/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Huraganowe wiatry wyrządziły szkody w nadlesnictwach Rzepin i Mieszkowice

Lasy Państwowe

Autor: J. Sojka
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2012-08-31


Ostatnie huragany, które przeszły nad zachodnią Polską 20 sierpnia uszkodziły drzewa w lasach, m.in. szczecińskich, nadodrzańskich nadleśnictw Mieszkowice i Rzepin.

Wiatrołomy w Nadleśnictwie RzepinWiatrołomy w Nadleśnictwie RzepinFot. A. Chomicz

Leśnicy oszacowali wstępnie szkody i rozpoczęli prace związane z usuwaniem wywrotów i złomów, w pierwszej kolejności na drogach leśnych. Osoby odwiedzające lasy winni zachować ostrożność. Poniżej krótka relacja z w/w nadleśnictw.

W godzinach popołudniowych nad północną częścią Nadleśnictwa Mieszkowice przetoczyły się nawałnice połączone z gradobiciem powodując dotkliwe szkody w drzewostanach. -Według wstępnych szacunków powalonych zostało 11 tys. m3 drzew - mówi nadleśniczy Cezary Florek.

Podobny charakter miała nawałnica, która przeszła nad Powiatem Słubickim, wyrządzajaca  znaczne szkody w drzewostanach Nadleśnictwa Rzepin - około 12 tys. m3 drewna w leśnictwach Bukowiec i Prochowiec. Jak informuje Andrzej Chomicz Inżynier Nadzoru - charakter uszkodzeń sugeruje powstanie lokalnej trąby powietrznej. Nawałnica przeszła na terenach położonych na zachód od drogi krajowej nr 29 Słubice – Zielona Góra, w okolicach miejscowości Świecko i Rybocice.

-Wiszące nadłamane wierzchołki, drzewa z mocno naderwanymi systemami korzeniowymi grożą niekontrolowanym upadkiem skutkującym groźnymi urazami w tym najczęściej śmiercią. W ciągu kilku dni zostanie oczyszczona z gałęzi i powalonego drewna droga powiatowa do miejscowości Świecko. Nawałnica zniszczyła najładniejsze w tej części nadleśnictwa drzewostany sosnowe, trochę szkoda zniszczonego lasu, cieszyć się  jednak należy, że nawałnica przeszła nad lasem, a nie przez leżące nieopodal miejscowości Świecko i Rybocice, gdyż skutki były by zapewne o wiele boleśniejsze - dodaje A. Chomicz.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz