/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Spotkanie 20 lat po wielkim pożarze w Kuźni Raciborskiej

Lasy Państwowe

Autor: Krzysztof Fronczak
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2012-08-28


Minęło dwadzieścia lat od ogromnego pożaru, który wybuchł 26 sierpnia 1992 r. w Kuźni Raciborskiej i spustoszył ponad 9 tys. ha lasów. Śląskie miasteczko Rudy gościło uczestników tamtych dramatycznych wydarzeń. Oddano hołd strażakom, którzy w walce z żywiołem stracili życie.

Obraz spustoszeń dokonanych przez pożar w 1992r. w leśnictwie KotlarniaObraz spustoszeń dokonanych przez pożar w 1992r. w leśnictwie KotlarniaFot. archiwum Nadleśnictwa Rudy Raciborskie

Nad obchodami rocznicy honorowy patronat objął prezydent Bronisław Komorowski. Zainaugurowała je 24 sierpnia konferencja „20 lat doświadczeń po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej”. Ta część spotkania odbyła się na terenie dawnego opactwa cystersów w Rudach.

Referat „Ewolucja i stan obecny systemu ochrony przeciwpożarowej lasów w Polsce” wygłosił Adam Wasiak, dyrektor generalny LP. Janusz Skulich, zastępca komendanta głównego PSP, podsumował 20 lat działalności Państwowej Straży Pożarnej (w obecnym kształcie powstała w lipcu 1992 r.) i rozwoju Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Piotr Buk – były komendant główny PSP, jeden z dowodzących akcją gaśniczą w Rudach Raciborskich, przeprowadził analizę pożaru z perspektywy działań ratowniczych podejmowanych przez PSP. Z kolei Kazimierz Szabla, dyrektor RDLP w Katowicach, w 1992 r. nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, rozważał doświadczenia Lasów Państwowych płynące z tamtych wydarzeń.

 

Relacja wideo ze spotkania w Rudach Raciborskich

W miejscowym kościele pw. Wniebowzięcia NMP (Sanktuarium Matki Boskiej Rudzkiej) odprawiono mszę świętą w intencji uczestników akcji ratowniczej i ofiar pożaru.

Po południu uczestnicy spotkania przejechali na lądowisko „Kuźnia”, zbudowane przez leśników dla samolotów i śmigłowców patrolowo-gaśniczych. Po drodze zapoznali się z obecnym stanem młodego lasu na dawnym pożarzysku. Tu odbyło się spotkanie z załogami nadleśnictw, strażakami PSP i członkami ochotniczych straży pożarnych oraz mieszkańcami okolicznych miejscowości. Uczestnicy dramatycznych wydarzeń przed dwudziestoma laty otrzymali odznaczenia państwowe i resortowe.

W konferencji wzięli udział także: Zygmunt Łukaszczyk – wojewoda śląski, Ryszard Wilczyński – wojewoda opolski, ks. bp Edward Janiak – duszpasterz leśników, prof. Tomasz Borecki – doradca prezydenta RP, gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz – komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele ministerstw: środowiska (z Januszem Zaleskim, podsekretarzem stanu w tym resorcie), spraw wewnętrznych, administracji i cyfryzacji, dyrektorzy RDLP.

Fot. Krzysztof Fronczak

Delegacja uczestników konferencji złożyła wieńce na symbolicznych leśnych mogiłach strażaków poległych 26 sierpnia 1992 r. w walce z pożarem – st. asp. Andrzeja Kaczyny z PSP w Raciborzu oraz dh. Andrzeja Malinowskiego z OSP w Kłodnicy.


***

Niszczycielski pożar, który wybuchł w 1992 r. w rudzkich lasach, objął ogółem 9062 ha lasu, z czego w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie spaleniu uległo 4480 ha, w Nadleśnictwie Rudziniec - 2352 ha, a 2230 ha w Nadleśnictwie Kędzierzyn. W szczytowym momencie obszar objęty ogniem miał obwód prawie 120 km, a z południa na północ w linii prostej - 36 km. Dzięki ofiarnej postawie walczących z żywiołem ludzi udało się nie dopuścić do rozprzestrzenienia się pożaru na pozostałe 40 tys. ha kompleksu leśnego. Nie ucierpiały zagrożone zakłady przemysłowe w Kędzierzynie-Koźlu i Blachowni, obroniono położone wśród lasów wsie. Niestety, były ofiary w ludziach - zginęło dwóch strażaków.

 

Polska Kronika Filmowa o pożarze w Kuźni Raciboskiej


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz