/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

30. Mistrzostwa Świata Drwali zakończone - Polacy wracają z ze złotym medalem!

Husqvarna

Autor:
Źródło: Husqvarna
Data: 2012-08-31


Oczy całej branży leśnej skierowane były w dniach 23-27 sierpnia na Raubichi. W tym czasie na Białorusi odbyły się 30. Mistrzostwa Świata Drwali. Wśród drużyn reprezentujących 30 krajów świata, udział wzięła także sześcioosobowa Kadra Narodowa Polski. Tytuł Mistrza Świata Drwali 2012 powędrował do Rosjanina, Aleksandra Sokołowa.

Adam Wawrzak - podczas jednej z konkurencjiAdam Wawrzak - podczas jednej z konkurencjiFot. Husqvarna

Mistrzostwa rozgrywają się od roku 1970 z inicjatywy Węgier i Jugosławii. Pierwsze odbywały się co roku, jednak od 1996 roku zmieniono częstotliwość organizacji na co dwa lata. Corocznie w Mistrzostwach bierze udział od 100 do 150 zawodników z różnych krajów świata. W tym roku Białoruś gościła 111 najlepszych drwali.

Oficjalnym organizatorem Mistrzostw Świata Drwali jest IALC, a jednym z głównych sponsorów jest firma Husqvarna, producent profesjonalnych pilarek dla leśnictwa oraz maszyn przeznaczonych do pielęgnacji terenów zieleni, który regularnie wspiera zawody najlepszych drwali w Polsce i na świecie.

Mistrzostwa rozpoczęły się w bardzo uroczysty sposób: ich otwarciu towarzyszyła obecność Białoruskiego Ministra Leśnictwa, a także prezesa IALC (International Association Logging Championships) – Maxa Fishera. - Głównym celem Mistrzostw Świata Drwali jest uświadomienie, jak profesjonalnym i precyzyjnym trzeba być, aby wykonywać zawód drwala. Staramy się działać aktywnie jako sponsor, bowiem ważne jest dla nas, aby wpajać w młodych adeptów sztuki leśnej umiejętności bezpiecznej pracy z pilarką - powiedział Maciej Konieczny, Sales Manager w firmie Husqvarna Poland.

Według regulaminu IALC odbyło się 5 obowiązkowych konkurencji:
Ścinka drzew - zawodnik ma trzy minuty na ścięcie drzewa tak, aby upadło w wyznaczonym miejscu, z zachowaniem odpowiednich przepisów dotyczących bezpieczeństwa pracy. W trakcie tej konkurencji sprawdzana jest precyzja uczestnika oraz jego umiejętności bezpiecznej i dokładnej pracy pilarką. Im szybciej zadanie zostanie ukończone, tym więcej punktów zostanie dopisanych do puli zawodnika.

Wymiana piły łańcuchowej - w tej konkurencji zawodnik ma za zadanie zdemontować i zamontować urządzenie tnące na pilarce. Kolejne dwie konkurencje (przerzynka kombinowana i przerzynka na dokładność) muszą być przeprowadzone bez wprowadzania żadnych zmian w pilarce.

Przerzynka kombinowana - zawodnik musi odciąć krążek drewna nie cieńszy niż 3 cm i nie grubszy niż 8 cm z dwóch kłód umocowanych skośnie. Liczy się równomierna grubość krążków i prostopadłość cięcia do osi kłody.

Przerzynka na dokładność - zawodnik musi odciąć krążki z dwóch kłód tak dokładnie, jak to możliwe bez uszkodzenia zamaskowanej deski znajdującej się pod kłodą.

Okrzesywanie - z umieszczonej kłody drewna należy w precyzyjny sposób usunąć zamocowane kilkadziesiąt gałęzi.

Adam Wawrzak - Mistrz Świata Drwali 2012 w Ścince drzewAdam Wawrzak - Mistrz Świata Drwali 2012 w Ścince drzewFot. Husqvarna

Po raz pierwszy w historii Mistrzostw jeden ze złotych medali trafił w ręce Polaka – Adama Wawrzaka, który do posiadanego tytułu Mistrza Polski Drwali w kategorii junior, może teraz dołączyć indywidualny tytuł Mistrza Świata Drwali w konkurencji ścinka drzew. To największe osiągnięcie polskiego reprezentanta w historii Mistrzostw Świata Drwali.

W kategorii drużynowej najlepsi okazali się Finowie, tuż za nimi uplasowali się Rosjanie, a na najniższym miejscu podium znaleźli się gospodarze – Białorusini. Indywidualnym Mistrzem Świata Drwali został Rosjanin Aleksandr Sokołow, który uzyskał najlepszy wynik.

- Przygotowanie się do zawodów wymaga wieloletniej praktyki, doświadczenia oraz ciężkiej pracy. Najlepsze wyniki można uzyskać tylko na najlepszym sprzęcie. Połowa polskiej reprezentacji pracuje pilarkami Husqvarna 576XP® i co warto także podkreślić zdobywcy czterech pierwszych miejsc pracują również pilarkami Husqvarna 576XP®. Pokazuje to, jak bardzo profesjonalne pilarki Husqvarna są cenione na świecie – dodaje Maciej Konieczny.

Tegoroczna edycja Mistrzostw okazała się nie tylko wyjątkowa dla Polaków. Nigdy dotąd w Mistrzostwach nie startowała kobieta – Sarah Kandel z Luksemburga okazała się jedyną przedstawicielką płci pięknej, która zdecydowała się na start w zawodach.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA