DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Karne cła na amerykańskie produkty

Autor: dja
Źródło:
Data: 2005-04-01


Komisja Europejska chce nałożyć dodatkowe stawki celne na wybrane produkty ze Stanów Zjednoczonych. To odwet za stosowanie przez Amerykanów kontrowersyjnej ustawy Byrda...

Ustawa ta (nazwana od imienia inicjatora, senatora Roberta Byrda) została wprowadzona przez Amerykanów w 2000r. i dotyczyła stosowania ceł antydumpingowych. W jej efekcie amerykańskie firmy otrzymywały dodatkowe setki miliony dolarów. Europejczycy od początku twierdzili, że ustawa Byrda jest niezgodna ze światowymi zasadami handlu. Unia skierowała skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) - i wygrała. Mimo korzystnego wyroku USA zwlekały jednak z anulowaniem ustawy Byrda.

W czwartek cierpliwość Komisji Europejskiej wyczerpała się. Bruksela ogłosiła, jakie amerykańskie produkty zostaną objęte dodatkową, 15-proc. stawką celną.

Wyższe cła zostaną nałożone m.in. na sprowadzane z USA artykuły papiernicze, spożywcze, tekstylia oraz wyroby przemysłu elektromaszynowego.

Unijna decyzja o nałożeniu karnych ceł - jeżeli się uprawomocni - będzie obowiązywać także polskich importerów już od 1 maja.

Waszyngton odpowiedział raportem zawierającym jeszcze dłuższy zestaw przeszkód stawianych towarom sprowadzanym zza Atlantyku. M.in. wskazują, że nowe przepisy o paletach drewnianych, które oficjalnie mają chronić lasy, mogą dotknąć import o wartości 80 mld dolarów.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz