in. zakup, montaż i uruchomienie w zakładach produkcyjnych szeregu maszyn, urządzeń i wózków widłowych oraz nakłady na remonty i modernizację infrastruktury i budynków. 

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz